Rasa BREIMELIENĖ
Panevėžio lopšelio-darželio „Voveraitė“ auklėtoja

,,Nešiukšlinkime nuo mažens“

Žaidimuose - realybės atspindžiai

Lietuvoje vis dar stebina miestai, virstantys šiukšlynais, sąvartynai miškuose ir parkuose. Vyresnioji karta nebuvo mokoma rūšiuoti atliekų, jiems neaiškinta, kad visos atliekos gali būti naudingos ir perdirbamos. Norėdami prisidėti prie savo planetos išsaugojimo, jau dabar privalome teisingai rūšiuoti atliekas ir ekologinę kultūrą vaikams perteikti ikimokykliniame amžiuje. Juk vaikai jautriau nei suaugusieji reaguoja į gamtą, jos taršą bei taršos pasekmes.

Š.m. vasario 3 dieną Panevėžio lopšelyje-darželyje „Voveraitė“ surengtas rytmetis ,,Nešiukšlinkime nuo mažens. Renginio tikslas – įtraukti visą lopšelio-darželio bendruomenę į atliekų rūšiavimą, visose grupėse pastatyti spalvotus konteinerius stiklui, popieriui ir plastikui. Rytmetį vedusios auklėtojos Rasa Breimelienė ir Asta Drakšienė vadovavosi posakiu: „Tu man pasakyk ir aš išgirsiu, tu man parodyk ir aš įsiminsiu, leisk man pabandyti ir aš suprasiu“.

Auklėtojos stengėsi, kad vaikams viskas būtų kuo labiau suprantama, todėl suvaidino trumpą siužetą apie neklaužadą Katytę, kuri prisėdusi užkąsti miške, aplink save primėtė įvairiausių šiukšlių: stiklainių, popierinių pakuočių, senų laikraščių, plastikinių jogurto indelių. Pas močiutę skubėjusi Kiškutė, užlipusi ant sudaužyto stiklinio indelio, susižeidė koją. O kai kojelė jau buvo sutvarstyta, ji ėmėsi mokyti Katytę rūšiuoti atliekas.

Kiškutė sužeista koja padėti Katytei negalėjo, todėl į pagalbą suskubo „Ančiukų“ ir „Lietučio“ grupių ugdytiniai. Vaikams buvo išdalyti šiukšlių maišai, į kuriuos jie rinko įvairiausias atliekas. Tuomet vaikai surinktas atliekas nešė ir metė į mini konteinerius, skirtus plastikui, popieriui, stiklui. Rytmečio personažai Katytė ir Zuikutė stebėjo rūšiavimo procesą ir kartu su vaikais aiškinosi ar atliekos yra metamos į tinkamą  konteinerį. Vėliau mini rūšiavimo konteinerius dovanų gavo visų darželio grupių ugdytiniai.

Šventinį rytmetį vainikavo animacinių filmukų apie rūšiavimą žiūrėjimas ir aptarimas, kurio metu vaikai įtvirtino ką sužinojo.

Tikimės, jog  mūsų darželyje atsiradus pakankamai rūšiavimui skirtų konteinerių, rūšiavimas bus efektyvesnis, jog vaikams taps savaime suprantamu dalyku. Auginkime sąmoningų žmonių kartą ir rūšiuokime atliekas atsakingai!

Autorės nuotrauka