Ramunė TOLVAIŠYTĖ

Penki mitai apie gausaus gėrimo naudą

Dviejų litrų vandens per parą gerti visai nebūtina!

Vanduo, kuris nepamainomas...

Yra laikoma, kad dideliais kiekiais vartojamas vanduo naudingas toksinų šalinimui ir organizmo palaikymui geros formos, kad jis padeda sumažinti svorį ir pagerina odos tonusą. Bet, pasirodo, taip tik manoma… Mokslinės apžvalgos, paskelbtos žurnale „Journal of the American Society of Nephrology“, neseniai išsklaidė kai kuriuos mitus.

 

Vanduo sumažina apetitą

 

Nežiūrint į tai, kad daugelis, norėdami sumažinti apetitą, geria vandenį iki valgio ir jo metu, efekto nuo to nebūna. Vanduo greitai praeina pro skrandžio-žarnyno traktą ir nepasotina, kadangi neskatina gaminti hormonų, signalizuojančių apie tai, kad jūs sotūs.

Vanduo išveda iš organizmo įvairius toksinus

 

Realybėje,  kai jūs išgeriate daug vandens, susidaro didelis šlapimo kiekis, tačiau įvairių medžiagų išvedimas nepadidėja, tik sumažėja jų koncentracija šlapime.

O kaip dėl gausaus gėrimo sergant? Čia liaudies išmintis painioja priežastį ir pasekmę. Daug skysčio ligoniui reikia todėl, kad jis praranda jį su prakaitu ir su kitomis išskyromis ir rizikuoja patirti nuvandenijimą. Bet irimo produktų išvedimu iš organizmo vanduo „neužsiiminėja“ – tą daro mūsų organai esant bet kokiam vandens kiekiui organizme.

Vanduo sumažina galvos skausmą

 

Tą paneigia klinikinė praktika ir faktai. Čia vėl iškyla supainiota problema. Galvos skausmas gali iškilti organizmui nuvandenijus, tačiau vandens gėrimas jo nepašalina. Pakankamas kiekis vandens gali užkirsti kelią migrenai kilti, bet gali ir nepadėti, nes migrenos priežasčių gali būti dešimtys.

Vandens vartojimas pagerina odos būklę

 

Iš tiesų vanduo negali sudrėkinti odos iš vidaus ir laikytis jos sluoksniuose. Odos būklė priklauso nuo to, kaip stipriai vanduo iš jos išgaruoja. O tai, savo ruožtu, priklauso nuo bendrosios organizmo sveikatos, jus supančios oro temperatūros ir nuo to, ar jūs naudojatės drėkinančiaisiais kremais.

Naudinga išgerti porą litrų vandens per dieną

 

Tyrimo rezultatai negali racionaliai paaiškinti šios plačiai paplitusios rekomendacijos, nes šiuo klausimu jokių mokslinių paaiškinimų nesama. Ir, pagaliau, pasamprotaukime patys: kaip gali būti šie du litrai rekomenduojama norma visiems? Sulyginkime mergaitę, sveriančią 42 kg, ir jos tėtį, kurio svoris – 86 kg. Ir du litrai vandens kiekvienam iš jų? Tiesiog gerkite pagal poreikius.

Augusto Uktverio nuotrauka