Diana RAKAUSKAITĖ
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja

Pelkės – vertybės

Žiemos žygis Aukštumalos pelkėje

Vasario 2-ąją minėjome Pasaulinę pelkių dieną. Kiekvienais metais Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos Pelkių dieną pasitinka įvairiais renginiais ir švietėjiškais projektais.

Pasaulinės pelkių dienos proga vasario 3 d. (šeštadienį) Nemuno deltos regioninio parko direkcija organizavo pilną nuotykių 7 kilometrų ilgio bei 4 valandų trukmės žygį, kurio metu dalyviai aplankė nuostabiąją Aukštumalos pelkę. Pirmi 100 užsiregistravusių dalyvių Lietuvos šimtmečio proga skanavo lietuviškų patiekalų.

Pagramančio regioninis parkas vasario 3-ąją kvietė aplankyti Plynosios pelkę ir pasivaikščioti pelkės pažintiniu taku. Žygio metu lankytojai susipažino su aukštapelkės struktūra ir vertybėmis.

Žuvinto biosferos rezervato direkcija savaitgalį kvietė stebėti paukščius prie Žuvinto. Nes kol kas Žuvinto ežero ledas netvirtas, lede atsivėrė properšos ir į jas pradėjo rinktis paukščiai. Ši žiema – kaip niekad šlapia ir šilta.

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių gamtinio rezervato direkcija vasario 3-ąją organizavo tradicinį žygį gamtos ratu „Čepkelių varveklis arba purveklis“. Visi pelkių gerbėjai buvo kviečiami atvykti į Dzūkijos nacionalinio parko Gamtos mokyklą, esančią Marcinkonyse. Laukė pamoka apie pelkę. Po to žygeiviai traukė didžiausios Lietuvos aukštapelkės – Čepkelių raisto link. O kas ten laukė: varveklis ar purveklis – sužinojo tik tie, kurie keliavo drauge.

Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas Pelkių dieną planavo pažymėti šiek tiek vėliau. Vasario 10-ąją – žygis su slidėmis į Kamanų pelkę. Tačiau viskas priklausė nuo orų…

Pasaulinė pelkių diena minima vasario 2 dieną. Tai diena, kurią 1971 m. Irano mieste Ramsare buvo pasirašyta Tarptautinės svarbos pelkių konvencija, skirta gamtos apsaugai ir protingam gamtinių išteklių naudojimui.

Pasaulinę pelkių dieną mini prie tarptautinės Ramsaro konvencijos prisijungusios šalys. Mūsų krašte pasaulinės reikšmės saugomomis šlapžemėmis  paskelbtos penkios vietovės: Čepkelių, Kamanų, Viešvilės, Žuvinto gamtiniai rezervatai ir Nemuno deltos regioninis parkas.

Minint Pasaulinę pelkių dieną, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba siekė atkreipti visuomenės dėmesį į vertingų pelkių apsaugą. Pelkės užima daugiau kaip 6 procentus mūsų šalies ploto. Dešimtis tūkstančių metų besiformuodamos pelkės sukaupė ir iki šiol saugo milžiniškus kiekius energijos. Durpėse sukaupta per augalus pasisavinta saulės energija, kiminų paklotėje – gėlo vandens atsargos. Pelkės išvalo iš vandens toksines medžiagas, prieš tai, kai jis išteka į upes ir ežerus. Ne veltui pelkės dar vadinamos „Žemės inkstais“.

VSTT archyvo nuotrauka