Violeta RINGEVIČIENĖ, Rasa ŽIEMIENĖ, Rita STULPINIENĖ
Vilniaus lopšelis-darželis „Rūta“

Saulėtas oranžinis traukinys!

Jis nenuilstamai lekia egzotiniu pažinimo takeliu

Magiškasis obuolys

Vaikai iš prigimties yra tyrinėtojai, aktyviai ieškantys informacijos apie supančią aplinką. Šiuolaikiniai vaikai yra vadinami įvairiai – „skaitmeninių technologijų“, „internetinio amžiaus“, „alfa kartos“ vaikai. Jie auga aplinkoje pripildytoje mobiliais telefonais, kompiuteriais, skaitmeninėmis knygomis bei elektroniniais žaislais. Didesnė dalis vaikų pasaulį, gamtos grožį pažįsta iš knygelių, televizijos laidų, kompiuterinių žaidimų ir pan. Tokiu būdu iš vaiko atimama galimybė pajausti gamtos skleidžiamus kvapus, garsus, spalvų įvairovę, mažėja galimybė ugdyti(-is) gamtojautą, ekologinę savimonę, gamtamokslinę kompetenciją. Aplinkos pažinimas glaudžiai siejasi su tyrinėjimo ir mokėjimo mokytis gebėjimais. Problema, kad vaikai yra labiau atitolę nuo gamtos, slypi ne išmaniosiose technologijose, bet bendravimo trūkume. Mes, pedagogai kviečiame sudaryti sąlygas vaikams, kad jie įgytų įvairios patirties patiems aktyviai veikiant, dalyvaujant, kuriant kartu su kitais vaikais ir suaugusiaisiais komandoje. Patys norėtų ieškoti informacijos, išgirsti, pamatyti, ne rezultatą, bet patį procesą, patirdami pažinimo džiaugsmą. Juk technologijų amžiuje itin svarbu neprarasti santykio su gamta.

Jau ketvirtus metus Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ bendruomenė kviečia dalyvauti tarptautiniame švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio ugdymo projekte „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“. Per trejus metus sveikuolis oranžinis moliūgas įsigijo daug bičiulių, išaugintų Lietuvoje ir už Lietuvos ribų, kurie yra labai naudingi ir reikalingi augančiam  organizmui. Tai įvairios daržovės, vaisiai iš kurių buvo kuriamos meninės kompozicijos, „Linksmukai“… Daug vaistinių savybių ir pavadinimų vaikai sužinojo augindami žoleles ir vaistinius augalus. 2019 metais saulėto oranžinio traukinuko bičiuliai – dekoratyviniai moliūgai ir egzotiniai augalai bei jų vaisiai: granatas, alyvuogės, kivis, tamarindas, apelsinas, greipfrutas, mandarinas, kinkanas, monstera, mangas, avokadas, datulė, papaja, pasiflora, ličis, žemuoginis arbutas, anona ir t.t. Vaikams yra puiki galimybė įgyti tiriamojo darbo įgūdžių tyrinėjant šių  augalų vaisius ir sėklas, daiginant sėklas ir stebint daigų išaugimą, tolimesnį augalų augimą. Vaikai supažindinami su egzotinių augalų vaisių įvairove, dalijasi savo patirtimi, ieško informacijos apie įvairius šiltųjų kraštų vaismedžius ir vaiskrūmius knygose, vaizdo įrašuose, skanauja, ragauja. Taip pat teikiama informacija apie dirvožemį, sėklų įvairovę, aptariama kokios sąlygos yra būtinos sėklų dygimui ir daigo išaugimui. Pedagogai, tėvai su vaikais tiria augalų vaisių sandarą, įvairovę, surenka sėklas ir jas daigina, sodina augalų daigus.

Projekto iniciatorė ir vadovė: Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ mokytoja ekspertė Rita Stulpinienė. Projekto koordinatorė: Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ direktorės pavaduotoja ugdymui Rasa Žiemienė.

Projekto partneriai: Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento Ikimokyklinio ugdymo skyrius bei Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyris.

Projekto globėjai: doc. dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyrio ekologė; Teresė Jokšienė, Vilniaus universiteto Botanikos sodo uždaro grunto augalų kuratorė; Eglė Rakauskienė, Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos metodininkė.

Projekto ,,Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ trukmė:  2019-04-07 (Pasaulinė sveikatos diena) – 2019-11-15 (Tarptautinės Tolerancijos dienos išvakarės).

Visoms projekte dalyvavusioms švietimo įstaigų bendruomenėms ir įvykdžiusioms siūlomas užduotis, bus įteikti padėkos raštai, pedagogams pažymėjimai. Registracija vyksta iki gegužės 31d. Kviečiame į projekto veiklas įsijungti švietimo įstaigų bendruomenes ir kartu patirti pažinimo džiaugsmą bei dalintis saulėto oranžinio traukinio keleivių inovatyviomis, aplinkai draugiškomis idėjomis. Pažadinkime sėklytes ir kauliukus antram gyvenimui! Juk tai yra puiki galimybė įgyti tiriamojo darbo įgūdžių tyrinėjant šių augalų vaisius ir sėklas, daiginant sėklas ir stebint daigų išaugimą, tolimesnį augalų augimą. Sukurkime ant savo palangių „Egzotinių augalų salą“. Tegu saulėta šypsena, keliaudama per  Lietuvą  ir už jos ribų, šildo visus!

Nuostatus galima rasti čia: https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/sauletas-oranzinis-traukinys-kviecia-keliauti-pazinti-draugauti/   www.saugusvaikas.kaunas.lm.lt

Augusto Uktverio nuotrauka