Parengė Kostas JANKUS

Tas ramybės neduodantis alkio jausmas…

Besaikis noras valgyti – ligos pradžia. Su šiuo potraukiu būtina kovoti atkakliai ir kantriai. Kaip tą daryti? Pataria dietologai bei liaudies medicinos žinovai.

*Niekuomet nevalgykite stovėdami – suvalgysite daug daugiau. Venkite dietų, ypač trumpalaikių – po jų vis vien priaugsite nusimestus kilogramus…

*Pusė stiklinės šviežių petražolių nuoviro privers primiršti maistą dviems valandoms. Analogišku poveikiu pasižymi burnos skalavimas mėtiniu vandeniu, kurio galima įsigyti vaistinėse arba išsivirti pačiam: pundelis mėtų stiklinei vandens.

*Puikiai malšina apetitą figų ir slyvų nuoviras. Pusę kilogramo šių vaisių užpilkite trim litrais vandens ir virkite, kol skysčio liks 2,5 litro. Vartokite po pusę stiklinės iki valgio kartu su vaisiais.

*Niekada neatsisakykite valgyti pusryčių. Būtent pusryčiai spartina medžiagų apykaitos procesą ir skatina riebalų deginimą. Geriausia rytais valgyti daigintas avižas, kviečius, rugius. Juose gausu vitamino B1, kuris užkerta kelią riebalų kaupimuisi vidaus organuose ir vandens užsilaikymui organizme.

*Greitai pasotina organizmą ir padeda suliesėti avižų dribsniai. Jie lėtai virškinami skrandyje, ir jūs ilgai nejausite alkio jausmo.

*Kviečių sėlenas geriau gaminti taip: užpilti stikline neriebaus verdančio pieno, susukti indą rankšluosčiu ir palikti 15 minučių išbrinkti.

*Tiems, kurie linkę persivalgyti, turėtų valgyti per dieną mažiausiai penkis kartus. Pajutę alkį, nepulkite į paniką – jį puikiausiai numalšins obuolys, stiklinė jogurto arba kefyro. Jie numalšins apetitą, tik juos dera laikyti atskiru patiekalu, o ne priedu prie kito maisto. Kai valgote obuolius, būtinai suvalgykite visas sėklytes. Vieno obuolio sėklose yra paros jodo norma. O jodas sumažina potraukį valgyti.

*Jeigu labai norisi valgyti – suvalgykite šaukštelį liesų pieno miltelių. Įtraukite į savo kasdieninį racioną ankštines daržoves – pupeles, žirnius, lęšius. Ankštinės kultūros paspartina virškinimą ir greitai pripildo skrandį. Labai naudingos bulvės – išvirtos su lupenomis ar keptos orkaitėje.

*Tokie augalai, kaip vaistinės piliarožės šaknis, linų sėmenys, šventagaršvė, spirulina – žinomas gydomasis dumblis, patekę į skrandį, pradeda brinkti, ir kai jų apimtis padidėja, žmogui susidaro įspūdis, kad skrandis pilnas. Kai kurie iš šių augalų švelniai aptraukia skrandžio gleivinę ir dėl to sumažėja apetitas. Suprantama, šiomis žolelėmis maisto nepakeisi – juos dera naudoti kaip papildus prie mažo kaloringumo raciono.

*Nutukimą ir viršsvorį dažnai lydi skysčio pertekliaus susikaupimas organizme bei šlakai. Varnalėša, gyslotis, bruknių lapai, alpinė raktažolė ne tik padeda išsivaduoti nuo nereikalingo skysčio kiekio, bet ir išplauna toksinus bei pašalina šlakus, išvalydami organizmą. Bet šlapimą varančių žolelių nuoviro negalima gerti nekontroliuojamai, nes tai gresia organizmo nuvandenėjimu.

*Esama augalų, normalizuojančių kepenų ir tulžies pūslės veiklą. Tuo pačiu pagerėja ir virškinimo procesas, o kai maistas geriau įsisavinamas, riebalų perteklius nespėja susikaupti ten, kur nepageidautina, ir nenutunkama. Tokiems augalams priklauso barbarisai (raugerškis), kiaulpienės, kukurūzų purkos, šlamučiai, gaiveniai.

*Dar viena žolelių grupė – švelnūs gamtiniai laisvinamieji. Sistemingas žarnyno valymas ir normali jo veikla yra labai svarbūs normaliam svorio palaikymui, o tam tikros žolelės stimuliuoja virškinamojo trakto veiklą, padeda atsikratyti šlakų ir riebalų pertekliaus. Tai – anyžiai, krapai, kmynai, šaltekšnio žievė, rabarbarai, šaltalankiai ir kt.

*Liesėti padeda ir tonizuojančios žolelės, suteikdamos mums energijos ir dovanodamos judrumą. O kartu su energija išnaudojame ir kalorijas, taigi liesėjam. Bet šiuos augalus taip pat reikia vartoti atsargiai, nes jie gerina apetitą. Tai – rozmarinai, ženšeniai, imbierai, eleuterokokai, kurkuma, citrinvytis.

*Medžiagų apykaitą stimuliuoja imbierinė arbata. Užpilkite arbatinį šaukštelį susmulkintos imbiero šaknies verdančiu vandeniu, pridėkite medaus ir citrinos. Tokį gėrimą galima gerti tiek rytais, nevalgius, tiek vakarais. Jis padės išsivaduoti nuo riebalų sankaupų. Imbiero galima dėti ir į žaliąją arbatą.

*Paimkite po vieną dalį cikorijos šaknies, pienių šaknies ir tris dalis varnalėšų šaknų. Vieną valgomąjį šaukštą tokio mišinio užpilkite stikline verdančio vandens ir leiskite apie valandą prisitraukti, po to perkoškite ir turėsite efektyvią trauktinę suliesėjimui. Gerti reikia ne trumpiau kaip mėnesį, po pusę stiklinės per dieną, likus pusvalandžiui iki valgio.

*Suliesėti padeda ir vonios. Poras ir riebalines liaukas itin padeda išvalyti šalpusnio vonia, o medetkų vonia dar ir slopina uždegiminius procesus. Gysločių, beržų lapų ir raudonėlio vonios laikomos puikia liekninimosi priemone.

*Vaistiniai augalai saugiai ir palaipsniui atstato medžiagų apykaitą, pašalina šlakus, gerina riebalų skaidymąsi, ir svoris po to negrįžta. Aišku, žolelių rinkinius liesėjimui gerti reikia ilgai, tačiau šios arbatos gerina medžiagų apykaitą ir bendrąją organizmo būklę.

*Jeigu mėgstate makaronus, neverta jų atsisakyti. Bet valgyti juos reiktų be mėsos ir be grybų; galima pridėti šiek tiek sūrio arba daržovių.

*Daržovės – žalios, troškintos, virtos – turėtų būti ant jūsų stalo kasdien. Jų paros norma – ne mažiau kaip 300 gramų.

*Jeigu prieš valgį išgertumėte stiklinę pomidorų sulčių ar mineralinio vandens, būtinos alkiui numalšinti porcijos sumažės trečdaliu.

*Ar niekada nesusimąstėte, kuo pagrįstas suliesėjimui skirtų arbatų, preparatų nuo viršsvorio, metančių iššūkį apetitui kapsulių veikimas? Visi jie stimuliuoja žarnyno veiklą, o nuo jo būklės priklauso žmogaus sveikata. Neveltui prancūzai sako, kad grožis prasideda nuo skrandžio…

Žarnynas mėgsta augalinės ląstelienos turtingus produktus. Jie sustiprina jo peristaltiką. Grubaus malimo juoda duona, košės – grikių ir perlinė, vaisiai – obuoliai, slyvos, ypač juodosios, daržovės – morkos, burokėliai, svogūnai – visos jos unikaliai stimuliuoja žarnyno motorines funkcijas. Kopūstų ląsteliena netgi išveda iš organizmo cholesterolio perteklių.

*Didelis žarnyno priešas – česnakas. Sutrinkite tris skilteles česnako ir užpilkite stikline kambario temperatūros virinto vandens. Po paros trauktinė yra paruošta. Gerkite po valgomąjį šaukštą prieš miegą. Galima tiesiog suvalgyti po vieną skiltelę česnako per dieną, nekramtant. Jis padės įveikti nenumaldomą apetitą ir naikins ligas sukeliančius mikrobus.

*Vakarienei, ne vėliau kaip dvi valandos prie miegą, dera suvalgyti gabaliuką mėsos su daržovėmis. Mėsoje esančios amino rūgštys miego metu suaktyvina hormonus, deginančios riebalus.

* Apetitą žadina kava. Apribokite jos vartojimą iki dviejų puodelių per dieną be cukraus.

*Ilgai neužsisėdėkite prie stalo. Alkio jausmas nuslopsta ne iškart, taigi geriau pakilti nuo stalo jaučiant lengvą neprivalgymo jausmą. Nedidelis pasivaikščiojimas po valgio, trunkantis kad ir penkias minutes, padidins sotumo jausmą.