Rita KROMPALCIENĖ
Pagramančio regioninio parko lankytojų centro administratorė

„Apjuoskim juosta tautiškumo piliakalnio žemę“

Apjuosiame piliakalnį...

Piliakalnių ir tautinio kostiumo metai – istorinės atminties ir tautinių papročių puoselėjimo metai. Piliakalniai yra baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simbolis, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo liudijimas ir tautinio atgimimo sąjūdžio įkvėpimo šaltinis. Tautinis drabužis yra viena iš etninio tapatumo ir nacionalinės kultūros išraiškos formų.

Siekiant prasmingai paminėti ir įamžinti šiuos metus, daugelis renginių vyksta ant piliakalnių. Jau beveik dešimtmetis, kai tradiciškai ant Pagramančio piliakalnio švenčiamos trys šventės: Joninės (Rasos); Liepos 6-oji – Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena; Baltų vienybės diena – kalnų sąšauka.

Šiais Piliakalnių ir tautinio kostiumo metais vienas iš ryškiausių renginių – įgyvendintas projektas „Apjuoskim juosta tautiškumo piliakalnio žemę“. Projekto tikslas – ugdyti kūrybinius ir meninius bendruomenės, jaunimo ir vaikų gebėjimus, puoselėjant senas tradicijas ir pagarbą joms.

Projekto autorės, Pagramančio bibliotekos vedėjos Virginos Bartušienės idėja (nuausti tautinio kostiumo elementą – juostą, ja apjuosti Pagramančio piliakalnį) buvo įgyvendinta. Tam tikslui pasiekti buvo surengti trys edukaciniai renginiai, kurių metu buvo audžiama tautiška juosta (Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre, Mažonų kultūros namuose ir Pagramančio regioninio parko lankytojų centre).

Edukacinių renginių metu audėjos mokė mažus ir didelius, jaunus ir pagyvenusius austi, prisiliesti prie vienų iš seniausių lietuvių liaudies rankdarbių. Išmokome austi trispalves juostas kaladėlėmis. Vijimas kaladėlėmis – vienas seniausių juostų audimo būdų, pasižymintis spalvų ir raštų gausa bei reikalaujantis kruopštumo ir kantrybės. Tris mėnesius buvo audžiamos juostos, kuriomis liepos 6-ąją apjuosėme Pagramančio piliakalnį.

Liepos 6-oji – Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Tai – visų lietuvių vienybės diena, kada visi kartu giedame Tautišką giesmę. Šiemet ant Pagramančio piliakalnio ji nuskambėjo jau devintąjį kartą.

Renginys prasidėjo Pagramančio kultūros namuose, iškilmingu koncertu, kurio metu buvo pristatytos projekto audėjos ir nuaustosios trispalvės tautiškos juostos. Iškilminga eisena, gaudžiant mušamo būgno garsams, nešdami nuaustas tautiškas juostas, Lietuvos valstybės, Europos Sąjungos ir Pagramančio bendruomenės vėliavas, žygiavome ant Pagramančio piliakalnio.

Gausiai susirinkusius vietinius ir atvykusius svečius sveikino Mažonų seniūnijos seniūnas Jonas Samoška. Tautiška juosta apjuosėme Pagramančio piliakalnį ir visi vieningai sugiedojome Tautišką giesmę.

Pagramančio piliakalnis – vienas iš šimto piliakalnių, ant kurių tą vakarą plazdėjo trispalvės ir skambėjo Tautiška giesmė. Lietuva – piliakalnių kraštas, jų stūkso net devyni šimtai. Piliakalniai yra labai svarbūs Lietuvos istoriniame kraštovaizdyje, kaipo gamtos ir žmogaus kūriniai.

Autorės archyvo nuotraukos