Rita BALSEVIČIŪTĖ
Aukštadvario regioninio parko vyr. specialistė

Antaveršio ir Gelionių duobių tvarkymas

Talkininkai duobėje

Aukštadvario kraštas išsiskiria banguotu reljefu, kalvas lydi velniabalės su savo augmenija, nakties paukščiais, gyvūnais ir… mitologiniais gyventojais. Aukštadvario regioninis parkas su partneriais nusprendė sutvarkyti kai kuriuos Antaveršio ir Gelionių duobių šlaitus laukiant lankytojų. Į talką atvyko: Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų karininkai (su savo vadu); Trakų jaunimo laisvalaikio ir turizmo centro kolektyvas – Aušra, Dainius, Dalia; Aukštadvario gimnazijos moksleiviai su vadove Česlova Pociūniene, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto veterinarijos gydytojų kolektyvas – Audrius, Ramunė, Vilma; parko pagalbininkas ir bičiulis Julius Buividavičius. Daug rankų didelę naštą pakelia – liaudies išmintis. Iš tikrųjų, gana greitai nurinkome sausas šakas, sutvarkėme išgriuvusius sausuolius. Šios duobės lankytojams dar mažai žinomos, gal todėl visai neradome šiukšlių.

Per pietų pertrauką kalbėjome apie paskutiniojo ledynmečio „nuveiktus darbus“, paliktą unikalų kraštovaizdį. Stiprinomės dzūkiška dilgėliene su ančių kiaušiniais, pagardinta spirgučiais, grietine ir naminiu sviestu. Tokią sriubą ankstų pavasarį nusilpusiai po žiemos šeimynai virė mūsų močiutės.

Parko specialistė Rita Balsevičiūtė sriubą virė ant laužo. Rita moka gaminti senoviškai, prieskoniams naudoja dirvinį česnaką, dirvinę čiužutę, vaistinę česnakūnę, baltąją balandą ir daug kitų augalų, kurie liaudies kulinarijoje labai pamiršti.

Talkininkams sriuba labai patiko, gerai padirbėję, nemurmėjo, kad per tiršta ar riebi. Senoliai sakydavo, kad pas gerą gaspadorių turi puode su sriuba samtis stovėt, riebulai plaukioc, suprask, kad viralas tirštas. Gerai privalgę neužkopėm ant Gelionių kalvos pasigrožėti puikia panorama.

Tuomet sakėme: šią klaidą ištaisysime švęsdami Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, kadangi vėl čia rinksimės ir pasikviesime dar daugiau svečių. Aukštadvario regioninio parko direkcija dėkoja šauniesiems talkininkams už puikų darbą. Visi radome laiko gamtai gražinti. Kariūnai pasikeisdami saugoja mūsų dangų, veterinarijos gydytojai pasikeisdami gyvūnus gydo ir slaugo, mokytojos su ugdytiniais geranoriškai talkina. Su tokiais talkininkais neužaugs krūmais senų pasakorių išgarsintos vietos, gal vėl koks lankytojas pravažiuodamas pamatys apie akmenį šokančius pinčiukus ar iš duobės besiritančias vėles…

Autorės archyvo nuotraukos