Lina MISIULYTĖ
Pagramančio regioninio parko kultūrologė

Ant Pagramančio piliakalnio – duoklė protėviams baltams

Sąšaukos momentas

Rugsėjo pabaigoje Pagramančio regioninio parko direkcija surengė tradicinį renginį „Piliakalnių šviesa“, skirtą paminėti Baltų vienybės dieną ir Rudens lygiadienį.

2000 metais Lietuvos ir Latvijos seimai Saulės mūšio dieną (rugsėjo 22-ąją) paskelbė Baltų vienybės diena. Ši diena tapo gera proga lietuvių ir latvių draugystei, bei bendriems renginiams.

Jos proga baltų palikuonys Lietuvoje, Latvijoje bei bendruomenės visame pasaulyje įsijungia į laužų sąšauką ir 20–21 val. uždega ugnį ant kalnų, piliakalnių, su baltų istorija susijusiose vietose. Ši tradicija gyvuoja nuo 2005-ųjų metų.

… Tą vakarą Pagramančio piliakalnis spindėjo tautiškumo spalvomis, buvo prisimintos baltiškos rudens šventės, įžiebtas draugystės ir vienybės simbolis – laužas, skambėjo folkloras, gaudė daudytės, vaišintasi namine duonele, ragaišiais ir gira.

Įsimintiną rudenišką vakarą ir šventinę nuotaiką dovanojo, kartu padainuoti ir pašokti kvietė Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblis „Saulėkalnis“ (vad. Jolanta Kažukauskienė) bei įspūdingą ugnies šou surengė „Viduramžiai LT“.

Bronislovo Ambrozo nuotraukos