Ramunė TOLVAIŠYTĖ

Zefyrai: gardėsis tinka ne visiems

Zefyrus mėgstame visi. O kokia jų nauda ir žala, žino labai nedaugelis. Taigi imkime ir pasiaiškinkime

Gydomosios zefyrų savybės

Zefyrų pagrindą sudaro vaisių, daugiausia obuolių, tyrė. Ji turtinga pektinų, kurie, savo ruožtu, perduoda visas savo gydomąsias savybes zefyrams. Pektinai – tai polisacharidai, kurių neįsisavina mūsų virškinimo sistema. Jie pasižymi klijuojančiomis savybėmis, išvedančiomis iš organizmo žalingas medžiagas: metalo jonus, įvairius radioaktyvius elementus ir pesticidus. Pektinas, esantis zefyruose, pasižymi šiomis savybėmis:

*lokaliu priešuždegiminiu efektu, ypač padedančiu, sergant skrandžio žaizdomis;

*natūraliu nuskausminamuoju poveikiu;

*žalingo cholesterolio kiekio mažinimu kraujyje;

*periferinės kraujotakos gerinimu.

Kitos naudingos zefyrų savybės:

*Didelis jodo kiekis šio orinio deserto sudėtyje atitinka šios medžiagos paros normą, palaiko skydliaukės veiklą, užkerta kelią jodo deficitui.

*Zefyrai turi daugybę gyvybiškai svarbių elementų. Geležies buvimas užkerta kelią anemijos vystymuisi, fosforas įeina į dantų emalio sudėtį, išlaiko jį sveiką, na, o kalcis reikalingas žmogaus skeletui ir dantims.

*Dietologai rekomenduoja zefyrus vartoti vaikams nuo trejų metų. Jie pagerina atmintį, palaiko normalią virškinimo sistemą, suteikia energijos ir jėgų. Tokie zefyrai naudingi nėščioms ir maitinančioms moterims.

Kuo žalingi zefyrai

Jų neverta valgyti žmonėms, kenčiantiems nuo cukrinio diabeto, nutukimo ir kitų ligų, susijusių su medžiagų apykaitos sutrikimu organizme. Taip pat neverta pernelyg žavėtis šiuo skanėstu tiems, kuriuos neramina savo dantų būklė, mat didelis zefyrų kiekis gali tapti karieso atsiradimo priežastimi.

Visada pasidomėkite zefyro sudėtimi. Pastaruoju metu mūsų parduotuvėse ėmė atsirasti vis daugiau zefyro rūšių su žalingais E priedais, natūralių sudėtinių dalių pakaitalais ir kitais pigesniais komponentais. Tokie zefyrai jokios naudos neteiks, tiktai žalą.