Nerijus BUDRYS

Patalpų orą valančios plokštės

Vokietijoje neseniai pradėtos gaminti statybinės gipso plaušų plokštės, padengtos iš avių vilnos pagamintu keratinu. Šios plokštės eliminuoja iki 99 procentų patalpų ore esančių kenksmingų medžiagų. Kadangi plokštes sudaro beveik vien perdirbtos medžiagos, ten, kur jos naudojamos, užtikrinamas ir puikus pastatų efektyvumo ekologinio vertinimo balas (BREEAM).

Įvairias alergines reakcijas bei kitus negalavimus, tarp jų – net ir vėžinius susirgimus sukelti gali patalpose besikaupiantys teršalai, kitaip dar vadinami lakiaisiais organiniais junginiais (LOJ).

Juos paprastai skleidžia sienų dažai, apdailos plokštės, baldai, tapetai, įvairūs buityje naudojami valikliai ir panašios priemonės. Dažniausiai ore, kuriuo kvėpuojame būdami patalpose, būna net 40 pavojingų cheminių medžiagų. Jos gali sukelti galvos skausmą, pykinimą, kvėpavimo organų ligas, akių perštėjimą, alergines odos reakcijas.

Praeitais metais Latvijoje atlikti tyrimai parodė, kad daugeliu atveju leistinas normas LOJ koncentracija ore viršijo nuo 2 iki 13 kartų, tad problema aktuali daugeliui iš mūsų. Ypač dažnai problemos dėl šių junginių kyla naujuose arba neseniai suremontuotuose pastatuose.

Pagrindinis būdas su tuo kovoti – kuo dažniau vėdinti patalpas arba statybose ar remontuojant būstą naudoti minėtas gipso plaušų plokštes, padengtas keratinu iš avies vilnos. Beje, tai ne visai mūsų laikų išradimas – iš avies vilnos išgautos riebalinės medžiagos kaip emolientai kovai su alergija buvo naudojame dar gilioje senovėje.

„Statybinėse ir vidaus apdailos medžiagose esantys lakieji organiniai junginiai gali sukelti alergizaciją. Norint išvengti alerginių susirgimų ir mažinti tikimybę tapti alergiškiems svarbu vengti kontakto su žinomu alergenu, tai yra pagrindas norint spręsti problemą. Alerginių susirgimų gijimas yra skirtingas. Jei uždegimas yra alerginės kilmės, būtina vengti kontakto su alergenu, naudoti emolientus ir stengtis dirbti sveikoje aplinkoje. Juk žmogaus sveikata – vertybė“, – sakė Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja alergologė Roma Dabulskienė.

Bendrovės „Sveika statyba“ direktorius Arminas Radžius atkreipia dėmesį į tai, kad apie aplinkos poveikį žmogaus sveikatai dabar yra kalbama labai nedaug.

„Propaguojant sveiką gyvenimo būdą dėmesys dabar sutelktas beveik vien tik į maistą, siekiant, kad jis turėtų kuo mažiau nenatūralių priedų. Tuo tarpu apie sveikos aplinkos svarbą ir statybinių bei apdailos medžiagų įtaką sveikatai beveik nekalbama“, – akcentuoja keratinu padengtas plokštes gaminančią Vokietijos bendrovę „Fermacell“ Lietuvoje atstovaujančios įmonės vadovas.

Tyrimais patvirtinta, kad „Fermacell greenline“ plokštės eliminuoja nuo 73 iki 99 proc. vidaus patalpų ore esančių kenksmingų medžiagų. Kad rezultatas būtų maksimalus, apdailai patartina rinktis natūralias, „kvėpuojančias“ sienų dangas, pavyzdžiui, molio tinką.

„Ši plokštė pranoksta standartines ir kitomis savybėmis – ji ypatingai atspari smūgiams ir drėgmei bei pranašesnė garso izoliavimo charakteristikomis. Ji taip pat pasižymi atsparumu ugniai ir yra pakankamai tvirta – ant vieno sraigto galima pakabinti 30 kg. Be to, ji ir ekologiška – 99 proc. plokštės sudaro perdirbtos medžiagos. O tai užtikrina puikų BREEAM – pastatų efektyvumo ekologinio vertinimo metodologijos – balą“, – sako UAB „Sveika statyba“ direktorius A. Radžius.

„Fermacell“ gipso plaušų plokštės dažniausiai yra naudojamos vidinėms pertvaroms, luboms ir grindims įrengti. Jos gaminamos jau daugiau kaip 40 metų ir šiuo metu parduodamos 35-iose pasaulio šalyse.