Kristina SKINDERYTĖ, Gabrielė VAINEIKYTĖ „Sengirės fondas“
„Sengirės fondas“

„Sengirės fondas“ pasitiko pirmąjį gimtadienį

Dovanų – gauti ir pirkti sklypai, išaugusi parama ir sėkmingos iniciatyvos

2020 metais įsteigtas „Sengirės fondas“ kovo 8-ąją šventė pirmąjį gimtadienį. Metinėje veiklos ataskaitoje senuosius Lietuvos miškus saugojantis fondas praneša apie dovanų gautus ir įsigytus sklypus, išaugusią paramą, kampanijų sėkmę ir tikslus kitiems metams.

2020-aisiais „Sengirės fondas“ „ūgtelėjo“ 7-iais hektarais arba beveik 10 futbolo stadionais. Didžiausias sklypas – 3 hektarų Balbieriškyje – buvo įsigytas, o du sklypai – gauti dovanų: 2,7 hektaro sklypą Anykščių rajone padovanojo akių gydytoja Janina Breivienė, o 1,58 hektaro Kauno rajone – profesorius Vytautas Smailys.

Fondas paaugo ir finansiškai. Pradinius 60 tūkst. eurus, skirtus nuo „Sengirės“ filmo pajamų papildė 41,175 tūkst. eurų fizinių asmenų parama, 27,525 tūkst. eurų – juridinių (iš viso: 129 tūkst. eurų). Rekordiškai daug žmonių parėmė fondą skirdami 1,2 proc. GPM mokesčio, taip pat nuolat auga nuolatinių rėmėjų skaičius. Išsiplėtė ir komanda: gausų mokslininkų ir visuomenininkų būrį papildė net 25 komunikacijos specialistai, unikalaus turinio ir vizualiųjų sprendimų autoriai.

„Pirmieji fondo metai buvo tvirtų pamatų rengimas, leisiantis ateityje žengti dar tvirčiau, – sakė fondo idėjos pagrindinis iniciatorius ir režisierius Mindaugas Survila. – Komandos būrimas, bičiulių paieška, miškų tyrimai, lėšų rinkimas, visuomenės švietimas – visai tai be galo svarbu norint pasiekti geriausių rezultatų, tad tam ir skyrėme didžiausią dėmesį. Ir, žinoma, koks gimtadienis be dovanų? Dovanų gauti du sklypai ir surinktos lėšos tik dar labiau paskatino plėsti fondo veiklą, esame be galo dėkingi už tai.“

Fondo organizuotos iniciatyvos taip pat sulaukė didelio dėmesio. „Menininkai, saugantys miškus“ (angl. „Artists Saving Forests“) idėja, siūlanti virtualioje platformoje pirkti menininkų aukojamus darbus ir taip paremti fondo veiklą šventiniu laikotarpiu spėjo surinkti per 4000 eurų iš 400 parduotų darbų.

Taip pat šiuo metu penkis didžiausius šalies miestus puošia „JCDecaux“ remiamos „Išsaugok senuosius miškus“ neatlygintinos kampanijos lauko reklamos stendai, kviečiantys atkreipti dėmesį į sengires ir jų gyventojus.

„Sėkmingai fondo veiklai ypatingai svarbu kūrybiškai paskleisti pagrindinę žinutę, – teigė M. Survila. – Džiaugiamės inovatyviomis komandos idėjomis ir partnerių tikėjimu jomis. Smagu, kad dažniausiai partneriai patys kreipiasi į mus su savo iniciatyvomis norėdami prisidėti prie sengirių išsaugojimo. Tai tik dar kartą įrodo, kad žmonės yra neabejingi seniesiems Lietuvos miškams.“

2021-aisiais „Sengirės fondas“ už 129 tūkst. eurų surinktą paramą planuoja įsigyti ir apsaugoti net iki 30 hektarų miško sklypų, kuriuose auga 10 tūkst. brandžių medžių ar 4 tūkst. brandžių ąžuolų. Fondo komanda taip pat toliau tirs įsigytus miškus, skirs dėmesį partnerysčių puoselėjimui.

 

APIE SENGIRĖS FONDĄ. „Sengirės fondas“ įsteigtas po filmo „Sengirė“ premjeros Lietuvoje, kuri įvyko 2018 m. kovą, tarptautinio „Kino pavasario“ festivalio metu. Daugybę nacionalinių bei tarptautinių apdovanojimų pelnęs dokumentinis filmas Lietuvoje pritraukė rekordinį 67 tūkstančių žiūrovų skaičių, buvo apdovanotas dvejomis „Sidabrinėmis gervėmis“, rodomas 30 valstybių ir daugiau nei 50 tarptautinių festivalių. Pusė seansuose surinktų lėšų skirta „Sengirės fondui“ – išsaugoti dokumentikoje pristatytas senąsias Lietuvos girias kaip prieglobstį nykstančioms gyvūnų ir augalų rūšims.

 

„Sengirės fondo“ archyvo nuotrauka