Modesta BIELSKIENĖ
Žagarės regioninio parko direkcija

Žagarė – ar čia buvai?

Žagarė. Ar čia buvai?

2018 m. gegužės 11-13 d. Lietuvoje vyks akcija „Atviros dienos kaime“, kurią organizuoja Lietuvos kaimo turizmo asociacija „Atostogos kaime“. Akcijos tikslas – populiarinti kaime teikiamas paslaugas, užaugintus bei pagamintus produktus. Sodybų, ūkių, kultūros namų, lankytojų centrų šeimininkai, amatininkai ir bendruomenės kvies tiek didelius, tiek mažus miesto gyventojus praleisti laiką kaime, pasimėgauti kaimo siūlomomis pramogomis bei veiklomis, įsigyti jų užaugintų ar pagamintų produktų arba tiesiog sužinoti apie galimybes atostogauti kaimiškose vietovėse.

Žagarė prisijungia prie šios akcijos pavadinimu „Žagarė – ar čia buvai?“. Š.m. gegužės 12 d. (šeštadienį) 10-16 val.  Žagarėje vyks atvirų durų diena įvairiose įstaigose, sodybose, drauge su paslaugas lankytojams teikiančiais vietiniais gyventojais. Žagarės miesto dalyvavimą šioje akcijoje inicijuoja Žagarės regioninio parko direkcija bei VšĮ „Žagarės balselis“.

Atvykę į Žagarę lankytojai turės galimybę pamatyti vieną didžiausių regioninių parkų lankytojų centrų Lietuvoje, kuris įsikūręs restauruotuose Žagarės dvaro rūmuose. Jame po vienu stogu telpa net kelios ekspozicijos – įspūdingų medžioklės trofėjų, senovinių daiktų, sporto laimėjimų, interaktyvi ekspozicija „Dolomito slėpiniai“, kurioje galima susipažinti su išskirtinėmis Žagarės regioninio parko vertybėmis. Lankytojų taip pat čia lauks pažintis su tautodailininku, medžio drožėju Daliumi Udrakiu, ekskursija su Žagarės regioninio parko direkcijos darbuotoju, kurią paįvairins staigmenos, žaidimai bei dovanėlės. Nuostabios gamtos apsuptyje prie pat sienos su Latvija galima užsisakyti jojimo pamokas jojimo sporto klube „Žagarės kentaurai“, pajodinėti gamtoje ar pasivažinėti karieta po senąjį Žagarės dvaro parką ar Žagarės miestą. O kur dar įžymusis „Puodų namas“, viliojantis lankytojus savo neįprasta išvaizda. Sodybos kieme lankytojus pasitiks šmaikštus ir žodžio kišenėje neieškantis sodybos šeimininkas, už akmeninės tvoros sienų saugantis muziejaus vertą senovinių daiktų kolekciją. Genovaitės Mitrikienės sodyboje-gėlyne lankytojai turės galimybę susipažinti su įspūdinga sezoninių gėlių – tulpių, vilkdalgių, vienadienių kolekcija, pabendrauti su gėlyno savininke, pagal galimybę įsigyti norimų gėlių ar jų sodinukų. Tautodailininkės Aušros Petrauskienės „Lėlių namuose“ lankytojai pamatys istorinių lėlių kolekciją, išgirs apie jų kūrybą, susipažins su pasaulio tautinių lėlių kolekcija, jų rūbų ypatumais, turės progą ne tik pamatyti trumpą filmuką, bet ir pasinaudoti vietiniu paštu, kur išsirinkę Lėlių namų išleistą atviruką, galės jį išsiųsti artimiesiems ar draugams.

Žagarėje kaliausės turi savo namus – tautodailininkės Aušros Petrauskienės „Kaliausių fabrikėlį“ sodyboje ant Švėtės upės kranto. Joje – tarsi kaliausių karalystė, kur gimsta įvairūs personažai. Sodybos šeimininkė tautodailininkė Aušra kviečia užsukti, pasiklausyti pasakojimų, įvairių istorijų ir sudalyvauti edukacijoje, kurios metu galima pasigaminti suvenyrinę kaliausytę, lėlytę ar kitokią mitinę būtybę.

Aleksandro ir Danutės Laukučių sodyboje lankytojai turės galimybę pabendrauti su sodybos šeimininkais, apžiūrėti jų auginamus įvairius vaismedžius, vaiskrūmius ir kitus augalus. Išskirtinę vietą kiekvieno žagariečio sodyboje užima žagarvyšnės, tad atvykus į šią sodybą galima ne tik apžiūrėti šiuos medelius, bet ir jų įsigyti bei padegustuoti iš žagarvyšnių gaminamos produkcijos. Tautodailininko Vido Sakalausko dirbtuvėse bus galima išvysti, kaip gaminami baldai bei įvairiausios kitos interjero detalės, suvenyrai iš ragų.

Žagarė – Šiaurės Lietuvos miestas, įdomus senąja architektūra ir istorijos pėdsakais, gražus vaizdingais peizažais, savitas čia gyvenančių, dirbančių ir kuriančių žmonių veikla. Jis išsidėstęs apibus Švėtės upės, o miesto praeitis siejasi su dviem piliakalniais. Atvykus į šį kraštą kviečiame išsinuomoti dviračius ir pasivažinėti po senąsias miesto gatveles ar pakeliauti po apylinkes. Važinėdami po miestą būtinai stabtelkite ir užeikite į Dievo Tarnaitės Barboros Žagarietės kriptą Senosios Žagarės Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje. 2005 m. Šiaulių vyskupo Eugenijaus Bartulio prašymu pradėta beatifikacijos byla siekiant Barborą Žagarietę paskelbti palaimintąja, o kriptoje galima pamatyti simbolinį karstą, prie kurio niekada nevysta gėlės.

Kelionę po Žagarę kviečiame užbaigti žavios gamtos apsuptyje prie Žvelgaičių ežero. Čia galima paplaukioti ežere vandens dviračiais, valtimis ar baidarėmis, vaikams skirti batutai ir sūpynės. Pramoga, kurios nerasite kitur – plaukiojanti pirtis!

Įstaigų, sodybų, paslaugų aprašymus, kontaktus bei žemėlapį rasite Žagarės regioninio parko direkcijos bei VšĮ „Žagarės balselis“ interneto svetainėse: http://zagaresrp.am.lt/VI/index.php#a/1258   http://zagaresbalselis.weebly.com/atviros-dienos-kaime.html

Apie apsilankymą nurodytais kontaktais kviečiame pranešti iš anksto ir praleisti smagią dieną Žagarėje!