Vacys PAULAUSKAS

Ar nebėgsi, žuveliuk, iš rojaus?

Keli kilogramai pasvertųjų įspūdžių iš 20-osios Žiemos žūklės šventės „Mindūnai 2015“

Tikrinama jėga ir grąžto galia...

Mindūnai – nedidelis Molėtų rajono kaimas, garsus savo Ežerų žvejybos ir Antano Truskausko medžioklės ir gamtos muziejais bei tradicinėmis žiemos žūklės šventėmis. Šiemet ji jau dvidešimtoji. Į jubiliejinį renginį suplūdo minios žmonių. Kas meškerioti ar kitose rungtyse jėgas išbandyti arba, anot mitologinį Ežerinio personažą gražia Rytų aukštaičių šnekta  įkūnijusio Algirdo Breidoko, pasižmonėti, į kitus pasižiūrėti ar save parodyti.

Rojus žuvims ir žvejams

Šiemet Žiemos žūklės šventė „Mindūnai 2015“ ypatinga. Jos metu LR Aplinkos ministerija su Molėtų ir Zarasų rajonų savivaldybėmis pasirašė „Žvejybos rojaus“ projekto sutartį. Jos tikslas – atkurti apnykusius žuvų išteklius ir pritraukti kuo daugiau meškeriotojų ir poilsiautojų prie gražių Molėtų ir Zarasų krašto ežerų. Jų įžuvinimui kasmet ketinama skirti maždaug 86,8 tūkst. €. Ne veltui po simbolinio Baltųjų Lakajų ežero įžuvinimo lydekaitėmis, galingai skambant Algimanto Bražinsko (žodžiai Balio Dačiulio) „Žvejo dainelei“ pasirodė improvizuotomis žuvimis nešini būsimo „rojaus“ žvejai. Sveikindama juos ir susirinkusius svetelius Mindūnų seniūnė Virginija Salapėtienė pasidžiaugė, jog kažkada iš mažų renginukų  šio krašto šventė išplaukė į plačiuosius vandenis. Ji geru žodžiu minėjo žmones, kurie šiandien triūsia prie puodų, verda žuvienę, dainuoja, linksminasi, kur vyksta „Žvejų rojaus“ paruošiamieji darbai.

Savo krašto žmogus, Molėtų savivaldybės meras Stasys Žvinys kalbėjo apie iš visos Lietuvos ir Latvijos atvykusius  žvejus, sakė, jog žūklės varžybos jau baigėsi ir lieka tik sulaukti rezultatų. Pagyręs Dievulio ir Gamtos dovanotą gražią dieną bei ketinimą pasirašyti sutartį meras pripažino, jog ir dabar Mindūnai yra vos ne „rojus“, o ateityje bus ir „Žvejų rojus“.

Padėkos nusipelniusiems

„Ačiū Aplinkos ministerijai, kad jinai sugalvojo ir inicijuoja tokį gerą projektą ir mes kartu veikdami tikrai pasieksime jo tikslus“, – patikino S. Žvinys ir už partnerystę bei bendradarbiavimą įteikė Molėtų rajono  savivaldybės padėką aplinkos viceministrui Linui Jonauskui, pagrindiniam žmogui, besirūpinančiam projekto sėkme. Padėką už etnokultūrinės srities gamtinių kultūrinių savitumų saugojimą, atkūrimą ir puoselėjimą, gamtosaugos idėjų sklaidą ir ekologinio sąmoningumo ugdymą pelnė Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos direktorius Eminuelis Leškevičius.

Molėtų rajono  savivaldybės padėka už partnerystę, pagalbą rengiant Žiemos šventę Mindūnuose, sportinio kultūrinio gyvenimo puoselėjimą Lietuvos kaime įteikta ir Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos (LKSKA) „Nemunas“ valdybos pirmininkui Kęstučiui Levickiui.

Už ežerų žvejybos tradicijų, senųjų amatų ir papročių saugojimą, Molėtų krašto garsinimą padėkota ir UAB „Sevila“ vadovui Albertui Kaminskui.

Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė padėkojo šventės generaliniam rėmėjui UAB „Normark“ direktoriui Vitui Miškiniui už įspūdingus prizus žvejams ir šventės vietos papuošimą bei kitiems muziejaus pagalbininkams.

Gavo „špokinyčias“

„Šypsenos, žuvienės kvapas, nieko čia nereikia kurti, čia ir taip rojus. Turiu pastebėti, kad už gerą orą atsakinga Aplinkos ministerija ir pavasarį atvežėm mes“, – juokavo L. Jonauskas. Jis perdavė geriausius linkėjimus nuo aplinkos ministro Kęstučio Trečioko ir už bendradarbiavimą įgyvendinant „Žvejybos rojaus“ projektą pagarsino padėkas Molėtų turizmo ir verslo informacijos centro direktorei Daivai Kulienei, Gražutės regioninio parko direktoriui Gedui Kukanauskui ir „Žvejų rojaus“ idėjiniam vadui, aistringam meškeriotojui Žilvinui Žitkui. Primindamas, jog pavasaris čia pat ir pastebėdamas, jog „Žvejų rojus“ patenka ir į Rokiškio savivaldybės teritoriją, visoms trims savivaldybėms viceministras įteikė po inkilą.

Gavęs, anot A. Breidoko, „špokinyčią“ Zarasų savivaldybės meras Arvydas Steponavičius dėkojo susirinkusiems, šventės sumanytojams bei rengėjams ir pasidžiaugė, kad pasirašius sutartį nebeliks dviejų Zarasų ir Molėtų „rojų“. Bus vienas bendras Molėtų ir Zarasų „Žvejų rojus“.

E. Leškevičius, pastebėjęs, jog „rojus“ prasidėjo nuo paprastų Mindūnų ežerų žvejybos muziejaus eksponatų, Aukštaitijos nacionalinio parko padėką įteikė muziejaus vedėjai Alfredai Petrauskienei.

Sveikindami susirinkusius į jubiliejinę šventę ambicingu projektu džiaugėsi ir patikino tikį jo sėkme Lietuvos Seimo nariai Giedrė Purvaneckienė, Petras Čimbaras ir Valentinas Stundys.

Pramogavo ir linksminosi

Po visų gražių kalbų ir sveikinimų LR Aplinkos ministerijos ir Molėtų bei Zarasų savivaldybių atstovai ir svečiai patraukė į Mindūnų bendruomenės salę pasirašyti vieno vienintelio „Žvejų rojaus“ projekto sutarties, o Zarasų kapela „Čir-vir-vyrai“, vadovaujama Gintaro Andrijausko, pradėjo tikrai be galo turtingą šventės kultūrinę programą. O ji buvo įvairi, taigi kiekvienas galėjo pasirinkti, kur akis paganyti, kokioje pramogoje jėgas išbandyti. Iš karto spėti visur buvo neįmanoma. Vienur rinkosi šaškių ir šachmatų mėgėjai, kitur vyko ant besniegės žolės tradicinės mindūniškių lenktynės valtimis. Molėtų Krašto apsaugos savanorių pajėgos kvietė ištiestomis rankomis išlaikyti šovinių dėžę, pasivaržyti marškomis mėtant veltinius. Kam įvairios rungtys buvo per sunkios arba prie jų nepritilpo, stebėjo Vido Stepanavičius ledo skulptūros „Žuvis“ gimimą, rikiavosi eilutėje prie žuvienės ir žuvies sriubos katilų arba ištisomis šeimomis įdomesnio pirkinio po kermošių dairėsi ir žūklės varžybų rezultatų laukė.

Įspūdingi prizai ir dovanos

Kol visi dainavo, šoko ar kitaip linksminosi, žūklės varžybų organizatoriai sportinės žūklės klubas „Ešerys“ susumavo rezultatus ir pradėjo ruoštis žvejų pagerbimui. Čia „Ešerio“ vadovui Sigitui Lukštai rikiuoti LKSKA „Nemuno“ diplomus, medalius ir prizus bei didžiulį kiekį rėmėjo UAB „Normark“ dovanų padėjo Irena Ilčiukienė ir Greta Ružinskaitė. „Nemunas“ yra visų savo asocijuotų narių partneris, nepaisant to, už medalius, diplomus, prizus ir kitokį savo dosnumą, ši asociacija dažnai renginių organizatorių įvardijama rėmėjų vardu. UAB „Normark“ yra Suomijos kompanijos „Rapala VMC“ atstovas Lietuvoje. Ši Suomijos įmonių grupė – viena iš didžiausių žūklės prekių gamintojų pasaulyje. Džiugu, kad UAB „Normark“ skiria ypatingą dėmesį rekreacinės mėgėjų žvejybos populiarinimui, o bendrovės parama žiemos žūklės šventei „Mindūnai 2015“ pranoko rengėjų ir žvejų visus lūkesčius.

Nugalėjo stipriausieji

Pagaliau prizus ir dovanas išrikiavus, svečiams ir rengėjams rankoves pasiraičius smagiai pašmaikštaudamas A. Breidokas pradėjo skelbti poledinės žūklės varžybų „Mindūnai 2015“ rezultatus. Tarpusavyje varžėsi 89 žvejai. Iš jų 13 vaikų, 9 moterys, 67 vyrai, tarp kurių buvo ir 4 vyrų grupė iš Latvijos. Iš viso per varžybas sugauta 35 kg 164 g žuvies.

Apdovanojus žvejus iš Latvijos prizai buvo įteikti ekečių gręžimo konkurso laimėtojams. Šioje rungtyje nugalėjo Rytis Bitinas, antrąją vietą užėmė Vilius Šeikis, trečioji atiteko Dinui Šajevičiui. Po jų prie garbingos pakylos buvo pakviesti ir gausiai apdovanoti jaunuoliai ir vaikai. Tarp jų aukso medalį iškovojo 730 g žuvų pagavęs Rytis Bitinas (laimėjęs ir ekečių gręžimo konkursą) iš Panevėžio. Sidabrą, sugavusi 258 g žuvų, laimėjo nebe pirmus metus sėkmingai startuojanti Jonė Sakalauskaitė iš Molėtų. 4 g mažiau už Jonę  žuvų sugavo ir bronzos medalį laimėjo Kajus Miltenis. Sėkmingai sugavęs 244 g žuvų ir užimdamas ketvirtą vietą pasirodė jauniausias varžybų dalyvis Gustas Musteikis. Renginio vedėjas nepagarsino, iš kur Gustas atvyko, užtat garantavo, kad po 10-15 metų šis meškeriotojas apgaudys visus mus čia susirinkusius. Neliko be dovanų ir kiti iš Vilniaus, Molėtų, Rokiškio ir Utenos varžybose dalyvavę vaikai.

Jeigu jaunimas ir vaikai mūsų ateitis, tai, anot šmaikštaujančio A. Breidoko, moterys – mūsų  gyvenimo gražiosios gėlės. Pirmoji ant nugalėtojų pakylos užlipo ir auksu pasidabino 547 g žuvų sugavusi Rimutė Švilpienė iš Utenos. Su 533 g žuvų antra sidabru apdovanota Danguolė Ramoškienė iš Panevėžio. Bronza atiteko 451 g žuvų prigaudžiusiai Kristinai Rudokaitei iš Anykščių. Dovanomis pagerbtos ir Rasa Paškonienė iš Utenos, Snežana Gaidienė, Rasa Mockevičienė ir Jūratė Ivanauskienė iš  Molėtų, Elena Rasienė ir Alina Jegorovienė iš Rokiškio.

Į stipriausių ir gausiai apdovanotų vyrų dešimtuką pateko daugiausiai patirties turintys meškeriotojai. Pirmąją vietą ir aukso medalį, sugavęs 1430 g žuvų, iškovojo Vytautas Lisauskas iš Anykščių, sidabras atiteko 1310 g žuvų sugavusiam Tadui Paliukėnui iš Molėtų, o bronzos medaliu, sugavęs 1195 žuvų, pasidabino Rolfas Bitinas iš Panevėžio. Į dešimtuką dar pateko ir dovanomis buvo pamaloninti Renatas Mažeikis iš Anykščių, Mantas Kulionis iš Utenos, Dinas Šajevičius iš Anykščių, Gintautas Šiukščius iš Molėtų, Andrius Gudelis iš Utenos, Paulius Stankevičius iš Vilnius ir Egidijus Kamarauskas iš Molėtų.

Apibendrindamas poledinės žūklės rezultatus A. Breidokas pagyrė molėtiškius už svetingumą ir visų pirmų vietų „atidavimą svečiams“, dėkojo apdovanojimus gavusiems, juos įteikusiems ir juos įsteigusiems. Palinkėjęs „jomarke“ išleisti visus pinigus visiems patarė neskubėti namo ir iki valiai pasilinksminti.

Vacio Paulausko ir Tomo Janonio nuotraukos