Rasa RUTKAUSKIENĖ
Anykščių regioninio parko vyriausioji specialistė ekologė
„Švarinkime Šventosios upę – 2015“
Tradicinė vasaros stovykla - akcija
Prieš žygį...
Saulėtą birželio rytą startavo jau 13-toji Anykščių regioninio parko direkcijos organizuojama tradicinė moksleivių vasaros stovykla – akcija „Švarinkime Šventosios upę – 2015“. Linksmai nusiteikusios moksleivių komandos iš A.Vienuolio progimnazijos, Troškūnų K. Inčiūros gimnazijos bei Anykščių kūno kultūros ir sporto centro nuo Andrioniškio tilto pradėjo 3 dienų kelionę valtimis.
Leidomės išbandyti Šventosios upės vandens trasą, turėdami tikslą – praplaukti valtimis Šventosios upės vandens trasa regioninio parko teritorijoje ir iš upės tėkmės, užutėkių surinkti susikaupusias šiukšles! Tačiau mūsų laukė ne vien tik darbas, o ir pramogos. Todėl parko darbuotojai turėjo daug rūpesčių norėdami kuo atsakingiau ir išradingiau pasiruošti šiam žygiui. Juk neramino ir didžiulė atsakomybė!
Puiku, jog visada galime pasikliauti tokioje akcijoje kartu plaukiančiais mokytojais Rasyte Gaidiene, Skaidre Kvietkauskiene, Broniumi Vitkūnu. Jie yra ne tik ištikimiausi pagalbininkai, o ir įvairių užsiėmimų, žaidimų iniciatoriai. Stovykloje vykstantys konkursai, naktiniai žygiai, sportinės, orientacinės varžybos, dainos, žaidimai prie laužo, moksleivių supažindinimas su parko gamtinėmis bei kultūrinėmis vertybėmis, galimybė susirasti naujų draugų, – tai ir vilioja moksleivius į šią stovyklą!
Renginio dalyvius išlydėjęs ir sėkmės linkėjęs Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka pasidžiaugė šios akcijos reikalingumu bei moksleiviams suteikta galimybe aktyviai praleisti vasaros atostogas! Norime padėkoti Anykščių kūno kultūros ir sporto centro medicinos darbuotojai Editai Masevičienei, kuri jau keletą metų iš eilės su mumis bendradarbiauja, supažindina su pavojais, tykančiais turistiniame žygyje, pakartoja pirmosios pagalbos suteikimo pamokas.
Išsidalinome didžiulius maišus atliekoms bei gumines pirštines. Apsirengę gelbėjimosi liemenėmis leidomės žemyn Šventąja….
Jos senvagės ir intakai – Varius, Elmė, Anykšta, Marčiupis, Šlavė, Virinta, Limenė, Susiena – suteikia upei dar daugiau grožio bei paslaptingumo, kurį pastebėti gali tik plaukdamas upe…. Bet ilgai grožėtis nebuvo laiko, nes reikėjo priplaukti prie nulūžusių medžių, kur buvo didžiausios atliekų „sankaupos“ – plastikiniai bei stikliniai buteliai, įvairūs maišeliai, skardinės, batai, vaikiški žaislai ir šiaip ilgai „nesuyrantys objektai“. Tik vakare pasiekę stovyklavietę (mūsų nakvynės vietą) puolėme ne tik kurti laužą bei virti vakarienę, turėjome pasigaminti ir stovyklos vėliavą. Vėliau – komandų parengti „namų darbai“, t.y. prisistatymai, „Originaliausios šiukšlės konkursas“. Svarbiausia šį vakarą – „Naujokų krikštynos“. Naujokai, praėję „išbandymų kelią“, turėjo duoti priesaiką: niekada nešiukšlinti ir sudrausminti tai darančius, atliekas rūšiuoti, išmokti puikiai irkluoti valtį, greitai pastatyti palapinę, užkurti laužą ir, aišku, pabučiuoti stovyklos talismaną – „Irklą“!
Nors diena ir buvo sunki, tačiau eiti miegoti visai nesinorėjo, prie laužo dainavome, žaidėme žaidimus, o ir stovyklos rytdienos dienotvarkėje įrašytos eilutės („8:00 – Rytinė mankšta“, „8:30 – Pusryčiai „ , „9:00 –Orientacinės varžybos Anykščių šilelyje“) kėlė intrigą visiems dalyviams. O kur dar suplanuotas žygis į Anykščių šilelyje esančią žemapelkę ir susipažinimas su retomis Lietuvoje ir Europos Sąjungoje saugomomis augalų rūšimis. Ypač, kai į tą žygį lydi žinomas mūsų krašto gamtininkas, buvęs Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius. Laukė ir naktinė pažintis su šikšnosparniais (prietaiso, fiksuojančio ultragarsą, detektoriaus, pagalba). Nebuvo laiko stovykloje liūdėti!
Stovykla – dar vienas savęs išbandymas, jėgų bei ištvermės patikrinimas. Kiekvienas moksleivis kažkuo išsiskyrė, kažkuo sužavėjo. Visi išmoko puikiai bendrauti, sukurti laužą, gaminti maistą, pastatyti palapinę ir sutvarkyti stovyklavietę, išmoko irkluoti valtį, įgijo pasitikėjimo savimi ir komandinio darbo patirties! Juk to ir stengiamės mokyti vaikus, aiškinti, kad ne žaidimai namuose prie kompiuterio, o būtent buvimas gamtoje, savo krašto pažinimas, bendravimas ir yra puikiausios vasaros atostogos!
Pastebėjome, kad šiukšlių šiais metais surinkome gerokai mažiau, nei prieš keletą metų. Tai labai džiugina!
„Ačiū, visiems akcijos „Švarinkim Šventosios upę – 2015“ dalyviams, mes visi kartu atlikome labai svarbų darbą ir puikiai praleidome 3 vasaros dienas“, – sakė Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka, įteikdamas padėkos raštus už pagalbą tvarkant regioninio parko teritoriją. Svarbu, kad ne tik svečiai, atvykę į Anykščių kraštą, bet ir mes patys čia jaustumėmės puikiai!
Anykščių regioninio parko archyvo nuotrauka