Modesta BIELSKIENĖ
Žagarės regioninio parko direkcijos rekreacijos vadybininkė
Parko medžiai skulptūromis pataps?..
Senajame parke...
Žagarės dvaro parkas – vienas didžiausių Lietuvoje, XIX a. pabaigoje rekonstruotas ir išplėstas pagal žymaus dendrologo, Rygos sodų ir parkų architekto Georgo Friedricho Ferdinando Kuphaldto (1853-1938) projektą. Kurdamas angliško stiliaus peizažinį parką Žagarėje, šis dendrologas parinko unikalų dendrofloros asortimentą ir nepriekaištingą augalų ekspoziciją. 70 ha dirbamos žemės lauke buvo pasodinta daugiau kaip 200 želdinių rūšių. Augalų įvairove parkas nusileido tik Palangos Felikso Tiškevičiaus įkurtam parkui. Pasak parkotyrininko Kęstučio Labanausko, parkai buvo ir yra dvarų sodybų siela, todėl buvo kuriami kruopščiai, atsakingai.
Bėgantys amžiai yra negailestingi parko medžiams. Vakarinės tujos, amerikinės vinkšnos, svyruoklinės guobos beliko užfiksuotos tik senose nuotraukose. Pastaraisiais metais netenkame vis daugiau uosių, kuriuos pakerta grybo Hymenoscyphus fraxineus sukelta liga. Serga ir seni, ir jauni medžiai. Europoje pandemine pripažinta paprastojo uosio džiūtis Lietuvoje tęsiasi jau apie 20 metų, tačiau veiksmingų kovos priemonių iki šiol nerasta.
Prieš keletą metų pora nudžiūvusių uosių nupjauta visai šalia dvaro rūmų. Didžiuliai medžių kamienai, vis dar neradę savo vietos, guli prie buvusios dvaro sodybos ledainės. Norisi, jog kiekvienas šio senojo parko medis, nors jau ir baigęs savo gyvavimo laiką, būtų panaudotas prasmingai, turėtų išliekamąją vertę. Tautodailininkas, medžio drožėjas Dalius Udrakis iš minėtų uosių pagamintų skulptūras, kurios galėtų papuošti Žagarės miestą.
Kviečiame visus buvusius, esamus žagariečius nuo š.m. balandžio 23 d. iki š.m. gegužės 21 d. siūlyti savo idėjas, pasidalyti mintimis, kokia galėtų būti skulptūrų tematika, jų pastatymo vietos – išskyrus dvaro parką, kurio tvarkymo darbai turi prasidėti šiais metais. Idėjas kviečiame siųsti Žagarės regioninio parko direkcijai el. paštu info@zagaresrp.lt arba išsakyti telefonu +37067115033.
Autorės archyvo nuotrauka