Rita STULPINIENĖ Tarptautinio švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio - socialinio švietimo projekto „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ iniciatorė ir vadovė; Rasa ŽIEMIENĖ Koordinatorė
Oranžinis traukinys: į kelią!
Konkursui GAMTOS FOTOGRAFIJA - 2018. Tai bent moliūgai... BIRUTĖS ČIŽIENĖS (Joniškis) nuotrauka
„Nubuskite su šypsena ir vykitės gyvenimą… Gyvenkite jį, džiaukitės juo, ragaukite, uostykite, jauskite“.
Joe Knapp
Saulėtas oranžinis traukinys vėl rieda kviesdamas viso pasaulio švietimo įstaigų bendruomenes keliauti kartu su ugdytiniais į platų gamtos pasaulį, skleidžiant oranžinę šilumą ir dalinant šypsenas. Kelionė prasideda nuo mažos sėklytės, kurią vaikas pasėja su pedagogu. Stebėjimas, daigelio laukimas skatina vaiko smalsumą, kantrumą, suteikia žinių apie tai, ko reikia augalui, kad jis galėtų išvysti saulės šviesą, ugdo pagarbą gyvybei.
Tarptautinio švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio – socialinio švietimo projekto „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ tikslas – suteikti vaikui pažinimo džiaugsmą auginant moliūgą bei vaistinius augalus nuo sėklytės iki brandaus augalo, kartu su pedagogu ir šeima puoselėjant vaiko dvasines, kūrybines galias globojant gamtą, ugdant gamtojautą, pagarbą gyvybei ir dvasingumą, ekologinę savimonę, sveiką gyvenseną.
2016-10-07 d. (Tarptautinę šypsenos dieną) Vilniaus Vingio parke, buvo surengta ,,Eko moliūgėliai” šventė, kurios metu, sudėjus moliūgus į vieną eilę, pasiektas ilgiausios moliūgų eilės Lietuvoje rekordas. Šiemet mes vėl sieksime Lietuvos rekordo! Kokio? Tai – oranžinė paslaptis.
Projektas „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ buvo remiamas Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos specialiosios programos lėšomis.
Tarptautinę Šeimos dieną (gegužės 15-ąją) – dalijimasis daigais. Vaikai dovanoja savo pasėtus moliūgo ir vaistinių augalų daigelius tėvams, bendruomenės nariams, savo miesto savivaldybės nariams, daugiavaikėms šeimoms… Taip pat augina ir patys darželio teritorijoje. Tai didelė patirtis, kurią vaikas patiria, fiksuoja, stebi. Svarbu, kad visa tai jis patiria su brangiausiais jo aplinkos žmonėmis. Jau nieko nestebina, kad daugybę augalų (ypač – vaistinių), galima užsiauginti tiesiog balkonuose, ant palangės ar švietimo įstaigų teritorijose. Priskaičiuojama apie 12 000 augalų rūšių, laikomų vaistiniais (šaltinis: vikipedija. vaistiniai augalai).
Rudenį, suteikdami vaikams naujų įspūdžių, su rūpesčiu ir meile išauginto derliaus, bendruomenės nariai sukuria kompoziciją – „Sveikuolių moliūgų ir vaistinių augalų bičiulystė“. Tai gali būti personažas, abstrakcija, mozaika, mandala, puokštė ir kt. Kompozicijos pagrindinis akcentas – sveikuoliški moliūgai apsupti vaistinių augalų draugijos. Kompozicijai galima naudoti moliūgą (-us) ir įvairius vaistinius augalus, išaugintus įstaigos teritorijoje, ar atvežtus iš pievos, kaimo, sodybos… Svarbiausia, kad vaikai žinotų jų pavadinimus, vaistines savybes, naudą žmogui.
Keliaujant saulėtu gamtos takeliu gimsta daug kūrybinių idėjų. Gal būt tai pedagogų ir vaikų sukurta pasaka, močiutės papasakota legenda, senelio sugalvota istorija, vaiko ir mamos sukurtas eilėraštis, o gal… tėveliui spontaniškai gimęs ketureilis? Mėgaukitės gamtos apsuptyje ir fantazuokime kartu su vaikais! Bus sudaryta Jūsų kūrybinių idėjų knyga.
Rugsėjo 28 dieną (Pasaulinės širdies dienos išvakarėse) suorganizuokite savo įstaigoje, miestelyje oranžinę šventę. Tai galėtų būti: oranžinė paroda, koncertas, spektaklis, viktorina, ketureilių popietė, išaugintų rudens gėrybių degustacija, labdaringa veikla… Gal suorganizuosite savo miestelio ar mikrorajono oranžinę šventę. Kurdami oranžinės dienos idėją, nepamirškite pasivaišinti išaugintų vaistinių augalų arbata, sveikuoliško moliūgo patiekalais. Dovanokite šypsenas vieni kitiems ir skleiskite gerą nuotaiką. Dalinkimės savo darbo vaisiais, sušildykime savo šypsenomis, juk jos nieko nekainuoja, būkime nuoširdūs, išmokime stebinti ir stebėtis, džiaukimės kitų sėkme, auginkime savyje pasitikėjimą, rodykime gražų pavyzdį vaikams ir ugdykime gerumo, pakantumo, meilės jausmą. Projekto veiklų vykdymą, kiekviena švietimo įstaigos bendruomenė pasirenka savarankiškai, kūrybiškai atsižvelgiant į ugdytinių amžių, poreikius, galimybes.
Visoms projekte dalyvavusioms švietimo įstaigų bendruomenėms bus įteikti padėkos raštai, pedagogams pažymėjimai.
Projekto ,,Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ trukmė: pradžia 2018-04-07 (Pasaulinė sveikatos diena), pabaiga 2018-11-16 (Tarptautinę Tolerancijos dieną). Registracija vyks iki gegužės 31d.
Projekto organizatorius: Vilniaus lopšelis – darželis ,,Rūta“ (Žirmūnų g. 50, Vilnius). Projekto iniciatorė ir vadovė: Vilniaus lopšelio – darželio „Rūta“ auklėtoja metodininkė Rita Stulpinienė (tel. 861888448). Projekto koordinatorė: Vilniaus lopšelio – darželio „Rūta“ direktorės pavaduotoja ugdymui Rasa Žiemienė (tel. 852797700).
Projekto partneriai: Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento Ikimokyklinio ugdymo skyrius ir Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyris.
Projekto globėjai: doc. dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyrio ekologė; Teresė Jokšienė, Lietuvos edukologijos universiteto botanikė; Eglė Rakauskienė, Kauno miesto moksleivių aplinkotyros centro metodinio kabineto vedėja.
Projekto organizatoriai tiki, kad riedantis saulėtas oranžinis traukinys nuties kelią ugdytiniams į platų gamtos pažinimo pasaulį, suteikdamas nepamirštamų, džiugių akimirkų ir naujų įspūdžių auginant moliūgą nuo sėklytės iki brandaus augalo ir vaistinius augalus. Kartu su pedagogu ir šeima, sujungs švietimo įstaigų bendruomenes bendrai ugdomajai veiklai, siekiant geresnės ugdymo kokybės. Patikėkite ir Jūs! Prisijunkite prie mūsų saulėtos kelionės ir kartu riedėkime saulėtu oranžiniu traukiniu per Lietuvą ir už jos ribų!
Norinčius prisijungti prie „Saulėto oranžinio traukinio kelionės“ kviečiame rašyti el. pašto adresu ruta.projektai@gmail.com.
„Kas daro gera kitam, daro gera pats sau, ir čia svarbu ne padariniai, o pats geradarystės aktas, nes jau vien geradarystės suvokimas teikia didelį džiaugsmą“, – Seneka.