Rita KAREIVIENĖ
Kėdainių J. Paukštelio pagrindinės mokyklos pradinio ugdymo mokytoja metodininkė
Pajusti save jos dalimi
Inkilų kėlimo šventėje...
Matau, pavasaris ateina, ir medžiai pumpurus lyg dovanas sukrauna,
Matau, kaip žiedas išsiskleidžia, kaip vaisių suformuoja medis,
Ir matau save – nepastebiu, kaip vasara, ruduo lyg upė pro mane jau nuplaukė,
Nusinešė ir pumpurus, ir žiedus, ir vaisius…
Nepastebiu, nes medis aš esu…
Nerijus Šukutis
Pajautus tokias N. Šukučio mintis negalima likti abejingam mus supančiai gamtai, kaip ir negailestingai laiko tėkmei, kuri leidžia mums pajusti, jog tik sąlytyje su gamta nurimsta žmogaus siela, tik jos muzika atgaivina pavargusias širdis.
Daug metų dirbdama su pradinių klasių mokiniais įsitikinau, jog svarbu nuo pat mažų dienų pagrindinį dėmesį skirti vaiką supančios gamtos pažinimo, globos ir meilės gamtai stiprinimui. Supratau, koks svarbus ir palankus metas emociniams vertybiniams santykiams su gamta formuotis, pajusti save kaip gamtos dalį.
Šiuolaikinės technikos amžiuje įvairiomis priemonėmis, būdais ir metodais stengiuosi aiškinti patiems mažiausiems mokinukams, kaip atsargiai, rūpestingai ir tiksliai apskaičiavę, sąžiningai turime elgtis, kad nepražudytume gamtos ir patys savęs.
Šiuo tikslu gamtosauginiai projektai Juozo Paukštelio pagrindinėje mokykloje jau tapo tradiciniais. Pvz. „Vandens lašelio kelionė“, „Sparnuočiai jau sugrįžta“, „Pasodink savo medelį“ ir kt.
Taip pat mano klasės mokiniai aktyviai įsijungė į jaunųjų miško bičiulių gretas. Kasmet dalyvaujame VĮ Kėdainių miškų urėdijos organizuojamuose renginiuose, inkilų kėlimo šventėje, taip pat „Baltojo bado akcijoje“. Į šią veiklą aktyviai įsitraukia ir mokinių tėveliai. Jie kasmet pagamina mūsų parskrendantiems sparnuočiams inkilus, kartu su vaikais stebi ir fotografuoja gamtą, siunčia nuotraukas konkursams.
Ir šiemet, spustelėjus šaltukui, suorganizavau akciją „Baltasis badas“. Surinkę nemažą kiekį daržovių, mokiniai išskubėjo į Babėnų mišką. Mažuosius pasitiko girininkas. Mokiniai atidžiai klausėsi jo pasakojimo apie šiame miške gyvenančius žvėrelius bei stebėjo sniege įspaustas pėdas. Pasigrožėję šerkšnu pasipuošusiais medžiais, palikę vaišes miško gyventojams, mokiniai laimingi grįžo į mokyklą.
Pradedant pačiais mažiausiais, J. Paukštelio pagrindinės mokyklos mokiniai jau ne vienerius metus noriai dalyvauja ir akcijoje „Darom“. Kaip nuo mažens mokau rašyti, taip mokau ir ekologinės etikos – būdo gyventi darnoje su gamta, pajusti save jos dalimi – leidžiu pajausti tą ryšį, kad mes esame vieni nuo kitų priklausomi.
Mylėti, suvokti, suprasti gamtą ir jos reiškinius, gerbti ir puoselėti visa, kas gyva, tinkamai bendrauti su aplinka – kiekvieno žmogaus moralinė pareiga. Kiek meilės gamtai sėklų pasėsime mažųjų širdelėse, tiek iš tų sėklų sudygs daigų.
Autorės nuotrauka