Rugilė CIBULSKAITĖ

Vaikai pasisako už planetą

Vaikai pasisako už planetą

„Earth Speakr“ yra naujas interaktyvus meno kūrinys, kurio autorius – menininkas Olafuras Eliassonas – siekia išryškinti vaikų požiūrį į mūsų planetos ateitį. Kūrinys skatina suaugusiuosius bei dabarties sprendimų priėmėjus, pokyčių iniciatorius ir globalius lyderius įsiklausyti į vaikų nuomonę. „Earth Speakr“ sukurtas naudojant papildytą realybę, jį sudaro nemokama programėlė ir interaktyvi interneto svetainė (www.earthspeakr.art), pateikiama 24 oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis. Eliassonas sukūrė „Earth Speakr“ Vokietijos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai 2020-aisiais proga.

Liepos 1-ąją Vilniuje visuomenei pristatyta „Earth Speakr“ iniciatyva, kuri kviečia Europos vaikus išreikšti savo nuomonę apie mūsų planetos ateitį, kuriant bendrą meno kūrinį.

Pradėta danų-islandų menininko Olafuro Eliassono, iniciatyva „Earth Speakr“, kuri apima mobiliąją programėlę, interneto svetainę, fizines ekspozicijas ir kitas dalis, yra Vokietijos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai 2020-aisiais progai skirtos kultūrinės programos ašis. Iniciatyva įgyvendinama bendradarbiaujant su Gėtės institutu, ją finansuoja  Federalinė užsienio reikalų tarnyba. „Earth Speakr“ programėlė ir kitos veiklos yra visiškai nemokamos, skatinant įvairaus amžiaus Europos gyventojų bendradarbiavimą ir diskusiją klimato kaitos ir mūsų planetos ateities klausimais.

 

Vaikai pasisako už mūsų planetą

Artimiausią pusmetį, visi norintys gali atsisiųsti „Earth Speakr“ programėlę ir savo aplinkoje kurti animacijas, naudodami žaismingą interaktyvią technologiją. Vaikai ir jaunuoliai, kurie pagal savo amžių dar negali balsuoti, programėlės dėka gali suteikti savo balsą bet kokiam objektui – medžiui, banano žievei, dangui ar gatvei – ir prabilti juos supančios aplinkos ir planetos vardu. Vaikų sukurtomis žinutėmis dalijamasi svetainėje www.earthspeakr.art, o jas pamatyti fizinėje aplinkoje leidžia papildytos realybės technologija, naudojantis mobiliąja programėle.

„Earth Speakr“ yra bendras meno kūrinys, kuris kviečia vaikus tapti menininkais. Kuo taps „Earth Speakr“ priklauso nuo „žemės kalbėtojų“ – jų vaizduotės ir kūrybiškumo. Kūrinys susideda iš idėjų, ateities vizijų, iššūkių ir vilčių. Tai, ką vaikai sukurs, gali būti žaisminga, mįslinga, rimta ar poetiška. Nėra vieno teisingo kelio, todėl  visi lengvai gali sudalyvauti. „Earth Speakr“ skatina vaikus išsakyti savo jausmus ir mintis ir imtis aktyvaus vaidmens formuojant tai, koks mūsų pasaulis ir planeta yra šiandien ir kas bus ateityje“, – sako Olafuras Eliassonas.

„Iš vaikų paprastai tikimasi atidumo ir taisyklių laikymosi mokykloje. Tačiau dabar atėjo mūsų, suaugusiųjų, eilė įsiklausyti į vaikų žodžius. Per „Earth Speakr“ iniciatyvą Olafuras Eliassonas suteikia vaikams unikalią galimybę kūrybiškai ir sąmoningai kurti idėjas, kurios potencialiai bus naudingos visų europiečių ateičiai. Vaikų balsai bus transliuojami Europos politikos formavimo epicentre, taip suteikiant jiems pasisakymo dėl mūsų visų bendros ateities galimybę, tad atidžiai įsiklausykite“, – sako Heiko Maasas, Vokietijos Federacinės Respublikos užsienio reikalų ministras. 

Siekiama maksimalaus visuomenės įsitraukimo. Olafuras  Eliassonas ir jo komanda sukūrė didžiąja dalimi skaitmeninį kūrinį, padedamas didelės komandos, kurią sudaro vaikai, tyrėjai ir kiti specialistai. „Earth Speakr“ yra išverstas į 24 oficialias Europos Sąjungos kalbas ir yra prieinamas visame pasaulyje. Projekte dalyvauja platus partnerių tinklas, įskaitant muziejus, bibliotekas, švietimo įstaigas, tokias kaip Gėtės institutas, tam, kad meno kūriniu būtų kuo plačiau dalijamasi skaitmeninėmis priemonėmis ir socialinės distancijos laikotarpiu.

 

Suaugusieji klausosi ateities

„Earth Speakr“ įgarsina vaikų mintis ir kviečia suaugusiuosius ir dabarties sprendimų priėmėjus, pokyčių iniciatorius ir globalius lyderius jas išgirsti. Svetainėje www.earthspeakr.art suaugusieji gali parodyti, kad jie įsiklauso į vaikų balsus, ir sukurti vadinamuosius „Loud Speakrs“ – išplėstinės realybės technologija paremtas žinutes. „Loud Speakrs“ žinutes galima patalpinti bet kuriose virtualaus žemėlapio vietose – aikštėse, parkuose, virš valstybinių pastatų – kad kiti žmonės galėtų jas išgirsti. „Earth Speakr“ žinutės taip pat yra transliuojamos Justus Lipsius pastate Briuselyje, pastatuose Europos parlamente Briuselyje ir Strasbūre bei Berlyne esančiame Lichthofe, Vokietijos užsienio ministerijoje.

„Gyvenimą žemėje sudaro žmonių, gyvūnijos, augmenijos ir ekosistemų koegzistavimas. Privalome suvokti ir puoselėti šį bendrą būvį. Šių dienų diskusijose apie klimato kaitos politiką labai svarbu, kad ateities kartos balsas būtų girdimas aiškiai ir garsiai, nes ši karta gyvens pasaulyje, kurį šiandien formuojame.

Mano kūrinys „Earth Speakr“ kviečia vaikus pasisakyti apie klimatą, reiškiant susirūpinimą ar viltį. Programėlės pagalba jie gali prabilti per pasirinktus objektus juos supančioje aplinkoje. Meno kūrinys apjungia vaikų balsus ir pagarsina jų mintis.  Mes – suaugusieji, sprendimų priemėjai, politikai – turime išgirsti vaikų kūrybines žinutes ir jas priimti rimtai“, sako Olafuras Eliassonas. 

Nuo liepos 1 dienos vaikų žinutės pasirodė „Earth Speakr“ virtualiame žemėlapyje, o pamatyti „Loud Speakrs“ žinutes papildytos realybės technologijos dėka bus galima žymiose vietose visoje Europos sąjungoje. Norėdami daugiau sužinoti apie „Earth Speakr“ ir dalyvauti kuriant meno kūrinį, atsisiųskite „Earth Speakr“  programėlę iš Google Play arba App Store, apsilankykite svetainėje www.earthspeakr.art ir dalyvaukite diskusijoje @earthspeakr socialiniuose tinkluose.

 

Dalyvaukite

Vaikai gali kurti „Earth Speakr“ žinutes ir kviesti tai daryti savo draugus.

Suaugusieji, sprendimų priėmėjai, pokyčių iniciatoriai ir globalūs lyderiai gali tyrinėti „Earth Speakr“ žinutes ir patys kurti žinučių grupes, vadinamuosius „Loud Speakrs“, reikšdami savo nuomonę ir išryškindami sau aktualias temas. Eliassonas tikisi įkvėpti politikus atnešti „Earth Speakr“ žinutes ant derybų stalo, kad vaikai jaustųsi įvertinti ir išgirsti.

Institucijos gali organizuoti renginius, skatinančius vaikų dalyvavimą. Interneto svetainėje skelbiamos gairės, kurios padės suorganizuoti įtraukiančias veiklas vaikams, leidžiančias susipažinti su meno kūriniu ir integruoti „Earth Speakr“ į jūsų programas.

Daugiau informacijos: https://earthspeakr.art/lt/sitrauk-veikla/

 

Apie Olafura Eliassoną

Danų ir islandų menininkas Olafuras Eliassonas (g. 1967 m.) dirba skulptūros, tapybos, fotografijos, kino, meninių instaliacijų ir skaitmeninės medijos srityse. Įkvėpimą kurti jam suteikia jo domėjimasis suvokimu, judėjimu, įkūnyta patirtimi ir savęs bei bendruomenės pajautimu. Jo kūrybinės praktikos neriboja muziejų ir galerijų erdvės – jis savo veikla įtraukia publiką per architektūrinius projektus, intervencijas į pilietinę erdvę, meninį ugdymą, politinę veiklą ir veiklą, susijusią su klimato kaita. Eliassonas pelnė tarptautinį pripažinimą už savo viešas menines instaliacijas, keičiančias mūsų suvokimą apie aplinką ir mūsų santykį su jos kūrimu. 2003 metais jis įgyvendino „Orų projektą“ – sukūrė žaižaruojančią saulę, apgaubtą miglos „Tate“ modernaus meno galerijos salėje. 2008 metais Eliassonas sukonstravo keturis dirbtinius krioklius Manheteno ir Bruklino pakrantėse instaliacijai „Niujorko kriokliai“. Jis taip pat tyrinėja meno potencialą daryti poveikį klimato kaitai: „Ledynų stebėjimui“ 2014 metais į Kopenhagos miesto centrą jis atgabeno didžiulius plūduriuojančio ledyno blokus, 2015 metais juo vežė į Paryžių, o 2018 metais – Londoną. Praeiviai galėjo paliesti Grenlandijos ledynų ledą ir patirti jo trapumą, kol ledynas nyko jų akivaizdoje. 2019-aisiais už veiklą, susijusią su klimato kaita ir tvarios plėtros tikslais, Eliassonas pelnė JTVP geros valios ambasadoriaus vardą.

Berlyne esančioje studijoje „Studio Olafur Eliasson“ dirba didelė meistrų, architektų, archyvų specialistų, tyrėjų, administratorių, virėjų, meno istorikų ir specializuotų technikų komanda.

www.olafureliasson.net

Apie Vokietijos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai 2020-aisiais

Informaciją apie Voietijos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai ir šiai progai skirtą kultūrinę programą rasite: www.eu2020.de.

Apie Gėtės institutą

Gėtės institutas yra Vokietijos Federacinės Respublikos kultūros institutas, veikiantis visame pasaulyje. Turėdamas 157 filialus 98 šalyse, institutas skatina vokiečių kalbos studijas užsienyje, inicijuoja tarptautinius kultūrinius mainus ir atspindi šiuolaikinės Vokietijos įvaizdį. Bendradarbiaudamas su institucijomis įvairiose šalyse, Gėtės institutas turi apie 1000 kontaktinių centrų visame pasaulyje. Norėdami gauti daugiau informacijos, apsilankykite svetainėje: www.goethe.de/EU2020.

Autorės archyvo nuotrauka