Austėja RIMDŽIŪTĖ
Lietuvos zoologijos sodo Komunikacijos ir edukacijos skyriaus reklamos vadybininkė

Tarptautinė gyvačių diena – liepos 16-oji

Ir gyvatė savo vardo diena turinti...

Liepos 16-oji – Tarptautinė gyvačių diena. Šiais metais pirmą kartą šią dieną minėjome ir Lietuvos zoologijos sode. Gyvačių dienos tikslas – supažindinti visuomenę su gyvatėmis ir jų svarba mūsų planetoje. Net trečdalis suaugusių žmonių gyvatėms jaučia panišką baimę, kuri net turi mokslinį pavadinimą – ofidiofobija. Būtent įveikti šią baimę bei susipažinti su paslaptingu gyvačių gyvenimu ir kvietė renginio organizatoriai.

Renginio dieną Lietuvos zoologijos sodo terariume, be įprastai čia sutinkamų gyvačių, buvo galima pamatyti ir tas gyvates, kurios eilinę dieną lankytojams yra nematomos. Lankytojai turėjo progą susipažinti su įvairiomis gyvatėmis bei žalčiais, kurie turi įvairių spalvinių pakitimų, išvysti gyvates, kurios jau ilgą laiką nebuvo eksponuojamos lankytojams. Liepos 16 d. vyko edukacijos apie gyvates, kurių metu jų prižiūrėtojai papasakojo, ką reiškia dirbti su tinkliniais pitonais, kurie yra ilgiausios gyvatės pasaulyje, ir papasakojo apie kitas savo prižiūrimas gyvates. Taip pat pademonstravo savo darbo įrankius, gyvačių paliktas išnaras ir kiaušinius. Buvo galimybė iš arti susipažinti ir su pačiomis gyvatėmis.

Pasaulyje priskaičiuojama per 3 500 rūšių gyvačių, iš jų tik nedidelė dalis yra nuodingų, o dar mažesnė dalis – pavojingų žmonėms. Nesižavėti šiais ropliais tiesiog neįmanoma, štai keli faktai, kurie tai įrodys:

*Kai kurios gyvatės turi daugiau nei 200 dantų. Jos negali kramtyti, dėl to ryja visą auką, o pasvirę dantys neleidžia jai pabėgti iš nasrų.

*Visą gyvačių kūną dengia žvynai, net ir akis! Gyvatės neriasi kas 6-10 savaičių. Žvynai sudaryti iš medžiagos, vadinamos keratinu, iš kurio sudaryti ir mūsų plaukai bei nagai.

*Gyvatės yra šaltakraujai gyvūnai, kurie priklauso nuo aplinkos temperatūros. Saulei šviečiant ir gyvatėms įšilus, jos būna aktyvios, o temperatūrai nukritus, jos tampa vangios.

*Nors gyvatės augimo tempas lėtėja jai senstant, gyvatė niekada nenustoja augti.

*Apie 70 % gyvačių deda kiaušinius, tačiau 30 % gyvačių, gyvenančių šaltesnio klimato kraštuose, veda gyvus jauniklius, nes kiaušiniai, esant tokioms oro sąlygoms, paprasčiausiai sušaltų.

*Gyvatės simbolis yra vienas iš labiausiai paplitusių ir seniausių kultūros simbolių istorijoje. Gyvatės dažniausiai atspindi gėrio ir blogio, gyvybės ir mirties dvilypumą. Senovės lietuviai tikėjo, kad žalčiai į namus atneša laimę ir turtus.

Autorės archyvo nuotrauka