Laurynas STASIUKYNAS

Žaislais taps laukiniai gyvūnai

Nuomonės

Konkursui GAMTOS FOTOGRAFIJA - 2018. Sėsk, paskraidinsiu! (ZINOS JOKŠIENĖS, Stirbaičiai, Plungės r., nuotrauka)

Rugsėjo 1-oji – mokslo ir žinių diena. Tačiau gražia rugsėjo pradžia džiaugsis ne visi. Laukiniams gyvūnams (kapibaroms, surikatoms, katiniams lemūrams, raudonrankei ir perukinei tamarinoms bei daugeliui kitų) tai kalėjimo iki gyvos galvos pradžia. Rugpjūčio 30 d., Vilniuje, Ogmios mieste Zoopark.lt (VšĮ) atvėrė duris į kontaktinį zoologijos sodą, kuriame, kaip teigiama, bus laikomi 60-ties rūšių gyvūnai. Sunerimę dėl laukinių gyvūnų laikymo sąlygų uždaroje patalpoje žmonės netyli. Buvo organizuojamas viešas pareiškimas prieš tokių zoologijos sodų atidarymą.

„Neremkime gyvūnų laikymo už grotų – neikime ir savo vaikų nesiveskime. Gyvūnų vieta – natūralioje gamtoje“, – rašė viena socialinio tinklo Facebook vartotoja.

„Visi džiaugiasi nauja gyvūnų kankinimo vieta? Puiku!“, – sarkazmo nestokojo viena komentatorių, Rasa Bumblauskaitė.

Prašymas patvirtinti šio zoologijos sodo atidarymą buvo atmestas du kartus, nes jis neatitiko zoologijos sodams keliamų reikalavimų. Trečiąjį kartą prašymas atidaryti kontaktinį zoologijos sodą Vilniuje Ogmios mieste buvo patvirtintas tenkinant minimalius zoologijos sodams keliamus reikalavimus.

„Zoologijos sode neturėtų būti jokių primatų ar saugomų gyvūnų, kuriems tikrai reikia daugiau erdvės, nei galėtų būti suteikta prekybos centre“, – teigė doc. dr. Andrius Petrašiūnas.

„Aš nepritariu tokio zoologijos sodo steigimui, nes, visų pirma, tai yra maža erdvė zoologijos sodui, o gyvūnai neturi gyventi kelių kvadratinių metrų narvuose. Jiems bent jau turi būti erdvės gyvenimui. Manau, kad šiame zoologijos sode gyvūnai bus liečiami, glostomi, niurkomi. Tai yra savotiškas jų kankinimas. Gyvūnai bus nuolat tampomi kol suvargs, pavargs, nusikankins“, – savo pastabomis dalinosi dr. Ingrida Prigodina-Lukošienė.

National Geographic teigimu, surikatos, bendruomenėse nuo 5 iki 30 individų gyvenantys gyvūnai, natūralioje gamtoje rausia urvus, kuriais juda viena pas kitą. Kitas bendruomenėse gyvenantis gyvūnas, vaisėdžių šikšnosparnių šeimos atstovas, egiptinis skraidantysis šuo, naktį aktyvus žinduolis. Daugeliui tai, jog minėtieji ir kiti gyvūnai bus uždaryti patalpoje ir neturės į natūralias panašių gyvenimo sąlygų, kelia nemenką susirūpinimą.