Parengė Jonas VANAGAS

Lemia biologiniai ritmai  

Konkursui GAMTOS FOTOGRAFIJA - 2018. Tai, kas greta mūsų... ALGIRDO KONTRIMO (Šiaulių r., Šilėnai) nuotrauka

Mes gyvename tai padidėjusio, tai smukusio fizinio ir intelektualinio aktyvumo sąlygomis. Šie „amerikietiški kalneliai“ priklauso nuo mūsų biologinių ritmų. Jeigu juos ignoruosime, tikrai įsitaisysime sveikatos problemų. Pavyzdžiui, nemiegantys naktimis žmonės kenčia nuo širdies ir kepenų ligų. Tuo tarpu gyvendami pagal vidinį laikrodį, mes ne tik padidiname savo darbingumą, pageriname savijautą, bet ir sulėtiname senėjimą.

 

01.00 – 04.00

Tuo metu mūsų intelektualinis aktyvumas labai žemas. Sumažėja širdies susitraukimų dažnis, pažemėja kūno temperatūra. Organizmas atsipalaidavęs, jis ilsisi. Aktyviai triūsia tik kepenys. Todėl nikotinas ir alkoholis itin žalingi tarp 1-4 valandos nakties.

04.00 – 06.00

Organizmas ruošiasi nubusti, padidėja aktyvumo hormono – kortizolo – išsiskyrimas. Padidėja arterinis kraujospūdis ir kūno temperatūra, padažnėja pulsas, kraujyje auga hemoglobino ir cukraus kiekis.

06.00 – 07.00

Mes pasirengę keltis. Bet nereikėtų staigiai šokti iš lovos. Per naktį kūnas atsipalaidavo, medžiagų apykaitos procesai sulėtėjo, o kraujo cirkuliacija sumažėjo. Pasitempkite ir kelissyk įkvėpkite: gilus kvėpavimas padidins deguonies kiekį kraujyje.

07.00 – 09.00

Šituo laikotarpiu aktyviausiai dirba skrandis. Laikas prie stalo! Visa, ką suvalgysite, bus gerai organizmo įsisavinta ir virs energija. Patartina pusryčiams valgyti daug proteinų turinčių produktų (ankštinių daržovių, grikių, kiaušinių, pieno): jie lėtai virškinami ir ilgam suteikia sotumo jausmą.

09.00 – 10.00

Nedidelis intelektualinio aktyvumo smukimas – atidėkite visus svarbius reikalus. Dirbkite tiktai tokius darbus, kurie nereikalauja itin didelio dėmesio. Šis metas laikomas seksualinio aktyvumo viršūne, kadangi į kraują patenka didelis lytinių hormonų kiekis.

10.00 – 11.00

Visi organai suaktyvina savo veiklą, padidėja imunitetas ir darbingumas. Tai – geriausias laikas bet kokiems darbams atlikti. Būtent todėl daugelis darbdavių pradeda savo darbą dešimtą valandą ryto. Tuo metu pagerėja trumpalaikė atmintis, greičiau įsimenama informacija. Užtat skausminiai pojūčiai sušvelnėja – galima eiti pas gydytoją.

14.00 – 16.00

Aktyviausio organizmo apsivalymo laikmetis. Pavyzdžiui, šlapimo pūslė aktyviausiai dirba 15-17 valandą, tad jei norite iš organizmo pašalinti šlakus, būtent tuo metu geriausia gerti žolelių nuovirus ir sultis. Taip pat tai ilgalaikės atminties periodas: informacija lengvai įsimenama ir ilgam išlieka galvoje.

16.00 – 18.00

Fizinio aktyvumo pikas. Žmogus jaučia jėgų antplūdį, kadangi puikiai dirba jo kraujotakos sistema ir padidėja cukraus kiekis kraujyje. Tačiau intelektinė veikla smunka, todėl planuoti rimtų reikalų neverta.

18.00 – 19.00

Per šį laikotarpį reikia spėti užkąsti, kadangi po 20.00 virškinimo fermentai nesiskiria. Jeigu vakarieniausime vėlai ir valgysime riebų maistą, skrandžio-žarnyno traktas bus perkrautas. Vakarienė turi būti valgoma likus 2-3 valandoms prieš miegą ir nebūti riebi.

19.00 – 20.00

Padidėja arterinis kraujospūdis, žmogus tampa nervingesnis, įsiplieskiantis, susierzinantis. Užtat tuo metu efektyvūs masažai, kaukės ir pilingai. Artėjant 20 valandai psichologinė būsena tampa stabilesnė, o smegenų veikla lengvai suaktyvėja.

20.00 – 22.00

Padidėja hormono melatonino išsiskyrimas, sumažėja kūno temperatūra, energija krinta. Laikas išsimaudyti po dušu ir atsipalaiduoti. Atsigulus ir užmigus iki 22.00, miegas būna sveikas ir stiprus. Prisiminkite: kiekviena valanda miego iki pusiaunakčio prilygsta dviem valandoms poilsio po 24.00.

  1. 00 – 24.00

Aktyviausias jėgų atstatymo laikas. Neveltui miegas iki pusiaunakčio laikomas grožio miegu. Būtent tuo periodu vyksta aktyviausi odos regeneracijos procesai. Net žaizdos užgyja greičiau negu dieną. O štai medžiagų apykaitos procesai sulėtėja. Taigi, jokių užkandžiavimų prieš miegą!