Ramutė MILUŠAUSKIENĖ
Nemuno kilpų regioninio parko vyriausioji specialistė kultūrologė

„Kraštas, kuriame gyvenu“

7-9 klasių grupėje nugalėjo Balbieriškio pagrindinės mokyklos komanda

Ilgėjant vakarams miestų kavinės, bibliotekos, mokyklos kvietė visus išbandyti jėgas protų mūšiuose. Protų mūšis – tai intelektualus žaidimas, kurio dalyviai patikrina ne tik savo žinias, bet ir išgirsta gausybę naujų įdomių faktų. Klausimai pateikiami įvairūs, o atsakant į juos tikrai prireikia nemažai žinių iš įvairių sričių. Bet turbūt sunkiausia atsakyti į klausimus apie kraštą, kuriame gyveni, nes apie jo istoriją, naujienas tiek daug nerašoma nei internete, nei spaudoje ir kiekvieną dieną nekalbama televizijoje. Paklausus, daugelis papasakotų kas vyksta Prancūzijoje, kokios gražiausios vietos yra Australijoje, bet savam krašte nėra apsilankęs net artimiausiame muziejuje.

Apie vietovę, kurioje gyveni, domėtis būtina. Juk turi žinoti kur ir kokiu klausimu kreiptis, ką gražaus parodyti į svečius atvykusiam draugui ir t.t. Apie savo kraštą žinome labai mažai, nes neskaitome vietinių laikraščių, retai lankome vietinius muziejus, esame reti svečiai tradiciniuose renginiuose.

Būtent dėl to Nemuno kilpų regioninio parko direkcija pasiūlė Prienų ir Birštono savivaldybių mokykloms dalyvauti protų mūšyje-konkurse „Kraštas kuriame gyvenu“. Jo tikslas – ugdyti mokinių istorinę kultūrą, skatinti domėjimąsi kraštotyra ir savo krašto kultūros paveldu, pamąstyti apie savo santykį su gyvenamąja aplinka ir galimybes joje veikti.

Protų mūšio atrankiniame turnyre dalyvavo 47 komandos (235 dalyviai). Išbandyti savo laimę išdrįso septynių mokyklų komandos: Prienų „Žiburio“ ir Jiezno gimnazijos, Prienų „Revuonos“ pagrindinė mokykla, Prienų r. Pakuonio, Išlaužo, Balbieriškio pagrindinės mokyklos ir Prienų r. Stakliškių vidurinė mokykla. Balbieriškio pagrindinėje mokykloje dalyvavo komanda iš Alytaus profesinio rengimo centro Mykolo Krupavičiaus žemės ūkio ir verslo skyriaus. Šiems moksleiviams tai buvo didelis iššūkis, o kartu istorijos pamokos apie kraštą, kuriame mokosi.

Komandą sudarė penki nariai. Mokyklos dalyvavo konkurse sudariusios komandas pagal amžiaus grupes: 7–9 klasės; 10–12 klasės ir mokytojų bei tėvelių. Norą dalyvauti protų mūšyje lygiomis teisėmis su vyresniaisiais pareiškė ir kai kurių mokyklų penktokai bei šeštokai. Jiems buvo suteikta galimybė varžytis, parodyti savo žinias ir sužinoti daug įdomių faktų apie savo kraštą. Protų kovos buvo suskirstytos į tris turus: „Nemuno kilpų regioninis parkas“, „Prienų kraštas, kuriame gyvenu“, „Birštono kurortas ir jo apylinkės“. Kiekvienam turui buvo pateikta po penkiasdešimt klausimų. Juos sudarė Nemuno kilpų regioninio parko specialistai, kurie ir vedė visus turus mokyklose.

Pirmame ture „Nemuno kilpų regioninis parkas“ moksleiviams teko atsakyti į klausimus apie parko įkūrimo istoriją, gražiausias atodangas, piliakalnius, parke gyvenančius keistus paukščius, šaltinius, medžius milžinus. Renginio metu dalyviai, tarkime, sužinojo: perkūno oželis gieda uodega, geninių šeimos paukštis meleta turi 20 cm ilgio liežuvį, tauriųjų elnių kailis žiemą yra tamsiai pilkos spalvos, aukščiausia Nemuno kilpų regioninio parko vieta yra Prienų šile, bažnyčiose galima pamatyti Nikodemo Silvanavičiaus paveikslus. Sužinojo ir apie tai, kokių naudingųjų iškasenų galima rasti parko teritorijoje, kur buvo rasta gintaro ir dar daug keistų ar savitų dalykų.

Turo „Nemuno kilpų regioninis parkas“ nugalėtojais tapo „Žiburio“ gimnazijos komanda „Nespėjau“. Ji buvo apdovanota Nemuno kilpų regioninio parko direkcijos atminimo dovanėlėmis.

Antrame ture „Prienų kraštas, kuriame gyvenu“ penkiasdešimtyje klausimų sutilpo Prienų įkūrimo istorijos vingiai, svarbiausių lankytinų vietų vaizdai. Šiame etape dalyviai sužinojo: kada Prienai turėtų švęsti savo gimimo dieną; kurioje seniūnijoje gyvena mažiausiai gyventojų; kiek turime kaimynų; kas pirmiausia Prienų krašte pradėjo gaminti midų; kokie buvo įspūdingi dvarai, o kai kurie dar tebėra (ir vertėtų juos aplankyti); kuo kraštą garsino Matas Šalčius ir Antanas Prapuolenis; kokius svarbius žodžius yra parašę mūsų krašto rašytojai; kuo svarbūs Prienams kai kurie išlikę senieji pastatai. Taipogi sužinojo apie krašto muziejus, kuriuos vertėtų aplankyti ir dar daug naujų, o kartu ir žinomų dalykų. Po šio turo pasipylė daug klausimų apie vietoves, kurios buvo „pamirštos“, nors klausimynas ir buvo erdvus.

Komandoms šiame etape ne viskas gerai klojosi. Atsakyti į klausimus apie savo kraštą daugumai – didelis iššūkis. Keliaudami po užsienius aplankome gražiausius gamtos kampelius, užkopiame į kalnus, su pasididžiavimu vaikštome po parkus, o ką turime šalia – neįvertiname. Vienos mokyklos mokytojai pasiūlė idėją surengti moksleiviams ekskursijas po Prienų krašto seniūnijas, kad vaikai galėtų labiau susipažinti su krašto istorija, aplankyti pačias gražiausias vietas. Po tokių ekskursijų kiekvienas savo draugus galės pakviesti į kelionę po savo gimtąjį kraštą.

II etapo „Prienų kraštas, kuriame gyvenu“ nugalėtojų vardą pelnė „Žiburio“ gimnazijos komanda „Čiornyj pistolet“. Nugalėtojai buvo apdovanoti Prienų savivaldybės administracijos įsteigtu prizu.

Trečiame ture „Birštono kurortas ir jo apylinkės“ moksleiviai sužinojo kiek tiltelių buvo Birštone, koks mineralinis vanduo sūriausias, kokios spalvos apibūdina kurortą, kokie žymūs žmonės lankėsi jame, kokie paminklai puošia Birštoną, kodėl vertėtų aplankyti Nemajūnų ir Birštono bažnyčias, kuo svarbus Birštono piliakalnis, kas auga Žvėrinčiaus miške ir dar daug įvairių dalykų, susijusių su kurorto istorija.

Turas „Birštonas ir jo apylinkės“ baigėsi Jiezno gimnazijos komandos „Ežiukai“ pergale. Prizą komandai įteikė Birštono savivaldybės vicemeras Juozas Aleksandravičius.

Už dalyvavimą atrankiniuose turuose komandos buvo apdovanotos simboliniu knygų skirtuku, pagamintu tik šiam turnyrui. Skirtuką puošia Nečiuikų šaltinio-kriokliuko, esančio Punioje, vaizdai.

Pasibaigus visiems turams, moksleiviai džiaugėsi ne tik iškovoję galimybę atstovauti savo mokyklai finale, bet ir kartu įgiję naujų istorinių žinių apie savo kraštą.

Po trijų turų buvo išrinkta 15 moksleivių ir 7 mokytojų komandos, kurios dalyvavo Birštono kultūros centre vykusiame protų mūšio-konkurso „Kraštas kuriame gyvenu“ finale. Jame buvo tradiciškai pateikta penkiasdešimt klausimų apie Prienus, Birštoną ir Nemuno kilpų regioninį parką.

… Į finalą komandos atvyko gerai pasiruošę, nes visų tikslas buvo ne tik parodyti savo žinias, o ir nugalėti, būti tais, kurie geriausiai pažįsta savo kraštą.

Susumavus turnyro rezultatus, paaiškėjo, kad pirmoji vieta tarp 7-9 klasių mokinių atiteko Balbieriškio pagrindinės mokyklos „Žiniukų“ komandai, tarp 10-12 klasių mokinių pirmąją vietą laimėjo Stakliškių vidurinės mokyklos komanda „Vasilisos“. Siekiant išsiaiškinti antros ir trečios vietos nugalėtojus teko pateikti papildomus klausimus ir surengti komandų kapitonų turnyrą.

Po papildomo turnyro 7-9 klasių grupėje antroji vieta atiteko Stakliškių vidurinės mokyklos „Stakliškiečių“ komandai, o trečioji – Jiezno gimnazijos „Ežiukų“ komandai. Tarp 10-12 klasių mokinių antroji vieta atiteko Prienų „Žiburio“ gimnazijos „Super-Duper“ komandai, o trečioji – Balbieriškio pagrindinės mokyklos „Kalniečių“ komandai.

Mokytojų komandų varžytuvėse pirmoji vieta pelnytai, surinkus visus penkiasdešimt taškų, atiteko Pakuonio pagrindinės mokyklos pedagogų komandai, antroji – Stakliškių vidurinės mokyklos komandai, kurią sudarė mokytojai ir tėveliai, o trečioji – Balbieriškio pagrindinės mokyklos komandai.

Visi finalo dalyviai buvo apdovanoti knyga „Didžiosios Nemuno kilpos“, o nugalėtojai – vertingais rėmėjų prizais.

… Du mėnesius vykęs konkursas suteikė ne tik istorinių žinių, o ir gamtinių. Padėjo daugeliui kitaip pažvelgti į gamtinę aplinką, įvertinti istorinius įvykius, pažvelgti į šimtmečius stovinčius paminklus.

Nuoširdžiai dėkojame už pagalbą dalyvavusių mokyklų mokytojams, vedusiems savo mokyklų komandas į pergalę: „Žiburio“ gimnazijos mokytojai Vilijai Juodsnukienei, Pakuonio pagrindinė mokyklos mokytojai Jadvygai Kamerūnienei, Stakliškių vidurinės mokyklos mokytojoms Editai Valatkienei ir Loletai Aliukevičienei, Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokytojai Onai Žvaliauskienei, „Revuonos“ pagrindinės mokyklos mokytojai Linai Guobienei, Jiezno gimnazijos direktoriaus pavaduotojai Danai Bajorienei ir Išlaužo pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojai Audronei Ramoškienei.

Šių eilučių autorė dėkoja visam būriui rėmėjų, kurie negailėjo gerų prizų mokiniams ir mokytojams, laimėjusiems prizines vietas. Konkursą „Kraštas, kuriame gyvenu“ parėmė: Birštono savivaldybė, Prienų savivaldybė, VŠĮ „Tulpė“ UAB „Versmė“, Karališkoji rezidencija, Birštono TIC, Birštono muziejus, Ąžuolyno pramogų parkas, Nemuno kilpų regioninio parko direkcija, „Birštono mineraliniai vandenys“, Kauno marių regioninio parko direkcija, Pažaislio vienuolyno kultūros ir turizmo centras, Prienų švietimo centras.

Autorės nuotrauka

7-9 klasių grupėje nugalėjo Balbieriškio pagrindinės mokyklos komanda