Ineta STRAVINSKAITĖ-JANAVIČIENĖ

Mažėjanti naftos kaina paveikė ir atliekų tvarkymo rinką

Alyvos, alyvos, alyvos...

Žymiai sumažėjusios naftos kainos paveikė ir atliekų tvarkymo sektorių – dėl naftos kainos kritimo panaudotos alyvos tvarkymo kaina smarkiai pakilo.

Pasaulio rinkose fiksuojamas naftos kainos sumažėjimas paveikė atliekų tvarkymo rinką. Iki tol norint išgauti bazinę alyvą, iš kurios gaminami įvairių rūšių tepalai, buvo surenkamas ir perdirbamas panaudotas tepalas. Tačiau sumažėjus naftos kainoms, bazinę alyvą pigiau išgauti tiesiai iš naftos. Bazinės alyvos išskyrimas iš panaudoto tepalo yra technologiškai pakankamai sudėtingas procesas, taip pat nemažai pastangų reikalauja panaudoto tepalo surinkimas. Specialistai prognozuoja, kad tol, kol naftos kaina nepasieks maždaug 80 dolerių už barelį, tol situacija su panaudoto tepalo perdirbimu nepasikeis.

Žymiai kritus naftos kainoms Europoje užsidarė keletas gamyklų, kuriose iš panaudoto tepalo buvo išgaunama bazinė alyva. Atitinkamai sumažėjo panaudoto tepalo paklausa. Lietuvoje panaudotas tepalas dėl šių priežasčių įgijo neigiamą rinkos vertę.

Atliekų surinkimu ir tvarkymu užsiimančios bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius sako, kad per metus panaudoto tepalo kaina rinkoje labai pasikeitė ir artimiausiu metu situacija greičiausiai nebus geresnė. Anot A.Puškoriaus, jei 2015 metų pradžioje panaudotos alyvos tonos kaina siekė 130 eurų, tai dabar už alyvos surinkimą tiesiog neimamas mokestis.

„Jei situacija nepagerės, artimiausiu metu už panaudoto tepalo atliekų tvarkymą teks įvesti mokesčius“, – prognozuoja atliekų tvarkymo bendrovės atstovas.

Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovas Alfredas Skinulis, vertindamas susiklosčiusią situaciją, džiaugiasi, kad kol kas asociacijos narius pokyčiai rinkoje palietė ne tiek, kiek kitus rinkos dalyvius. Anot jo, ilgalaikis bendradarbiavimas su „Atliekų tvarkymo centru“ bei sukurtas atliekų surinkimo tinklas kol kas leidžia asociacijos nariams ir jų klientams naudotis labai palankiomis tepalo atliekų tvarkymo kainomis. Tačiau A.Skinulis mano, kad naftos kainos ir toliau darys poveikį tepalo perdirbimo rinkai ir visiems rinkos dalyviams už tepalų tvarkymą teks mokėti.

Pagal Lietuvoje veikiančius teisės aktus, kurių įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerija, GIA organizuoja alyvų surinkimą iš parduotuvių ir automobilių servisų bei finansuoja tinkamą jų sutvarkymą.

Lietuvoje į rinką kasmet patenka apie 25 tūkst. tonų įvairių alyvų. Licencijuoti atliekų tvarkytojai kasmet surenka apie 3 tūkst. tonų panaudoto tepalo. Tikėtina, kad įvedus mokestį už alyvų atliekų tvarkymą surenkamas kiekis dar labiau sumažės. Lietuvoje yra ne vienas tūkstantis nedidelių automobilių servisų ar įmonių, kurios užsiima automobilių remontu ir techniniu aptarnavimu, kuriuose nuolat automobiliams keičiami tepalai, tačiau per metus tokių įmonių panaudotos alyvos pridavimai servisuose nesiekia 200 kg. Specialistai spėja, jog tokiuose servisuose alyva priduodama tik tuomet, kai vyksta patikrinimai.

Autorės archyvo nuotrauka