Sandra RIMKIENĖ
VĮ Valstybinių miškų urėdija

Prekyba kalėdinėmis eglutėmis

Medeliai kalėdoms išrikiuoti...

Artėjant vienoms gražiausių ir laukiamiausių metų šventėms – Kalėdoms –  Valstybinių miškų urėdija pradėjo prekybą Kalėdų medeliais, kuriuos galima įsigyti urėdijos regioninių padalinių medelynuose ir girininkijose.

„Jaučiame, kad Kalėdų nuotaika jau sklando Lietuvoje, šventėms puošiamos tiek miestų aikštės, tiek parduotuvių vitrinos. Gyventojai jau domisi Kalėdų medeliais, todėl džiugu, kad galime pasiūlyti kartu kurti jaukią kalėdinę nuotaiką ir prisidėti prie šeimos tradicijų renkantis gražiausią kalėdinę eglutę. Todėl kviečiame rinktis ne tik specialistų atsakingai užaugintas eglutes, bet nepamiršti ir artėjančios tradicinės mūsų akcijos „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kuomet gruodžio 16 d. miškininkai visoje Lietuvoje nemokamai dalins eglišakius, kviesdami prisidėti prie tvaraus miško išteklių naudojimo“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Valstybinių miškų urėdija, kaip ir kasmet, siūlo rinktis įvairių rūšių kalėdinius medelius: baltąsias, dygiąsias, paprastąsias, serbines ar kėnius, taip pat eglių šakas. Medelių kainos svyruoja nuo 5 iki 110 eurų – medelių kaina priklauso nuo jų rūšies bei aukščio. Parduodamos eglutės yra išaugintos urėdijos plantacijose, kur medeliai buvo pasodinti ir prižiūrimi, formuotos jų lajos. Dalis jų parduodami vazonėliuose, todėl tokie medeliai, tinkamai auginti ir formuoti, miškininkų teisingai persodinti į vazonėlius saugant jų šaknis, pirkėjų tinkamai prižiūrėti ir laistyti šventiniu laikotarpiu namuose, gali būti persodinti, tad pavasarį prigiję toliau augs.

„Didžiuojamės, kad kai kurios šeimos išlaiko tradiciją ir kasmet atvyksta į mūsų medelynus kalėdinės puošmenos, medelius perka vazonėliuose ir kasmet, pasibaigus šventėms, eglutes persodina šalia savo namų. Toks tvaraus miško išteklių naudojimas – gražiausia dovana Lietuvos miškams“, – sakė V. Kaubrė.

Kita dalis medelių yra paruošiami iš miško sklypų, dažniausiai griovių, kuriuose ilgainiui sąlygos augti taptų netinkamos, ar komunikacijos trasų, kur medeliai dėl saugumo reikalavimų turėtų būti kertami.

 

Kainos išlieka tokios pat kaip pernai

 

Šiemet Kalėdų medelių kainos urėdijų medelynuose ir prekybos vietose išlieka tokios pat, kokios buvo prieš metus. Paprastoji eglutė iš miško kainuoja nuo 2 iki 36 eurų, užauginta plantacijoje – 5-20 eurų, o vazonuose – 8-40 eurų. Kaip ir kasmet, brangesnės yra medelyne užaugintos pušys (juodoji ar kalninė) (8-80 Eur), baltoji, dygioji ir sidabrinė eglės (8-112 Eur) bei kėniai (8-80 Eur). Kainos priklauso nuo augalo dydžio: parduodami 0,5-4 m aukščio kalėdiniai medeliai. Visų rūšių medelių šakos kainuoja po 1 eurą.

Medelių asortimentas skirtingose prekybos vietose gali skirtis, todėl rekomenduojame susisiekti su atitinkamu medelynu, girininkija ar regioniniu padaliniu.

Dėl visų saugumo atsiskaitant už eglutes Valstybinių miškų urėdija priims mokėjimus tik negrynaisiais pinigais, t. y. atsiskaityti už prekes bus galima banko kortele ar virtualiąja kortele išmaniajame telefone.

Taip pat prašome privalomai dėvėti kaukę, laikytis 2 metrų atstumo, įėjus dezinfekuoti rankas, prekybos vietoje nesibūriuoti daugiau nei 5 asmenims.

 

Miškininkų patarimai, kaip išlaikyti medelį iki persodinimo pavasarį:

*neskubėkite medelio statyti namų viduje ir išsyk puošti: svarbu augalui duoti laiko priprasti prie temperatūros skirtumo;

*eglutę būtų gerai palaikyti garaže ar kitoje, kiek vėsesnėje namų erdvėje kelias dienas, kol augalas apsipras;

*kalėdinio medelio nestatykite šalia radiatorių ar židinio. Jei kambaryje grindys šildomos – medelį kiek pakelkite;

*medelius vazonuose svarbu reguliariai laistyti – ne mažiau kaip kartą per savaitę. Padeda ir vandens purškimas ant medžio šakų;

*Įsigijus kirstinį medelį rekomenduojama jį laikyti stove su vandens talpa, kurioje visuomet būtų bent šiek tiek vandens;

Paprastosios eglutės spygliai šiltuose namuose pradeda byrėti po kelių dienų, dygioji eglė ar kėnis atsparesni;

Eglutę kambaryje reiktų laikyti ir laistyti iki kol neprasidės vegetacija – dažniausiai iki dviejų savaičių, vėliau perkelti į vėsesnę patalpą, kol ateis laikas persodinti.

Valstybinių miškų urėdijos darbuotojai linki šiltų, jaukių ir mišku kvepiančių Kalėdų!

VMU archyvo nuotrauka