Nužudyk savyje ištižimą!
Arba šešios ilgaamžiškumo paslaptys
Ąžuolo šviesa...
Konkursui "Gamtos fotografija - 2016"
Birutės ČIŽIENĖS (Joniškis) nuotrauka
Ilgas gyvenimas gali būti labai skirtingas. Ir jei jau siektume ilgaamžiškumo, tai tik aktyvaus ir sveiko. Esama dalykų, apie kuriuos niekada ne per anksti susimąstyti, kokie jauni mes bebūtume. Amerikiečių keliautojas, tyrinėtojas, dėstytojas ir rašytojas Denas Biutneris pasakoja apie tai, kaip stoti į ilgaamžiškumo kelią.
Ilgaamžiai gali papasakoti apie tai, kaip išgyveno iki šimto metų, nė kiek ne daugiau, negu dvimetrinis žmogus įstengia paporinti apie tai, kaip išaugo iki tokio ūgio. Jie šito nežino. Nebent sakės su pelynais taurelė, kurią Japonijos Okinavos salos gyventoja Usi kasdien geria prieš miegą, eina sveikatai į naudą? Gal tai ir tiesa, tačiau ji nepaaiškina, kodėl moteris neserga vėžiu ar širdies ligomis ir kodėl ji tokia energinga, sulaukusi 104 metų. Moksliniai tyrimai rodo, kad ilgą gyvenimą tik 25 proc. nulemia genai. Likusius 75 proc. sąlygoja gyvenimo sąlygos ir būdas. Jeigu jūs laikotės tipinio miestiečio gyvenimo būdo, greičiausiai sutrumpinate savo gyvenimą mažiausiai dešimčia metų. Ką gi reikėtų daryti, kad tą dešimtmetį imtume ir susigrąžintume?
Nesėdėkite, judėkite!
Patys seniausi Žemės gyventojai nebėgioja maratonų, o šeštadienio rytais nevaizduoja savęs esančiais sporto žvaigždėmis. Atvirkščiai, jie užsiima mažai intensyviu fiziniu aktyvumu, kuris yra neatsiejama jų dienotvarkės dalimi. Štai Sardinijos ilgaamžiai vyrai didžiąją gyvenimo dalį dirbo piemenimis, ir jiems tekdavo per dieną sukarti daugybę kilometrų. Okinavos gyventojai kiekvieną dieną triūsia daržuose. Būtent tokį fizinį aktyvumą ilgaamžiškumo specialistai rekomenduoja ilgam ir sveikam gyvenimui. Visose kultūrose reguliarus nedidelio intensyvumo fizinis krūvis atitinka specialistų rekomendacijas ir neapkrauna kelio ir klubo sąnarių.
Tegu aktyvūs veiksmai pripildo kasdieninį jūsų gyvenimą. Darykite tai, kas jums patinka. Užmirškite treniruoklių pilnas sporto sales, jeigu jūsų dūšia į tai nelinksta. Pasivaikščiojimai atsieina nemokamai ir ne itin vargina sąnarius. Be to, ėjimas turi tokį patį teigiamą poveikį širdžiai ir kraujagyslėms, kaip ir bėgimas, ir padeda išsivaduoti iš streso. Susiraskite sau kompaniją ir derinkite vakarinius pasivaikščiojimus su maloniu bendravimu.
Jeigu jūs esate pusamžis žmogus ir norite užkirsti kelią osteoporozei, plaukiojimas – ne geriausias variantas, nes jis nestiprina kaulų. Kaulinį metabolizmą sustiprina pratimai, besipriešinantys gravitacijai – pavyzdžiui, ėjimas. Esama dar pratimų vestibiuliariniam aparatui stiprinti. Didelį populiarumą yra iškovojusi joga. Šiose pratimų rūšyse yra labai nedidelė parkritimų rizika. Yra nustatyta, kad žmonės, dalyvaujantys maratonuose, turi kur kas stipresnę širdies – kraujagyslių sistemą už tuos, kurie bėgimu nesidomi. Tačiau pernelyg intensyvus bėgiojimas negatyviai atsiliepia sąnariams. Todėl maratonininkų širdis ir kraujagyslės paprastai būna tvarkoje, o štai sąnariai… Idealus režimas, kurį turėtumėte aptarti su savo gydytoju, susideda iš aerobikos kombinacijų ir pratimų lygsvarai išlaikyti bei raumenims stiprinti.
Raskite laiko žvilgtelėti už horizonto
Okinavos gyventojai ją vadina „ikigai“, ispanai – „plan de vida“, tačiau abiejose kultūrose ši frazė verčiama kaip „kodėl aš prabundu rytais“. Jie jaučiasi esą reikalingi, sugeba klausytis, juoktis ir vertina tai, ką turi. Daugeliui gyvenimo tikslas – vaikai ir šeima, kitiems – mėgstamas darbas ar pomėgiai. Nauja veikla neretai pagimdo naujų tikslų. Labai svarbu treniruoti savo smegenis, išbandyti ką nors nauja ir sudėtinga (nesvarbu, ar tai bus užsienio kalbos mokymasis, mezgimas ar grojimas kokiu nors muzikos instrumentu). Kai tik pasieksite šioje veiklos srityje kokių nors laimėjimų ir ji praras naujumą, pereikite prie kitos. Tai – tarsi jėgos pratimai smegenims: jie stiprina atmintį ir, galbūt, mažina Alzheimerio ligos vystymąsi.
Neužmirškite saulės
Ne vienos šalies gyventojai nemažai laiko praleidžia saulėje, dovanojančioje vitaminą D, stiprinantį kaulus ir organizmą apskritai. Vitamino D deficitas siejasi su visa puokšte problemų – pavyzdžiui, su širdies ligomis ir osteoporoze; tuo tarpu reguliarios kasdieninės saulės vonios (maždaug po 15 minučių rankoms ir kojoms) papildo šio svarbaus vitamino trūkumą.
Suteikite sau… nepatogumų
Įnešdami į kasdieninį gyvenimą tam tikrų sunkumų, jūs lengvai suteiksite sau papildomą fizinį krūvį. (Suprantama, tai – apie miesto gyventojus.) Pasistenkite išsivaduoti nuo tokių daiktų: distancinio televizoriaus ar garažo durų pulto, elektrinio konservų atidarytuvo, elektra varomų blenderio, žoliapjovės ir sniego valytuvo. Pasistenkite kuo dažniau važinėti dviračiu, naudotis grėbliais, šluotomis, kastuvais. Neužmirškite įsigyti patogios avalynės vaikščiojimui.
Būtinai kovokite prieš stresą
Sardinijos gyventojai išeina į lauką penktą valandą vakaro, italai vidurdieniais daro pertraukas ir bendrauja su draugais. Žmonės, išgyvenę iki šimto metų, tarsi spinduliuoja ramybe. Ilgaamžiai – išmintingi žmonės ir puikiai supranta: jeigu nutrūktgalviškai veržiamasi į tikslą, prarandama daug brangių momentų. Japonė Godzeji Sindzato mėgaujasi už lango prasiveržusiu lietumi, kol plauna indus po pusryčių, o sicilietis Tonino Tola su meile žvelgia į smaragdinius laukus, besidriekiančius aplinkui. Šį didingą peizažą jis regi jau beveik 80 metų, bet vis vien kasdien padaro mažytę pertraukėlę, kad galėtų pasigėrėti vaizdu. Tarp ilgaamžių nesama inkščiančių ir niurzgiančių, jie moka mėgautis gyvenimu.
Nuo penktadienio vakaro iki šeštadienio vakaro daugelio šalių adventistų religinių bendruomenių nariai sukuria „laiko šventyklą“, kurios metu pagrindinį dėmesį skiria bendravimui su Dievu, šeima ir gamta. Jie nedirba. Vaikai neruošia pamokų. Šeimos išsiruošia, pavyzdžiui, pasivaikščioti, ir šie bendri pasivaikščiojimai labai suartina visus.
Šeima – svarbiausia
Ilgiausiai gyvenantys žmonės šeimą visuomet iškelia į pirmąją vietą. Visas jų gyvenimas sukasi apie santuoką ir vaikus, šeimynines pareigas, ritualus ir dvasinį artumą. Deja, bendri šeimos pietūs ir poilsis dingsta iš mūsų gyvenimo, tampa retenybe. Susikurkime savų ritualų. Jie vaikams reikalingi kaip oras, jie dievina pakartojimus. Kasdieninis šeimyninis susėdimas prie stalo turi tapti tradicija, kurios nepriimta pažeisti.
Kultivuokite šeimyninio poilsio ritualus. Pavyzdžiui, kiekvieną antradienį atvykite pas močiutę vakarienės. Būtinai drauge švęskite šventes. Okinavos salų gyventojų namuose protėvių altorėlis užima garbingą vietą. Jis susideda iš mirusių giminaičių fotografijų, brangių jų širdžiai daiktelių ir tarnauja kaip priminimas, kad mes esame ne vieniši laike, o tampriai vienas su kitu susiję. Tėvų ir vaikų nuotraukas galima iškabinti ant sienos arba laikyti šeimynines fotografijas chronologine tvarka albumuose. Žaiskite su vaikais, saugokite santuoką ir gerbkite gimdytojus.