Mantas LAPINSKAS
Kauno technologijos universitetas

Žalioji tekstilinė sienelė

Mėgstate augalus, tačiau jiems trūksta vietos? Kauniečiai siūlo išeitį

Žalioji vertikali tekstilinė sienelė

Moksliniais tyrimais įrodyta – kambariniai augalai, kuriais dekoruojame savo namus, balkonus, terasas ar darbinę aplinką, ne tik pagerina estetinį vaizdą ir suteikia jaukumo, bet ir palankiai veikia žmogų bei pačios erdvės energetiką. Deja, kartais tam labai stinga vietos. KTU studentė Vaida Buzaitė ir alumnas Artūras Baleckis rado originalų šios problemos sprendimo būdą

Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (KTU MIDF) tvariosios inžinerijos studentės V. Buzaitės ir šio fakulteto alumno Artūro Baleckio sprendimas – praktiškas, neįprastas, tvarus ir funkcionalus lauko ar vidaus dekoravimo gaminys, leidžiantis paprastai auginti įvairius pasirinktus augalus.

„Darbo aplinkoje norėjome žalumos ir gamtos pojūčio. Taip gimė idėja sukurti tokį produktą, nes rinkoje siūlomi variantai pasirodė brangūs, todėl panašų gaminį pasigaminti sugalvojome patys“, – pasakoja bendrovėje „Gija“ kartu besidarbuojantys kūrėjai.

Pasak jų, tekstilinė sienelė aktuali tiek žmonėms, ieškantiems įdomių dizaino sprendimų, norintiems savo erdvėse žalumos, gamtos akcento, tiek praktiškų interjero sprendimų.

„Pirmiausia mūsų sukurtos žaliosios tekstilinės sienelės funkcija yra dekoruoti, tačiau tokia sienelė itin praktiška mažose patalpose ar tiesiog norint sutaupyti vietos“, – sako KTU MIDF tekstilės inžinerijos studijas baigęs A. Baleckis.

Draugiškas aplinkai gaminys

Žalioji vertikali tekstilinė sienelė – tekstilės gaminys, skirtas mažiems, vertikalioje padėtyje augantiems įvairių tipų augalams.

Anot kūrėjų, sienelę galima panaudoti įvairiose vietose: kambariuose, balkonuose, terasose ar sode, darbo kabinetuose ar kitose biuro erdvėse. Produkto pagrindas yra megzta tekstilinė medžiaga su skirtingo dydžio kišenėmis. Visa tekstilinė dalis pagaminta vieno gamybinio proceso metu.

„Kišenės ir reikiamas dydis išmezgamas iš karto – taip tampame draugiškesni aplinkai dėl minimizuojamų gamybos atliekų“, – sako A. Baleckis.

Inovatyvus kompiuteriu valdomas mezgimo būdas taip pat ženkliai pagreitina gamybos procesą.

„Be to, tiek tekstilinė dalis, tiek pati konstrukcija gali būti perdirbama: sienelės medžiaga 100 proc. poliesteris (PES), korpusas iš aliuminio, tvirtinimo detalės plieninės“, – paaiškina KTU alumnas.

Pritaikoma pagal kiekvieno poreikius

Pasak kūrėjų, sienelės gaminimas nėra standartizuotas, todėl yra gana plačios tiek dydžio, tiek kišenių kompozicijų galimybės: „Vartotojai turi galimybę pasirinkti savo dizainą ir spalvas“.

Augalai sienelėje susodinami į kišenėles. Apačioje yra lovelis, skirtas vandens pertekliui surinkti. Taip pat į jį pilamas vanduo, kuris mezginiu transportuojasi apie 25 cm į viršų.

Tuo tarpu aukščiau esantys augalai turėtų būti purškiami vandeniu rankiniu būdu. Tačiau, pasak V. Buzaitės, unikali mezginio struktūra gerai paskirsto vandenį-drėgmę po visą gaminio plotą.

„Yra minčių pabandyti integruoti kapiliarinę laistymo sistemą su laikmačiu, tada liktų pasirūpinti tik rezervuaru, kad jame nuolat būtų vandens“, – mintimis dalijasi A. Baleckis.

Tekstilinėje sienelėje vartotojai patys gali sukurti išskirtines augalų kompozicijas.

„Tokiu būdu sienelė tampa akį traukianti interjero ar eksterjero detalė, neužimant daug vietos“, – pastebi V. Buzaitė.

Žaliosios tekstilinės sienelės kūrėjai tikina: jau turintys planų, kad šis produktas pasiektų rinką ir vartotojai galėtų jį įsigyti.

Už šį projektą KTU MIDF atstovai V. Buzaitė ir A. Baleckis kasmetinėje inovacijų parodoje „Technorama 2019“ laimėjo bendruomenės „Ar žinai“ įsteigtą 100 eurų vertės prizą.

Autoriaus archyvo nuotrauka