Dana KURMILAVIČIŪTĖ

Renkantis sodybą poilsiui

Konkursui GAMTOS FOTOGRAFIJA - 2018. Alpakos žvilgsnis... BIRUTĖS ČIŽIENĖS (Joniškis) nuotrauka

Prastas šių metų pavasario oras, atrodo, jau liovėsi mus kankinti kiaurai košiančiais vėjais, rytine žvarba ir niekaip aukščiau nepakylančia temperatūra. Pagaliau nusišypsojusi saulė paragino stiebtis žalumą, o mus visus, gerokai nuvargintus metų darbų, ir apie būsimą poilsį pagalvoti.  Jau pamąstome, kad gera būtų atgauti jėgas Lietuvos kaimo tyloje ir ramybėje, juolab, kad po Lietuvos dangumi poilsį savo sodybose siūlo daugybė šeimininkų. Tik kaip iš didelio kaimo turizmo objektų skaičiaus išsirinkti tą, prie kurio labiausiai linktų dvasia?

 

Į pagalbą ieškantiems šiemet vėl ateina vienas svarbiausių poilsio organizatorių mūsų šalyje – Lietuvos kaimo turizmo asociacija. Kartu su mūsų kaimynais – Latvijos kaimo turizmo asociacija „Lauku celotajs“ – ji kviečia į gegužinę akciją „Atviros dienos kaime“. Ji skirta tiems, kurie nori susipažinti su kaimo gyvenimu ir jo įdomybėmis.

Toks renginys pirmąsyk buvo organizuotas praėjusiais metais ir sulaukė didelio žmonių susidomėjimo. Lietuvos gyventojai svečiavosi ne tik gimtosios šalies sodybose ir ūkiuose, bet ir vyko į kaimyninę šalį. Juk Latvijoje kaimo turizmo verslas taip pat klesti, ir tai buvo puiki proga aplankyti mūsų artimus kaimynus. Šiemet akcijoje dalyvauja dar daugiau kaimo turizmo sodybų ir ūkių. Per 200 įvairių paslaugų teikėjų lauks atvykėlių, norinčių ne tik išsirinkti sau būsimą poilsio vietą, bet ir sužinoti, kur kokios laisvalaikio pramogos siūlomos, kokių kaimo gėrybių galima įsigyti iš ūkininkų, savo akimis išvysti, kaip gimsta ant mūsų stalų patenkantys produktai: kaip slegiami sūriai, kepami pyragai ir kiti duonos gaminiai, rūkoma žuvis ir t.t.

„Atvirų dienų kaime“ metu lankytojai turės galimybę šiltai pabendrauti su daugeliu sveiko ir skanaus maisto gamintojų, ūkininkų, amatininkų, bitininkų, pirtininkų, aplankyti vietos bendruomenių centrus, puikias tautinės virtuvės tradicijas puoselėjančias užeigas. Smalsuoliui bus siūloma apžiūrėti vietos įžymybes – dvarus, pilaites, užsukti į nedidukus, bet ne mažiau įdomius vietos muziejus, regioninių parkų lankytojų centrus, pasivaikščioti pažintiniais gamtos takais.

Projekto „Agroturizmo produktų vystymas, puoselėjant ūkininkavimo tradicijas Lietuvoje ir Latvijoje“ vykdytojai šiemet nusprendė akcijai pasirinkti dvi datas. Gegužės 4-6 dienomis lankytojus kviečia Latvijos kaimo turizmo sodybų ir ūkių šeimininkai, o gegužės 11-13 dienomis savo namų ir įstaigų duris plačiai atveria akcijos dalyviai iš Lietuvos.

Kur keliauti ir ką bus galima išvysti savo akimis, praneša akcijos internetinis puslapis www.atostogoskaime.lt/atviros-dienos-kaime.

Skirtingi objektai – skirtingi pasiūlymai

Dar niekada tokia daugybė kaimo turizmo sodybų ir ūkių vienu metu nebuvo atvėrę durų svečiams. Lietuvoje atvykėlių šiemet laukia 78 objektai, Latvijoje – 127. Iš anksto pasiruošus ir kruopščiai suplanavus maršrutą, galima suspėti pamatyti išies daug! Mielai aprodys savo ūkius ir supažindins su juose gaminamais skanėstais ir tie sodybų gyventojai, kurie kaimo turizmo verslu neužsiima, o pagamintus produktus realizuoja turguose. Degustacinių programų metu bus galima paragauti įvairiais būdais suslėgtų sūrių, skirtingų receptūrų duonos, pagal senąsias dūmo tradicijas išrūkytų mėsos gaminių… Ne vienas miestietis įsigys „tikro“ šakočio, naminių vištų kiaušinių, ekologiškų daržovių, aromatingo medaus, vietos pievose surinktų vaistažolių rinkinių arbatoms ir daugybės kitų gardumynų. Tai bus galimybė savo akimis išvysti retų veislių galvijus ir paukščius, pajodinėti žirgais, pasigėrėti dar nematytų rūšių triušiais, balandžiais, alpakomis… O kur dar įdomiausios edukacinės programos… Pavyzdžiui, atsivertę šių metų pasiūlymų žemėlapį, matome, kad lankytojų lauks ir aitvarų festivalis, ir galimybė pasinerti į senovės lietuvių šventinių apeigų pasaulį, ir perprasti gamtos gėrybių džiovinimo paslaptis pagal senolių patirtį.

Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys, veikiantis J. Basanavičiaus gimtinėje, kvies švęsti jau tradicija tapusias Ąžuolyno dienas. Kaišiadorių rajone esančiame sraigių ūkyje „Aspersa“ ne tik bus pasakojama apie sraigių auginimo ypatumus, bet ir pavaišins židinyje keptomis sraigėmis, Ukmergės rajone žmonių lauks „Meteoritų lietaus parkas“. O ko jau tik nebus siūloma išmokti: ir distiliuoti augalus, ir lieti žvakes, ir savo rankomis pasigaminti unikalią lėlę…

Akcijos dienomis lankytojams teikiamos nemažos nuolaidos. Teiks jas ir mūsų kaimynai, turintys išskirtinių, tik jų kraštui būdingų pramogų. Pažintinės programos metu latviai mokys pasigaminti ledų, legendinės „Karvutės“ saldainių ir putojančios beržų sulos, sudalyvauti kuriant levandų lysvę „100 levandų Latvijai“ ir kalvėje kalant pasagas… Savo šimtmečio proga daugelis latviškų ūkių ir sodybų kvies svečius į „Baltosios staltiesės šventę“, kurioje lauks skanumynai, koncertai, kaimo gėrybių turgeliai ir pažintinės ekskursijos.

Į ką atkreipti dėmesį būsimiems lankytojams

*Akcijos organizatoriai parengė žemėlapį, kuriame nužymėti kelionių maršrutai ir lankytini objektai. Jų nemokamai galima įsigyti didesnių miestų „Circle K.“ ir „Statoil“ degalinėse. Ir, žinoma, Lietuvos kaimo turizmo asociacijos biure Kaune (K. Donelaičio g. 2-201).

*Ką konkrečiai siūlo kiekvienas akcijos dalyvis šio renginio dienomis? Apie tai informacijos galima surasti mūsų jau nurodytame internetiniame puslapyje.

*Dažna kaimo turizmo sodyba, užsiimanti tik svečių apgyvendinimu, akcijos dienomis žada įvairiausių pramogų: maisto produktų degustacijų, ekskursijų, orientacinių žaidimų, edukacinių užsiėmimų ir kt.

*Kiekvienas šeimininkas turi pasirinkęs konkretų laiką, kada lauks lankytojų. Kitu metu važiuoti nepatartina, nes šeimininkai gali būti nepasiruošę priimti svečių. Apie planuojamą apsilankymą būtinai derėtų pranešti akcijos dalyvių nurodytais kontaktais.

*Dažnuose ūkiuose bus galima įsigyti pagamintų vietinių produktų. Už juos atsiskaitoma tik grynaisiais pinigais.

Akcija vis labiau populiarėja

„Ši akcija organizuojama įgyvendinant projektą „Agroturizmo produktų vystymas, puoselėjant ūkininkavimo tradicijas“. Projektą finansuoja Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programa“, – per Lietuvos žiniasklaidos ir turizmo organizacijų darbuotojams surengtą infoturą sakė Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas.

Šios iniciatyvios organizacijos vadovas pasidžiaugė, kad agroturizmo produktus siūlantys ūkiai ir sodybos tampa vis labiau lankomais objektais, ir kad šia linkme ir toliau reikia vystyti nenutrūkstamą veiklą. Regionai tada sulauks daugiau turistų, bus išsaugotas kultūros paveldas, o agroturizmo produktų gamyba – visokeriopai skatinama. Juk daugelyje ūkių, tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje, žmonės tebenaudoja nuo amžių įprastus ūkininkavimo, žvejybos būdus, puoselėja tradicinius amatus. Labai reikia, kad šios tradicijos stiprėtų, kad apie jas sužinotų kuo daugiau lankytojų. Tai – galimybė ir vietos ekonomiką stiprinti, ir turizmą skatinti.

Į minėtosios programos projektą yra įtraukti skirtingų Latvijos ir Lietuvos regionų ūkiai. Jie „sutalpinti“ į 10 turistinių maršrutų, skirtų tiek keliautojų grupėms, tiek pavieniams keliautojams. 6 tarptautiniai maršrutai driekiasi per abiejų valstybių teritorijas, o 4 yra vietiniai, vingiuojantys tik per vieną iš šalių. Maršrutai yra 9-12 dienų trukmės, ir yra skirti keliaujantiems automobiliais arba dviračiais. Apie juos išsamiau galima rasti tokioje nuorodoje: http://www.atostogoskaime.lt/agroturizmas-marsrutai .

Artimiausiu metu bus išleistas žemėlapis „Agroturizmo ūkiai ir sodybos“, kuriame nužymėta daugiau nei 100 Lietuvos ir Latvijos ūkių ir sodybų įsikūrimo vietos ir paženklinti 10 maršrutų.

Lietuviai atranda Lietuvą

Infoture dalyvavusi Valstybinio turizmo departamento laikinoji vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė pasidžiaugė, kad praėjusiais metais pirmąsyk surengtos „Atviros dienos kaime“ sulaukė didelio Lietuvos žmonių susidomėjimo; šiemet lankytojų tikimasi sulaukti ne mažiau. Pusę Lietuvos turizmo rinkos užpildo savos šalies gyventojai, ir tai labai džiugina. Praėjusiais metais po gimtąją šalį keliavo 1,4 mln. Lietuvos gyventojų, vietinių turistų skaičius išaugo 130 tūkstančių. Dabar svarbiausias uždavinys – sudominti potencialius keliautojus ne tik vasaros laikų išvykomis, turizmas turėtų vystytis visus metus ir tam reikia išnaudoti visas turimas galimybes.

Džiugu, kad Lietuvos kaimo turizmu vis labiau susidomi užsieniečiai. Pasak Indrės Trakimaitės-Šeškuvienės, čia jie atranda ne tik naujas erdves, natūralią gamtą, bet ir išvysta tokių dalykų, su kuriais niekada nebuvo susidūrę. Pernelyg sukultūrintame kaime nei po rytmečio rasą pabraidysi, nei pats pabandysi išsikepti kaimiškos duonos, nei tikroje kaimiškoje pirtyje išsipersi… Tad japonų, kinų ir korėjiečių atminty Lietuva ir išlieka kaip retas unikumas…