Vita GELŪNIENĖ
Žemųjų Šančių bendruomenė

Nemuno pakrantė – automobiliams?

Konkursui GAMTOS FOTOGRAFIJA - 2022. Saros Luknės GRABAUSKAITĖS - Molėtai - nuotrauka

Kauno savivaldybė trečią kartą atnaujino Nemuno krantinės viziją, kurioje projektuojamas objektas ir vėl yra bendruomenės nepageidaujama gatvė automobiliams.

Su tuo, kad gatvė yra vienintelė galima Nemuno pakrantės Šančiuose vizija, nesutinka Šančių bendruomenė ir dar 6000 žmonių, kurie 2019 metais savo parašais pareiškė, kad gatvė vaizdingoje rekreacinėje Kauno vietoje yra nereikalinga. Visuomenė du kartus atmetė projektinius Nemuno krantinės gatvės pasiūlymus, reikalaudama dalyvavimo pirminėje projektavimo stadijoje ir sprendimų priėmime. Per tą laiką šančiškiai pateikė konkrečius savo pasiūlymus: upės pakrantėje sukurti parką su pėsčiųjų ir dviračių takais. Trečiajame Nemuno krantinės vizijos pristatyme, vykusiame 2022 gegužės 12 d., Kauno savivaldybės atstovai alternatyvų gatvei ir vėl nepasiūlė. Į visuomenės pastabas ir pasiūlymus kuriant naują viziją ir vėl nebuvo atsižvelgta.

Žemųjų Šančių bendruomenė yra įsitikinusi, kad gatvė nėra vienintelė galima pakrantės vizija, todėl kvietė miestiečius į kūrybines dirbtuves. Dirbtuvės vyko gegužės 24 d., KTU Vaižganto progimnazijos aktų salėje (Skuodo g. 27, Kaunas). Dirbtuves vedė KTU Statybos ir architektūros fakulteto dėstytojai.

Dirbtuvių tikslas – į dalyvavimą ir aplinkos kūrimo sprendimų priėmimą įtraukti visus, norinčius pasisakyti apie Nemuno pakrantės viziją.

Šančių bendruomenė šiuo metu įgyvendina EEE ir Norvegijos finansinių mechanizmų ir Aktyvių piliečių fondo finansuojamą projektą „Genius loci: urbanizacija ir pilietinė bendruomenė“, kuriuo siekiama aktyvinti pilietiškumą ir visuomenės dalyvavimą sprendimų priėmimuose. Projekto metu sukurti trys interaktyvūs žemėlapiai: „Atminties“ žemėlapyje yra kaupiami duomenys apie rajono praeitį ir asmenines žmonių istorijas; „Dabarties“ žemėlapyje žymimos viešosios erdvės, kurios yra aktyviai naudojamos vietos gyventojų; „Gamtos“ žemėlapyje kaupiami duomenys apie rūšis ir buveines. Šiuo metu žemėlapiuose sukaupta daugiau nei 1000 informacinių įrašų, kuriuos įkėlė žemėlapių vartotojai. Sukauptos žinios yra itin reikšmingos kuriant rajono viziją, todėl jos panaudotos pirmose urbanistinės vizijos dirbtuvėse, skirtose Nemuno pakrantei. Vėliau bus įgyvendinamos dirbtuvės, skirtos kitoms rajono teritorijoms.