Sonata DIRSYTĖ

Seimo bala:

miškų ūkio valdymo reformos ekspertinis vertinimas nuo pat pradžių buvo žlugdomas sąmoningai?

Seimo narys Linas Balsys dėl Seimo valdybos sprendimo neužsakinėti ekspertų išvadų dėl Miškų įstatymo kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, kad ši įvertintų precedento neturintį Seimo valdybos sprendimą ignoruoti teisėtą grupės Seimo narių prašymą ir nerengti nepriklausomo Miškų įstatymo pataisų ekonominio ir socialinio pagrįstumo ekspertinio įvertinimo.

Linas Balsio nuomone, toks Seimo valdybos sprendimas galimai prieštarauja Seimo statutui, todėl sprendimas yra skundžiamas Etikos ir procedūrų komisijai.

„Mano manymu, tai akivaizdus daugiau nei 40 Seimo narių, pasirašiusių prašymą inicijuoti Miškų įstatymo ekspertinį įvertinimą, Seimo statute numatytų teisių pažeidimas. Mes paprašėme savaime suprantamo dalyko – atlikti planuojamos miškų ūkio valdymo reformos kaštų ir naudos analizę, atsakyti į svarbius visuomenei klausimus dėl ekonominio ir socialinio reformos pagrįstumo, kurių Vyriausybė iki šiol nesugebėjo pateikti. Neaišku, kiek išlaidų ši reforma pareikalaus iš biudžeto, kokį efektą turės darbo vietų kūrimui ir išlaikymui regionuose, koks bus jos poveikis korupcijos lygiui“,  – sakė Linas Balsys.

Jis taip pat prašo Seimo Etikos ir procedūrų komisiją atsakyti: ar Seimo valdybos sprendimas ekspertiniam įvertinimui skirti nuo 1 iki 100 eurų neprieštarauja Nepriklausomo ekspertinio teisės akto projekto įvertinimo užsakymo tvarkos aprašui, kuris nenumato jokių finansavimo išankstinių apribojimų, skelbiant ekspertų konkursą.

Parlamentaras mano, jog nepriklausomas valstybinių miškų ūkio valdymo reformos ekspertinis vertinimas nuo pat pradžių buvo žlugdomas sąmoningai.

„Manau, kad viešasis pirkimas jau nuo pat pradžių buvo pasmerktas sužlugimui. Koks ekspertinis įvertinimas gali būti atliktas už 100 eurų? Tokią maksimalią sumą reformos ekspertizei skyrė Seimo valdyba, skelbdama pirmąjį konkursą. Pagal jo sąlygas, ekspertinio įvertinimo paslaugų viešame pirkime negalėjo dalyvauti miškotyros mokslininkai, o teisės ir vadybos specialistams pateikti pernelyg aukšti reikalavimai. Dėl šių priežasčių ir neatsirado konkurso dalyvių, po ko ta pati Seimo valdyba nusprendė pavesti Seimo Aplinkos apsaugos komitetui papildyti konkurso nuostatas, įtraukiant ir miškų ūkio ekspertus. Tačiau vėliau valdyba priėmė keistą sprendimą jau nebeskelbti viešojo pirkimo. Sunku suvokti, kodėl Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovybė, taip aršiai „stumdama“ reformą, vengia ekspertinio įvertinimo, jai nereikalingi reformos poreikį pagrindžiantys duomenys. Skubama viską padaryti greitai ir tyliai, be jokios kaštų ir naudos analizės, be racionalaus pagrindimo ir be galimybės Seimo nariams, prieš priimant sprendimą, turėti išsamesnę informaciją“, – sakė Linas Balsys.

Augusto Uktverio nuotrauka