Ramunė JARMALAVIČIŪTĖ
Trakų viešosios bibliotekos Aukštadvario filialo vyriausioji bibliotekininkė

Augalų žavadienis Aukštadvaryje

Pasigaminti paveikslą...

Ne visi dar žino, kad gegužės 18-oji pasaulyje minima kaip Tarptautinė žavėjimosi augalais diena, dar vadinama Augalų žavadieniu. Šią šventę, minimą nuo 2012 m., iniciavo Europos augalų tyrimų asociacija, skatindama domėjimąsi augalų rūšimis, kurių mokslininkai priskaičiuoja daugiau nei 250 tūkstančių. Lietuvoje šią dieną lankytojus kviečia botanikos sodai, parkai.

Aukštadvario biblioteka drauge žavėtis augalais pakvietė nuolatinius savo partnerius – Aukštadvario vaikų dienos centro „Navininkai“ lankytojus su vadovėmis I. Vitkauskiene ir N. Zubrickiene. Susitikimo pradžioje aptarėme, kodėl gi turėtume žavėtis augalais. Sutarėme, kad jie mus džiugina ne vien žiedų ar lapų grožiu, bet ir teikia neišmatuojamą naudą kaip maisto, energijos, statybos ir kitų pramonės šakų medžiagų, kuro šaltinis, vaistai. O kur dar augalų išskiriamas deguonis, kuriuo mes kvėpuojame. Tad turėtume matyti mus supančius augalus kaip savo draugus ir pagalbininkus bei juos tausoti, puoselėti ir be reikalo neniokoti.

Kita popietės dalis buvo skirta pasigaminti paveikslą – kompoziciją iš šiuo metu žydinčių augalų. Tam dalyviai iš kartono išsipjovė norimo dydžio rėmelius, juos dekoravo spalvotu popieriumi, dažė, klijavo. O tada keliavo į šalia Aukštadvario bendruomenės namų žaliuojančias erdves ir, gerai apgalvoję savo būsimą kompoziciją, rinko įvairių spalvų, formų augalų žiedus, lapus, stiebelius. Beliko juos suguldyti į rėmelius ir „įvilkti“ vyniojamąja plėvele. O tada jau žavėtis ir žavėtis! Visiems pavyko sukurti unikalias floristines dekoracijas, kurios papuoš dienos centro patalpas ir namus.

Smagu, kad berenkant augalus vaikai klausinėjo jų pavadinimų, domėjosi įvairove. Ko nežinojome, pasitikslinome bibliotekoje vartydami „Lietuvos augalų atlasą“, „Pavasarį žydinčių augalų“ žinyną. Popietė suteikė ne tik kūrybiškumo ugdymo, bet ir informacijos paieškos įgūdžių.

Kviečiame visus vertinti augalus, juos naudoti tik tiek, kiek reikia. Ir, žinoma, grožėtis, džiaugtis jais kiekvieną dieną.

Autorės archyvo nuotraukos