Sūrininkas

Tikras sūris gimsta kaime

Valdas KAVALIAUSKAS

Sūriai - mugių atributas...

Sūris – vienas iš labiausiai mitais ir legendomis apipintų maisto produktų. Iš tiesų, sūrio ir sūrininkystės istorija glaudžiai siejasi su mūsų civilizacijos istorija. Kietieji sūriai, tokie kaip garsusis parmezanas, gimė besiplėtojant Romos imperijai, kilus poreikiui išmaitinti ilgais atstumais ir sunkiomis sąlygomis keliaujančius kareivius.

Šiandieninė minkštųjų sūrių įvairovė „sprogo“ viduramžių Prancūzijoje lėbaujant karališkajam dvarui, o vienuolynuose aktyviai užsiimant ūkine veikla. Tuo pat metu vienuoliai rankomis rašytose knygose užfiksavo pirmuosius sūrių receptus bei pavadinimus, kurių dalis išliko iki šių laikų.

Vos prisilietus ir prie Lietuvos sūrininkystės tyrinėjimo (R. Merkienės, P. Klapatausko pavyzdžiai), matomos glaudžios sąsajos su kiekvieno laikmečio socialinių ir ekonominių santykių vystymusi. Šiandien sūrininkas Lietuvos kaime – ne tik save išlaikantis mikroverslas, bet ir aktyvi socialinio ir kultūrinio gyvenimo dalis, kuo ir turėtų būti gyvas mūsų kaimas.

Šiuolaikinė sūrininkystė eina dviem vienas nuo kito tolstančiais keliais. Vienoje pusėje – sparčiai besivystanti pieno perdirbimo pramonė, tarptautinės rinkos sąlygomis didžiuliais mastais superkanti pieną arba jo koncentratą, ir, privalomai pasterizavusi, sugeba pasiūlyti mums pilnas lentynas pieno produktų.

Kitu keliu eina smulkieji sūrininkai, stengdamiesi išlaikyti legendą, jog gyvuliai ėda žolę ir duoda pieną; jog per sūrinės langą matosi ganoma banda; jog sūriams naudojamas tik šviežias ir nepasterizuotas pienas; jog sūris daromas kiekvieną dieną; jog sūris yra rankų, proto ir širdies rezultatas.

Smulkaus sūrininko darbo vaisių neaptiksime prekybos centrų vitrinose ar televizijos reklamose. Smulkų sūrininką atrasti, pažinti ir palaikyti miestiečius moko asociacija „Viva Sol“, kuri rugsėjo 26-ąją kvietė į Sūrio dieną Lėtame turguje, Tymo kvartale (Vilniuje). Įdomu tai, jog tą pačią savaitę Lietuvoje vyko ir Pasaulinis pieninkystės kongresas. Štai jums ir du keliai.

Augusto Uktverio nuotrauka