Pokyčių pradžia – manyje
Pavasaris ir vidinis atgimimas
Kalnų dvasioje...
Visatoje, gamtoje veikia 5 gamtos stichijos: Žemė, Vanduo, Ugnis, Oras, Erdvė. Jų energija veikia ir žmoguje, jo gyvenime. Savimi rūpinamės nuolat: valome dantis, prausiamės, stengiamės tinkamai maitintis, rengiamės, tikriname sveikatą ir t. t. O aplinka? Ar ja rūpinamės taip pat, kaip savimi?
Tragiški žmonijos veiklos rezultatai akivaizdūs: didžiulė žemės, vandens, oro tarša, atliekos sausumoje ir vandenynuose, išnykusios rūšys… Pavasaris apnuogina mūsų pačių veiklos rezultatus: besimėtančios šiukšlės, nuorūkos… Jas metame visur. Ar į savo motinos odą užgesintume cigaretę? Ar savo vaikui pūstume į veidą cigaretės dūmus? Tad kodėl taip elgiamės su žeme, vandeniu, oru?
Gamtoje viskas yra susiję, 5 gamtos stichijos (5 svarbiausieji elementai) veikia visur, visuose objektuose, visoje visatoje, mumyse… Gamtos dėsniai – universalūs. Ir tik žmogus jų nepaiso. Užmiršome, kad esame pati gamta, užmiršome protėvių kultūrą, dorovę…
Nesusimąstome, kad mūsų gyvenimo būdas gali žudyti kitus (kitus žmones, gyvūnus, gamtą). Tiesiogiai mes nežudome, bet jei mano gyvensenai reikia tokios produkcijos, kurią gaminant teršiamas vanduo, oras, turiu žinoti, kad dėl to kenčia, žūsta kiti, įskaitant žmones. Bet… kuo toliau, tuo daugiau mums visko reikia, didesnių namų, vis naujų automobilių, mobiliųjų telefonų… Vis labiau tampame nemąstančių vartotojų, naikinančių gamtą, bendruomene.
Kiekvienas privalome prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, už savo gyvenseną. Tai, ką gero darau sau, darau ir kitiems, pasauliui. Visų pokyčių pradžia – manyje… Tad ką gi aš galiu padaryti? Pirmiausia turiu paklausti savęs: koks mano godumo laipsnis? Kaip galiu jį sumažinti? Ko man iš tiesų reikia? Ko galiu atsisakyti? Kaip galiu sukurti pusiausvyrą savyje, sumažindamas savo poreikius?
Galiu ir turiu prisiminti, kaip gyveno mūsų protėviai. Prisiminti jų pagarbų požiūrį į žemę, vandenį, ugnį, rūpestingą gamtos išteklių naudojimą, sveiką gyvenseną, prisiminti jų dorovę, taupumą, atsakingumą. Prisiminti jų dėkingumą, maldas. Pagal tuos pačius gamtos dėsnius, pagal gamtos stichijų poveikį gyveno ir elgėsi įvairiausių kultūrų (senosios lietuvių, Tibeto, Amerikos indėnų, Australijos aborigenų…) žmonės, visi planetos gyventojai. Mes visi galime kreiptis į žemę, vandenį, ugnį, orą. Galime ir turime dėkoti gamtos stichijoms. Turime išmokti būti dėkingi. Turime nuolat dėkoti už švarų vandenį, švarų orą, gamtą. Dėkoti vandeniui, kai geriame (vandenį, kavą, arbatą), kai gaminame maistą, prausiamės…
Malda – kreipimasis į 5 gamtos stichijas (svarbiausius elementus) – didžiulis indėlis į pasaulio gerovę. Galime ir turime melstis gėrio vardan. Mūsų protėviai taip elgėsi natūraliai, jiems tai buvo įgimta, o mums reikia suvokti iš naujo ir išmokti elgtis iš širdies. Galime daryti tai kūrybiškai, įvairiai, bet svarbiausia – iš širdies. Žinodami gamtos dėsnius, mes galime atkurti pusiausvyrą savyje, gamtoje.
Kiekvieną dieną kelias minutes kiekvienas galime palinkėti pasauliui ramybės, taikos, palinkėti, kad baigtųsi nesutarimai. Galime medituoti, kontempliuoti, skleisdami gėrį, pozityvumą, teigiamą energiją. Tikras žemės, visatos taikdarys yra tas, kuris skleidžia savo vidinę ramybę išorėn, kuris dalijasi besąlygine meile.
Aš turiu apimti visą pasaulį, neišskirdamas, neatskirdamas nieko. Turiu leisti sau atsiverti, atrasti meilę savo širdyje ir ja dalintis. Meilė yra gyvenimas, meilė yra šviesa, šiluma. Meilė duoda, palaiko.
Gražaus pavasario linkėdama, prasmingų gamtos ir žmogaus atbudimo švenčių proga.
Rūtos Baškytės nuotrauka