Laimutė LAZDAUSKIENĖ
PKNPM surdopedagogė metodininkė (pradinių klasių)

Ar gali būti smagu mokytis?..

Jau ir įdomu...

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos (PKNPM) ikimokyklinės priešmokyklinės grupės ir pradinių klasių mokinių projektinė savaitė „Šviesa ir tamsa“ pirmiausia pakvietė susipažinti su šviesos šaltiniais. O jų esą ir gamtinių, ir dirbtinių. Gamtinius sukūrė pati gamta. Svarbiausias, žinoma, yra saulė… Smagu, kad mūsų mažieji žino, jog šviečia ne tik saulė, žvaigždės ar žaibas, bet ir vabalėliai. Pradinukai susidomėję ekrane sekė griausmu ir žaibais prabilusio dangaus vaizdą bei grėsmingą ugnikalnio išsiveržimą. Tai gamtos sukurti šviesos šaltiniai. O ką sukūrė žmogus?.. Nuo senų senovės mūsų protėviai kūreno laužus ne tik sušilti ar valgiui pasigaminti, taip jie siuntė žinią apie artėjantį priešą, taip jie gynėsi nuo priešų. Žino vaikai ir žvakes, ir žibalines lempas, net apie balaną žino. Žino šviestuvus, prožektorius, automobilių šviesas.

Žinot tai žino, bet kaip ir iš kur visa tai atsiranda? Ir kodėl šviečia?.. Dėl to pasikvietėme fizikos mokytoją Dalią Kuosienę. Ji vaizdžiai pademonstravo kaip užsidega elektros lemputė, paaiškino, kas yra elektros grandinė ir kaip ji veikia. O kai atsirado galimybė patiems pasukti generatoriaus rankenėlę ir įžiebti šviesą, pakilo rankų miškas.

Kas nutinka, kai elektra ima ir pradingsta? Ką tuomet daryti? Tada gelbsti žvakės, prožektoriai ar žibintai. Būtent šio tikslo siekdami ir pasigaminome po žibintą. Žibintus puošėme spalvotu smėliu, kriauklytėmis, lapeliais, akmenukais, džiovintomis gėlytėmis. Juos įžiebus, buvome nustebinti ne tiek žibintų spalvų ir atspalvių įvairumu, kiek puošybos individualumu bei kiekvieno mažojo kūrėjo grožio pajautimu.

Pasak direktorės Danutės Kriščiūnienės, mokykloje visada jauku, kada ji papuošta pačių ugdytinių ar mokinių darbais.

„Projekto „Šviesa ir tamsa“ dalyviai ir organizatoriai mokykloje sukūrė tikrą pasaką. O ypač prieš Šv. Kalėdas, kada mokykla „pražydo“ nuostabiais mokinių pagamintais žibintais“, – teigė direktorė.

Ketvirtos dienos veiklas vainikavo pasisėdėjimas prie mokyklos laužavietės. Degančio laužo šiluma sušildė ne tik rankas, bet ir mažųjų širdeles. Nusižengus sveikos mitybos principams, mokyklos kiemas pakvipo ne tik laužo dūmų, bet ir kepamų amerikietiškų zefyriukų kvapu. Juk vieną kartą galima… Taip baigėsi dar viena projektinės savaitės ,,Šviesa ir tamsa“ diena. Dar nepasibaigus šiai dienai, jau laukėme kitos.

Nebijokim tamsos, pasak Vytauto Mačernio, ,,Mes patys esame šviesa, mes patys esame saulė. Kiekvienas nešam sielą lyg žibintą…“

… Ar gali būti smagu mokytis? Gali… Kai kasdien sužinai kažką naujo, kai gali būti draugų ir bendraminčių būryje, kai lyg iš stebuklingos dėžutės semi įdomybes pilnomis rieškučiomis. Ir ne tik vaikams. Mums, mokytojams, taip pat…

Autorės archyvo nuotraukos