Rasa ŽIEMIENĖ, Vilniaus lopšelio - darželio „Rūta“ direktorės pavaduotoja ugdymui auklėtoja - metodininkė; Rita STULPINIENĖ, Projekto „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ iniciatorė ir vadovė
Saulėtas oranžinis traukinys rieda…
… per visą pasaulį, kviesdamas prisijungti lietuvių švietimo įstaigų bendruomenes iš kitų šalių!
„Nubuskite su šypsena ir vykitės gyvenimą… Gyvenkite jį, džiaukitės juo, ragaukite, uostykite, jauskite“.
Joe KNAPP
2017 m. balandžio 7 d. (Pasaulinę sveikatos dieną) tarptautinis švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio-socialinio švietimo projektas „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ vėl pakvietė švietimo įstaigų bendruomenes keliauti kartu su ugdytiniais į platų gamtos pasaulį, skleidžiant oranžinę šilumą ir dalijant šypsenas. Šįkart kviečiame jungtis ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių lietuvių švietimo įstaigų bendruomenes.
Projekto tikslas – suteikti vaikui pažinimo džiaugsmą auginant moliūgą nuo sėklytės iki brandaus augalo, kartu su pedagogu ir šeima puoselėjant vaiko dvasines, kūrybines galias globojant gamtą, ugdant gamtojautą, pagarbą gyvybei ir dvasingumą, ekologinę savimonę, sveiką gyvenseną.
Kelionė prasideda nuo mažos moliūgo sėklytės, kurią vaikas pasėja drauge su pedagogu. Stebėjimas, daigelio laukimas skatina vaiko smalsumą, kantrumą, suteikia žinių apie tai, ko reikia augalui, kad jis galėtų išvysti saulės šviesą, ugdo pagarbą gyvybei.
Vaikų ir pedagogų pasodinti moliūgų daigeliai dovanojami tėvams, bendruomenės nariams, savo miesto savivaldybės nariams, daugiavaikėms šeimoms; taip pat augins moliūgus patys darželio žaliosiose erdvėse. Tai didelė patirtis, kurią vaikas išgyvens su brangiausiais jo aplinkos žmonėmis: fiksuos, stebės (lapų didumas, žiedų spalva, pirmos vaisių užuomazgos, saulės vaisiaus augimas). Rudenį, suteikdami vaikams naujų įspūdžių, bendruomenės nariai sukurs saulėtą moliūgų „Linksmuką“, kuris skleis gerą nuotaiką. „Linksmukas“ – nuotaikingas ir linksmas moliūginis personažas, abstrakcija, mozaika, mandala ir kt.
Nepamiršdami ir tų, kuriems trūksta meilės, paramos, gero žodžio, šypsenos, rugsėjo 29 dieną (Pasaulinę širdies dieną) kiekviena bendruomenė organizuos savo įstaigoje, miestelyje oranžinę šventę. Tai galėtų būti: oranžinė paroda, koncertas, spektaklis, ketureilių popietė, moliūginių patiekalų ragavimas, oranžinis madų šou… Sukurdami oranžinės dienos idėją, dovanodami šypsenas ir gerą nuotaiką tiems, kuriems reikia padėti ne tik maistu, bet ir dėmesiu, meile, rūpesčiu, geru ištartu žodžiu: savo miesto krizių centrų ar senelių namų gyventojams, daugiavaikėms šeimoms, benamiams… Juk širdis ne tik plaka, bet ir myli. Siūloma susikurti oranžinę emblemą (lipduką, ženkliuką) su šypsena, kuria pasipuoštų ir gerumo dovanų skleidėjai ir gavėjai. Dalindamiesi savo darbo vaisiais, sušildys savo šypsenomis, kurios nieko nekainuoja, moko būti nuoširdžiais, stebinti ir stebėtis, džiaugtis kitų sėkme, augindami savyje pasitikėjimą, rodydami gražų pavyzdį vaikams ir ugdydami gerumo, pakantumo, meilės jausmą.
Projekto veiklų vykdymą kiekviena švietimo įstaigos bendruomenė pasirenka savarankiškai, kūrybiškai atsižvelgiant į ugdytinių amžių, poreikius, galimybes. Visoms projekte dalyvavusioms švietimo įstaigų bendruomenėms bus įteikti padėkos raštai, pedagogams – pažymėjimai.
Projektas startavo 2016-04-07 (Pasaulinę sveikatos dieną), į jį prisiregistravo 180 Lietuvos švietimo įstaigų bendruomenės ir viena švietimo įstaiga iš Lenkijos. 2016 metų spalio 7 dieną (Tarptautinę šypsenos dieną) Vilniaus Vingio parke, buvo surengta „Eko moliūgėliai“ šventė. Jos metu, sudėjus moliūgus į vieną eilę, buvo pasiektas ilgiausios moliūgų eilės Lietuvoje rekordas. Moliūgų rekordinės eilės ilgis 214,92; eilę sudarė 903 moliūgai. Projektas „Saulėto oranžinio traukinio kelionė per Lietuvą“ buvo remiamas Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos 2016 m. specialiosios programos lėšomis.
Projekto „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ trukmė: pradžia 2017-04-07 (Pasaulinė sveikatos diena), pabaiga 2017-11-13 (Pasaulinė gerumo diena).
Projekto organizatorius – Vilniaus lopšelis-darželis ,,Rūta“ (Žirmūnų g. 50, Vilnius). Projekto iniciatorė ir vadovė – Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ auklėtoja metodininkė Rita Stulpinienė (tel. 861888448). Projekto koordinatorė – Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ direktorės pavaduotoja ugdymui Rasa Žiemienė (tel. 852797700).
Projekto partneriai – Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento Ikimokyklinio ugdymo skyrius; Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyris.
Projekto globėjai: doc. dr. Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyrio ekologė) ir Eglė Rakauskienė (Kauno miesto moksleivių aplinkotyros centro sveikos gyvensenos kabineto vedėja).
Projekto organizatoriai tiki, jog riedantis saulėtas oranžinis traukinys keliaus ne tik per Lietuvą, bet ir per visą pasaulį, jog sujungs lietuvių švietimo bendruomenes bendrai gerumo veiklai, nutiesdamas kelią ugdytiniams į platų gamtos pažinimo pasaulį, suteikdamas nepamirštamų, džiugių akimirkų ir naujų įspūdžių.
„Kas daro gera kitam, daro gera pats sau, ir čia svarbu ne padariniai, o pats geradarystės aktas, nes jau vien geradarystės suvokimas teikia didelį džiaugsmą“, – Seneka.
Autorių archyvo nuotrauka