Ineta STRAVINSKAITĖ – JANAVIČIENĖ

Specialūs krepšinio kamuoliai

Jie – jauniesiems aplinkos saugotojams

Skatindami sveiką gyvenseną, projekto „Mes rūšiuojam“ organizatoriai specialiai 2014 metų pasaulio vyrų krepšinio čempionatui sukurtais krepšinio kamuoliais su Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės narių parašais apdovanoja net 50 įvairaus amžiaus vaikų iš skirtingų Lietuvos kampelių, kurie savo aplinkosaugos srities žinias panaudojo spręsdami kryžiažodžius arba piešdami piešinius.

Jau trečius metus projektą „Mes rūšiuojam“ Lietuvos švietimo įstaigose organizuojančios Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA) kartu su Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO) nei VŠĮ „Ekošviesa“ šiemet apdovanoja ne tik vyresnius moksleivius, bet ir pačius jauniausius rūšiuotojus. Projekto partneriai UAB „Skorpiono takas“ ir UAB „Atliekų tvarkymo centras“ vaikams skyrė 50 krepšinio kamuolių, kurie vaikus taip pat skatins sveikiau gyventi – mažiau laiko praleisti prie kompiuterio ar televizoriaus, daugiau dėmesio skiriant sportui ir aktyviam laisvalaikiui.

„Skatindami rūšiuoti, kartu norime pasirūpinti ir vaikų sveikata. Sportuojantys, judantys vaikai yra sveikesni, todėl ir dovanas parinkome tokias, kurios skatins aktyviai leisti laiką. Žinomų krepšininkų parašai ant kamuolių yra tarsi palinkėjimas siekti olimpinių aukštumų ne tik sporte, bet ir rūšiavime“, – sako projektą „Mes rūšiuojam“ organizuojančios GIA vadovas Alfredas Skinulis.
„Mes rūšiuojam“ konkursas nuo 2014 metų rugsėjo sulaukė 1238 piešinių bei 992 teisingų kryžiažodžių atsakymų. Kaip ir pernai, 35 krepšinio kamuoliai burtų keliu atiteko teisingai išsprendusiems kryžiažodžius 5-12 klasių mokiniams. Net 4 iš laimingųjų mokosi Vilniaus Taikos progimnazijoje ir tai ne atsitiktinis sutapimas – šios progimnazijos moksleivių atsakymai sudaro beveik dešimtadalį teisingų atsakymų.

15 krepšinio kamuolių šiemet atiteko piešinių autoriams. Visi gauti piešiniai buvo įkelti į socialinio tinklo „Facebook“ profilį „Mes rūšiuojam“ https://www.facebook.com/pages/Mes-R%C5%AB%C5%A1iuojam/490509074301458?ref=hl.

5 piešinių, socialiniame tinkle surinkusių daugiausia „patiktukų“, autoriai taip pat apdovanojami kamuoliais. Tai Žemaičių Naumiesčio gimnazijos moksleivis Dainius Lileikis (1050 balsų), Jonavos vaikų lopšelio darželio „Dobilas“ auklėtinė Edija Mikitiukaitė (903 balsai), Alytaus lopšelio-darželio „Du gaideliai“ auklėtinis Justinas (696 balsai), Jonavos vaikų darželio „Dobilas“ auklėtinis Šarūnas Vileikis (754 balsai) bei Kretingos r. Vydmantų gimnazijos moksleivis Joris Timinskas (555 balsai).

10 krepšinio kamuolių su autografais atiteko vertinimo komisijos geriausiai įvertintų piešinių autoriams. Tai Kelmės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ auklėtinis Nojus Jurgėlas, Skuodo r. Mosėdžio vaikų lopšelio-darželio auklėtinis Tautvydas Žeimys, Pravieniškių lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ auklėtinė Diana Bykova, Rokiškio lopšelio-darželio „Pumpurėlis“ auklėtinė Gabija Drėgvaitė, Ventos gimnazijos moksleivė Keitė Voznikaitytė, Tauragės Aušros pagrindinės mokyklos moksleivis Tautvydas Urbutis, Klaipėdos r. Endriejavo vidurinės mokyklos moksleivė Gintarė Genčiūtė, Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos moksleivis Marius Bartkus, Kauno humanitarinės pagrindinės mokyklos moksleivė Kamilė Juočepytė, Tauragės r. Skaudvilės specialiosios mokyklos moksleivis Egonas Starostinas.

Visi laimėtojai skelbiami interneto svetainėje www.mesrusiuojam.lt

Prizai laimėtojams bus pristatyti pagal nurodytus duomenis.

Kamuoliai yra papildomi prizai, rezultatai sumuojami ir pagrindiniai prizai teikiami pasibaigus mokslo metams. 2013-2014 mokslo metais apie 1500 Lietuvos švietimo įstaigų aktyviai dalyvavo projekte ir suvienijo jėgas rūšiuojant elektros ir elektroninės įrangos, buitinės technikos bei nešiojamų baterijų ir akumuliatorių atliekas. Šis gausus projekto dalyvių būrys nuo projekto pradžios jau surinko 550 tonų elektronikos ir 19 tonų baterijų atliekų, kurias išmainė į prizus už daugiau kaip 250 tūkst. litų.

Projektas „Mes rūšiuojam“ kasmet suskirstomas į dvi atskiras akcijas – viena jų prasideda rugsėjį ir tęsiasi iki sausio, kita prasideda kovą ir baigiasi prieš mokslo metų pabaigą. Akcijų metu vaikai sutartu laiku į sutartas vietas prie mokyklų atgabena seną, nenaudojamą elektroniką, senas baterijas. Tose vietose atliekos yra sveriamos ir surašomos. Gali būti pristatoma tiek smulkios atliekos (pvz., plaukų džiovintuvas, mikrobangų krosnelė, virtuvės kombainas ar pan.), tiek stambios atliekos – televizoriai, kompiuteriai, šaldytuvai ir t.t.

Elektronikos atliekų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes, patekę į sąvartynus, tos atliekos (dėl jose esančių pavojingų medžiagų) gali pridaryti žalos gamtai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos. Daugiau informacijos galima rasti www.mesrusiuojam.lt arba socialiniame tinkle Facebook profilyje „Mes rūšiuojam“.