Aida GROCKIENĖ
Lietuvos zoologijos sodo Rinkodaros ir edukacijos skyriaus vedėja

Tarptautinė edukacijos diena

Minėdami Tarptautinę edukacijos dieną (2022-01-24) priminėme, kuo mums visiems svarbus gamtamokslis švietimas. Lietuvos zoologijos sodo vykdomose edukacijose didžiausias dėmesys skiriamas gyvūnams, jų santykiui su žmogumi ir svarbiausia – jų išsaugojimui.

Mokymasis – neatsiejama mūsų kasdienybės dalis, kuri tęsiasi visą žmogaus gyvenimą. Nuo pirmosios šypsenos, nedrąsiai žengtų žingsnių ir ištartų žodžių – iki tinkamo elgesio taisyklių, Europos sostinių ir matematinių formulių žinojimo. Naujai išmoktos pamokos mus veda į priekį ir skatina tobulėti. Žmogaus gebėjimas mokytis yra toks pat senas kaip ir jo egzistavimas žemėje. Senoviniai piešiniai ant sienų, prirašytos molinės lentelės, knygų galybė, visa tai – noras mokytis ir perduoti savo žinias ateities kartoms. Šis procesas niekada nesustojo ir visą laiką lydėjo bei vedė mūsų civilizaciją į priekį. Ar dar galime kažko naujo išmokyti ateities kartas?

Labai svarbu pažinti gyvąją gamtą. Nesvarbu kaip pažvelgsime, žmogus yra, buvo ir bus priklausomas nuo gamtos. Turime suprasti, kad kartais, bandydami padėti gyvūnams, dėl žinių trūkumo apie jų poreikius, elgseną ir gyvenseną, galime jiems labiau pakenkti nei padėti. Tokios organizacijos kaip EAZA (Europos zoologijos sodų asociacija), IUCN (Tarptautinė gamtos apsaugos sąjunga), WWF (Pasaulio gamtos fondas), taip pat zoologijos sodai, deda visas pastangas, siekiant išsaugoti nykstančias rūšis. Lietuvos zoologijos sodo misija – išsaugoti retas ir nykstančias rūšis, didinti jų populiaciją. Projektų dėka į gamtą buvo išleisti šie gyvūnai: lūšys, didieji apuokai, raudonpilvės kūmutės, baliniai vėžliai, niūriaspalviai auksavabaliai.

Lietuvos zoologijos sodo edukologų tikslas – vykdyti gamtamokslinį švietimą, įdomiai ir profesionaliai supažindinti visuomenę su Lietuvos ir pasaulio biologine įvairove, ugdyti teigiamą požiūrį į bet kokią gyvybės formą. Padėti pažinti gyvąją gamtą jums gali Lietuvos zoologijos sodo edukologų vedamos išvažiuojamosios ir nuotolinės edukacijos.

Autorės archyvo nuotrauka