Ineta STRAVINSKAITĖ-JANAVIČIENĖ

Tikrinant automobilių importuotojus nustatomi tūkstančiai pažeidimų

Kur tas kelelis pilkas šias detales nuves?..

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) kartu su kitomis institucijomis atliekant automobilių prekiautojų patikrinimus, Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija (ENTPTA) primena, kad į Lietuvą įvežantys automobilius privalo registruotis importuotojų registre ir, be kitų importuotojų pareigų, finansuoti automobilių atliekų tvarkymą.

VMI kartu su Muitinės departamentu, policija bei pasieniečiais siekia efektyviau kontroliuoti naudotų automobilių perpardavinėtojus ir dėl to atlieka įvairius patikrinimus. Taip norima išaiškinti nesąžiningus prekiautojus naudotais automobiliais, kurie, norėdami išvengti privalomų deklaruoti ir mokėti mokesčių, naudoja įvairias mokesčių vengimo schemas. Pasitaiko atvejų, kai įsigiję automobilius ES šalyse ir pargabenę juos į Lietuvą, pardavėjai vengia apskaityti šių automobilių pardavimo pajamas, vykdo prekybą arba automobilių remonto veiklą, nors nėra neįregistravę tokio pobūdžio veiklos. Taip pat dažni ir kitokie pažeidimai – deklaruojami minimalūs pardavimo antkainiai arba automobiliai parduodami mažesnėmis kainomis nei buvo įsigyta, klastojamos pirkimo-pardavimo sutartys ir panašai.
Patikrinimų metu vien pernai Klaipėdos uosto teritorijoje ir automobilių pardavimo aikštelėse buvo surinkta informacija apie maždaug 10 tūkst. pardavimui į Lietuvą įvežtų automobilių ir jų pardavėjų. Taip pat imtasi veiksmų, siekiant užtikrinti automobilių pardavimo pajamų apskaitymą.

ENTPTA primena, kad automobilių importuotojai privalo ne tik apskaityti savo pajamas ir mokėti mokesčius, bet ir finansuoti automobilių atliekų tvarkymą. Priešingu atveju automobilių importuotojai gali būti baudžiami bauda iki 14 tūkst. eurų.

„Sustiprinus šios srities kontrolę, kasdien vis mažėja tikimybė, jog importuotojai galės savo veiklą vykdyti nelegaliai ir išvengs baudų. Todėl raginame kuo greičiau susipažinti su importuotojų prievolėmis ir taip išvengti nemalonumų ir bereikalingų išlaidų“, – ragina ENTPTA vadovas Vladimir Jankoit. Daugiau informacijos šiuo klausimu galima rasti internete http://autotvarkymas.lt/category/tvarkytojams/ arba paskambinus asociacijos specialistams telefonu 8 663 66341.

„Regitros“ duomenimis, į Lietuvą per metus įvežama apie 200 tūkstančių transporto priemonių, tuo tarpu finansuojamas tik apie 20 proc. automobilių atliekų sutvarkymas. Vaizdo medžiagos apie tinkamą automobilių dalių tvarkymą ir perdirbimą galima rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=Rxlt1Nk9Am0

Autorės archyvo nuotrauka