Andrius LAURINAVIČIUS
Iniciatyva „Saugi avis“

Apsauga nuo vilkų – verta pamėginti

Aptvaras ir Podhalės aviganis ūkininko Evaldo ūkyje

Žiniasklaidoje vis pasirodo straipsniai apie vilkų padarytą žalą, sužalotus veršelius, avis, telyčias. Tai yra labai skaudūs susidūrimai su laukine gamta ir paprastai pažadina pykčio ir keršto jausmus. Taip, yra be galo skaudu, kai gyvulį augini, prižiūri, gydai, dažnai naktimis nemiegi ir atvykęs į bandą randi jį išdraskytą. Norisi rasti tą kaltininką ir parodyti jam kas yra teisinga. Deja… Norint aptikti vilką, kuris tai padarė, kad jis būtų sumedžiotas, vargu ar nuo to gyvuliai bus saugesni kitą dieną. Ir šitoje vietoje tikrai verta pasvarstyti ir pabandyti paieškoti būdų, ką galime padaryti patys, kad tokia situacija nepasikartotų.

Rekomendacijos, kurios veikia

Prieš tinkamų priemonių paieškas norisi atsakyti į klausimą: ar tai tikrai padės?.. Norime papasakoti tris apsilankymus, kurie parodo, kad šioje vietoje galima rasti ramybę dėl savo gyvulių ganyklose.

Aptvaras Vištytyje

Jau bus trečias sezonas, kai kartu su verslininkų pagalba pastatytas eksperimentinis aptvaras patikimai saugo veršelius nuo vilkų. Nors ūkininkė Rasa pastoviai randa nubrauktą rasą aplink aptvaro perimetrą, bet yra rami dėl ganomų galvijų. Aptvaras yra keturių juostų, 140 cm aukščio, su 2J, 6000V įtampos generatoriumi maitinamu iš 12V akumuliatoriaus. Ūkininkė sako iki tol netikėjusi ir girdėjusi daug skeptiškų nuomonių apie tokio aptvaro patikimumą, bet dabar mato, kad jis tikrai patikimai atlieka savo darbą. Pradėjusi įrenginėti naują aptvarą avims – kitaip neįsivaizduojanti galvijų auginimo. Svarbu prižiūrėti, kad aptvare nedingtų įtampa, nes vilkas jaučia elektrą, jos dingimas gali būti lemiamas. Tam padeda specialūs mirksiukai, kurie iš tolo rodo aptvaro būseną.

Aptvaras Švenčionių r.

Ūkininkė Monika augina pienines avis. Įvykus užpuolimui sulaukėme skambučio apie įvykį ir prašymą kažkaip padėti. Pieninių avių praradimas yra ypač skausmingas, nes tai ilgaamžiai gyvuliai ir užsimezgęs itin glaudus ryšys su šeimininkais. Pagal rekomendacijas buvo įrengtas 90 cm aukščio, elektrinio tinklo aptvaras su 15J, 9800V įtampos generatoriumi. Kadangi aukščio yra kiek per mažai, tad papildomai ištempta elektrinė juosta virš tinklo padėjo pasiekti rekomendacijas su 130 cm aptvaro tvora. Kaip papildoma priemonė prie aptvaro buvo pririštos plevesuojančios juostelės, sudarančios papildomą nepageidaujamą dirgiklį plėšrūnui. Nors aptvaras bandomas tik pirmąjį sezoną Monika pasakojo, kad tik dabar atslūgo patirtas šokas po užpuolimo ir pradeda jausti ramybę dėl savo avelių. Taip pat kreiptasi į Švenčionių savivaldybę dėl paramos prevencijos priemonėms įsigyti. Savivaldybė pasižadėjo (raštu) kitiems metams sudaryti tam skirtą biudžetą. Tikimės, kad tai neliks tik pažadais, tuo labiau, kad Aplinkos ministerija tai pataria specialios programos pinigų paskirstymo rekomendacijose.

Aptvaro ir šuns kombinacija

Ūkininkas Evaldas (iš Kuršėnų krašto) sugalvojo rimtai užsiimti avininkyste. Sužinojęs apie vilkų daromą žalą, ieškojo priemonių gyvulių apsaugai. SaugiAvis.lt svetainėje būsimas ūkininkas susirado informaciją, kad patikimiausias stambesnės (daugiau nei 150 avių) bandos apsauga yra elektrinis aptvaras ir aviganių šunų kombinacija. Pasitaręs su mumis ūkininkas nusprendė įsigyti Podhalės aviganio veislės patelę iš šių šunų sertifikuotos veisėjos Jolantos. Nors paimta maža kalytė neturėjo patirties ir tėvų, kurie augo kartu su gyvulių banda, bet instinktai paėmė viršų – puikiai susidraugavo su naująja avių šeima. Avys, nors ir ne iš karto, bet priėmė aviganę Elą į savo būrį. Dabar kartais dalinasi guolį šuns būdoje. Evaldas tikisi, kad galės užauginti tikrą avis saugantį aviganį šunį ir susilaukti jau gerus įgūdžius galėsiančių perimti jauniklių. Išlaikyti Elą kainuoja apie 30-50 eurų per mėnesį (perkant kokybišką sausą ėdalą ir vitaminus). Pasak kitų šalių patirties, kur avys ganomos atvirose teritorijose, šie šunys apie 10 kartų sumažina užpuolimų skaičių.
Šie puikūs pavyzdžiai įkvepia, kad yra būdas, kaip žmonėms ir plėšrūnams pagaliau susitaikyti. Išsaugoti tai yra visų mūsų bendras interesas ir privalome padėti vieni kitiems to pasiekti.
***
Tad dar kartą trumpai – pagrindines taisykles:

*Mažam iki 50 galvijų ūkiui naudoti kilnojamą ar stacionarų aptvarą iš 5 elektrifikuotų juostų ar tinklo, kurio aukštis ne žemiau nei 110 cm;

*Elektros generatorius 2J galios (minimumas) ir 5000V (minimumas) srovės impulsais; elektros būklę gali padėti stebėti prijungti mirksiukai ar spec. Voltmetrai;

*Esant 90 cm el. tinklui, papildomai virš jo ištempti el. juostą nuo peršokimo;

*Esant stambesniam ūkiui, kuriame laikoma per 150-200 avių, kartu su banda laikyti mažiausiai 2 specialios aviganių veislės šunis;

*Sunkiau besiverčiantiems ūkiams kreiptis į savo savivaldybes su prašymu dėl galimos paramos apsaugos priemonėms įsigyti;

*Įrengti papildomus dirgiklius (kaip papildoma el. juosta ar vėliavėlės) jau esamame aptvare ar prieš jį.

Iniciatyvos „Saugi avis“ archyvo nuotraukos