Rimalda VITKEVIČIENĖ
Panevėžio „Minties“ gimnazijos mokytoja

Tvarios ateities link

- „Minties“ gimnazistai ir buvusi mokytoja Lina Padelevičienė, jos parduotuvėje apsilankius...

Mūsų senoliai mokėjo gyventi be atliekų. Mums dabar toks gyvenimas – vis dar tarsi „misija neįmanoma“. Skaitant mokslininkų straipsnius ir matant jaunų žmonių susirūpinusius veidus protestuose prieš klimato kaitą ir planetos išteklių besaikio vartojimo pasekmes, suprantame, kad tylėti jau nebegalime. Privalome išmokti gyventi nekenkiant aplinkai. Visi žinome, kad geriausia išmoksti, kai mokai kitus.

Šia auksine taisykle besivadovaudami Panevėžio „Minties“ gimnazijos mokytojai kartu su gimnazistais praėjusiais mokslo metais rengė projektus ir akcijas žiedinės ekonomikos ir darnios gyvensenos tema. Dar balandžio mėnesį anglų kalbos mokytoja Lina Padelevičienė gimnazijoje vedė puikų gamtosauginį  renginį „… link gyvenimo be šiukšlių“ mokiniams ir visai bendruomenei, o dabar ji jau parduotuvės „Be pakuotės“ savininkė ir darnios gyvensenos su gamta idėjų skleidėja bei propaguotoja. Nepraėjus nė mėnesiui nuo parduotuvės atidarymo, grupė „Minties“ gimnazistų atvyko pas savo buvusią mokytoją į neeilinę geografijos ir technologijų pamoką „Žiedinė ekonomika + beatliekė gamyba = tvari ateitis“ trečioje tokio tipo šalies parduotuvėje. Čia gimnazistai dalyvavo pokalbyje apie būtinybę mokytis darniai gyventi, iš gamtos ne tik imti, bet ir jai grąžinti, atsakė į jiems pateiktus klausimus, kartu su mokytojomis mokėsi apsipirkti naujojoje parduotuvėje.

Technologijų mokytoja Daiva Gronskienė, kaip ir praėjusiais mokslo metais, kartu su mokiniais tęsia gražią iniciatyvą – daugkartinių maišelių siuvimą. Tąkart, pavasarį, nemažai jų padovanojo mikrorajono įstaigų darbuotojams ar gatvėje sutiktiems žmonėms. Dabar tokių ilgalaikių maišelių iš savo buvusių mokinių sulaukė ir pati parduotuvės savininkė Lina , kuriuos ji ketina padovanoti vis dažniau užsukantiems ir gamtai neabejingiems pirkėjams.

Matome, kad pasaulinio „Zero waste“ („Nulis atliekų“) judėjimo idėjos po truputį plinta ir mūsų mieste. Tvarios gyvensenos mokomės patys, supažindiname jaunimą ir džiaugiamės, kada mūsų mokiniai šiuo geruoju „virusu“ užkrečia savo artimuosius ir visi kartu koja kojon žengiame pirmuosius žingsnius tvarios ateities link.

Autorės archyvo nuotraukos