Jolita GARBULIENĖ
Sirvėtos regioninio parko direkcijos vyr. specialistė informacijai
100 inkilų Lietuvos paukščiams
Drauge su vaikais puošiame inkilų medį
Šių metų pavasarį Sirvėtos regioninio parko specialistai pasitiko ypatingai. Net neužteko šilumos ir ryškių spalvų už lango. Nutarėme atlikti gerą darbą gamtai. Visą kovo mėnesį vyko konkursas „100 inkilų Lietuvos paukščiams“, kuriame dalyvavo mažieji gamtos bičiuliai – darželinukai ir pradinukai. Kartu su šeimos nariais, draugais arba dirbdami savarankiškai, vaikai iš įvairių medžiagų (medžio, molio, kartono…) gamino išskirtinius, originalius ir praktiškus inkilus įvairiems Lietuvoje gyvenantiems paukščiams.
Konkurso tikslas – pagaminti šimtą įvairių (dekoratyvinių ir taisyklingų) inkilų ir tokia akcija prisidėti prie Lietuvos šimtmečio paminėjimo. Džiugu, jog švietimo įstaigų bendruomenių raginti dalyvauti konkurse nereikėjo.
Į Sirvėtos regioninio parko gamtos mokyklą iš Švenčionių rajono buvo pristatyta daugiau negu šimtas įvairiems paukščiams skirtų inkilų. Daugiausia inkilų buvo sukalta varnėnams. Aktyviausi konkurso dalyviai buvo nuolatiniai mūsų bičiuliai – neformaliojo vaikų švietimo programų „Darnoje su gamta“ ir „Saugi elgsena gamtoje“ dalyviai.
Norint, jog dauguma inkilų būtų naudingi, jog vaikai galėtų sėkmingai atlikti gerą darbą gamtai, visą kovo mėnesį gamtos mokykloje buvo organizuojami užsiėmimai, vedamos pamokos apie inkilų įvairovę, žmogaus rūpestį jais, saugų inkilų iškėlimą ir būtiną jų priežiūrą. Taip pat susitikimų metu vaikai susipažino su inkilų šikšnosparniams sandara. Vaikai itin domėjosi inkilų valymo procesu, tyrinėjo, ką galima rasti senuose, nevalytuose paukščių nameliuose.
Didžioji dalis konkurso dalyvių gamino inkilus kaip meno kūrinius – juos dekoravo įvairiomis spalvotomis medžiagomis, dažė, lakavo. Tačiau džiugino tai, kad sulaukėme ir daug taisyklingų, nedekoratyvių inkilų.
Balandžio 1-ąją buvo minima Pasaulinė paukščių diena. Tad nuo mėnesio pradžios kartu su vaikais turėjome rimtą užduotį – iškelti taisyklingus inkilus pamiškėse, gražiose gamtinėse erdvėse, prie sodybų ar aikštelių. Pirmoji inkilų kėlimo šventė vyko svečiuose – Valstybės sienos apsaugos tarnybos Ignalinos pasienio rinktinės Švenčionių užkardoje. Jos darbuotojai prisidėjo prie inkilų konkurso organizavimo, Švenčionėlių progimnazijos mokiniams dovanojo įdomią ir naudingą ekskursiją, surengė inkilų kėlimo šventę. Dėkojame administracijai ir darbuotojams už šiltą bendradarbiavimą, pagalbą ir skleidžiamą meilę gamtai.
Smagi pavasarinė akcija balandyje vyko Pabradės lopšelyje-darželyje „Varpelis“. Daryti inkilus mažuosius skatino auklėtojos. Akcijoje dalyvavo šeimos. Vyko graži šventė, kurios metu vaikams buvo pasakojama apie Lietuvoje gyvenančius paukščius. Džiaugiamės, jog Pabradės lopšelio-darželio „Varpelis“ bendruomenė daug inkilų padovanojo Sirvėtos regioninio parko direkcijai. Dekoratyviniai vaikų inkilai dabar puošia inkilų medį, esantį Šventos dvarvietėje. Tinkančius paukščiams inkilus Mitologiniame take kartu su auklėtojomis kabino ir Švenčionių lopšelio-darželio „Gandriukas“ ugdytiniai.
Savo aktyvumu, noru ir pastangomis labiausiai nustebino priešmokyklinukai ir pirmokėliai. Kartu su tėvais jie taip pat padarė daugybę inkilų, juos dekoravo, paskui vežė į gamtos mokyklą ir (kartu su simboliniu Sirvėtos regioninio parko paukščiu kukučiu) jais papuošė Šventos dvarvietėje esančią pavėsinę, inkilų medį, pavienius medžius.
Neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) programos „Saugi elgsena gamtoje“ dalyviai inkilus kėlė Sirvėtos regioninio parko teritorijoje, už Švenčionių miesto. Mokiniai žygiavo iki miško ir kartu su vadovais kėlė inkilus, žaidė žaidimus ir buvo apdovanoti. Būtent minėtos programos dalyviai tapo konkurso nugalėtojais.
Už taisyklingiausią inkilą apdovanojimą pelnė Švenčionių pradinės mokyklos 3c klasės mokinys Ignas Boreika, o gražiausią inkilą sumeistravo bendraklasė Urtė Smoliakaitė. Originaliausiai lietuvybės simboliais inkilą papuošė taip pat 3c klasės mokinė Gabrielė Gailiušaitė.
Džiugu, jog dauguma NVŠ programos dalyvių aktyviai dalyvavo konkurse. Taip pat jie į darbą įtraukė savo šeimos narius ir draugus. Prie inkilų konkurso, inkilų kėlimo švenčių organizavimo aktyviai prisidėjo pedagogai ir tėvai. Norisi tikėti, jog bendri vaikų, tėvų, mokytojų darbai ne vargina, o džiugina.
Visi konkurse dalyvavę vaikų darbai dar ilgai puoš Sirvėtos regioninio parko teritorijoje esančias erdves. Tad vaikai nuolat galės prisiminti ne tik savo rankomis atliktą gerą darbą, bet ir turės galimybę stebėti paukščių gyvenimą iš arčiau.
Mariaus Semaškos, Jolitos Garbulienės nuotraukos