Rita NORVAIŠAITĖ
Baltijos aplinkos forumas Lietuvoje, Gamtos lobių paieškų Lietuvoje koordinatorė

Verkiuose – gamtos lobių trasa

Įdomioje trasoje...

Nuo 2015-09-23 Verkių dvaro parko lankytojai galėjo išbandyti unikalią pramogą – gamtos lobių paiešką. Trasa, įsikūrusi gausiai lankomame objekte, kvies netradiciškai susipažinti su Verkių dvaro legendomis ir paslaptimis.

Antroji gamtos lobių trasa Lietuvoje

 

Tai trasa be akivaizdžių nuorodų, rodyklių ar kitų aiškių infrastruktūros žymių, kur orientuojamasi pagal gamtos ženklus – medžius, augalus, jų formas, pasaulio kryptis ir pan.

„Gamtos ženklų vedini lankytojai atskleis Verkių paslaptis, atras legendas menančius lobius, bent trumpam taps jaunaisiais gamtos tyrinėtojais ir atliks keletą nesudėtingų užduočių“, – sako trasos autorius, „Baltijos aplinkos forumo“ aplinkosaugos specialistas Justas Gulbinas.

Verkių gamtos lobių trasą įrengė „Baltijos aplinkos forumo“ (BAF) iniciatyvinė grupė Gamtoje.org. Jai talkino Verkių regioninio parko direkcijos specialistai. Projektui startuoti padėjo „Teo“ darbuotojų socialinis projektas „Teo litai“. Tai yra keletą metų iš eilės bendrovėje vykusi iniciatyva, kurios metu darbuotojai renka ir balsuodami sprendžia finansinės paramos dydį pasirinktam socialinės atsakomybės projektui. Ieškodami gamtos lobių nepamištame ir jos išteklių tausojimo.

„Teo“ turi sąmoningų darbuotojų bendruomenę, kuri palaiko poveikio gamtai mažinimo iniciatyvas ir skatina aktyvų laisvalaikį gryname ore“, – sako Antanas Bubnelis, „Teo“ korporatyvinių reikalų padalinio vadovas.

Baltijos aplinkos forumui tokio tako idėja kilo iš siekio priartinti žmogų prie gamtos. Trasos kūrėjai mano, kad patirdamas teigiamų emocijų ir įspūdžių gamtoje žmogus suvokia jos vertę, o per tai ir gamtos apsaugos prasmę. „Tikime, kad gamtos lobių ieškojimas  taps įsimintinu potyriu, padėsiančiu pagrindus meilei gamtai ir gamtos apsaugai. Džiaugiamės, kad radome bendraminčių, kurie padėjo idėją įgyvendinti“, – sako Justas Gulbinas.

Tai – antroji gamtos lobių trasa Lietuvoje, kurią Gamtoje.org komandą įrengti paskatino „Teo“ darbuotojų palaikymas. Pirmoji šią vasarą buvo atidaryta Žemaitijos nacionaliniame parke, Plokštinės miške, ir jau spėjo susilaukti puikių lankytojų įvertinimų. Gamtoje.org komanda panašių trasų planuoja įrengti ir daugiau.

 

Pramoga šeimai ir nedidelei draugų kompanijai

Verkių trasą rekomenduojama išbandyti ne didesnėse nei 5-7 asmenų grupėse. Optimalus skaičius – 3-5 žmonės. „Tik tokiu būdu pajusite visą gamtos lobių paieškų malonumą, visi dalyviai bus įtraukti į procesą“, – aiškina Justas Gulbinas. Atradimo džiaugsmą praturtina lobiai: specialiose knygose rasite unikalų vietos istorijos fragmentą. Aplink slypinčias gamtos istorijas turistams atskleis pažintinės ir orientacinės kortelės.

 

Įveikti galės ir mažiausieji

 

Skirtingai nuo Plokštinės trasos, Verkių lobių ieškoti galės ir mažieji  dalyviai. Šiame maršrute paklysti praktiškai neįmanoma, toli nuo pagrindinių takų nuklysti nereikės.

„Vis tik, gali susidaryti sunkumų bandant trasą įveikti stumiant vaiko vežimėlį, todėl rekomenduojame trasą rinktis šeimoms su jau vaikštančiais vaikais“, – pataria Justas Gulbinas.

Trasos ilgis – apie 2 km, ją įveiksite per maždaug 2 val.

 

Pirmųjų trasos lankytojų laukia dovanos

Maršrutas prasideda nuo Verkių vandens malūno. Jame įsikūrusiame restorane gausite trasai įveikti reikalingą krepšelį. Sėkmingai trasą įveikusius lobių ieškotojus restoranas „Verkių vandens malūnas“ kvies paskanauti gardžių patiekalų su specialiomis nuolaidomis. Nuo surastų lobių skaičiaus priklausys jos dydis. Trasos kūrėjai ją išbandyti kviečia jau artimiausiu metu, kol pagrindiniai orientyrai – medžių lapai – dar savo vietoje. Jie taip pat ragina tako įspūdžiais dalintis socialiniuose tinkluose nurodant saitažodį (angl. hashtag) #Gamtoslobiai. Tai padariusiems „Teo“ žada staigmenų.

Trasa nemokama. Organizatoriai ragina pasisėmusius gerų emocijų paremti trasos palaikymą ir pritaikymą užsienio lankytojams norima suma vietoje (tam skirta speciali aukų dėžutė prie baro) arba skiriant paramą internetu.

Plačiau apie Verkių gamtos lobius tako pristatyme (PDF) ir iniciatyvos Gamtoje.org el. puslapyje – http://gamtoje.org/veiklos-gamtoje/lobiai.

 

Autorės archyvo nuotrauka