Kostas JANKUS

Karšti radiatoriai: kaip save apsaugoti šaltuoju metų laiku?

Be oro drėkinimo butuose žiemą jų gyventojams kyla rizika susirgti peršalimo ligomis, kamuotis nuo plaučių, gleivinės, odos problemų, o mediniai interjero gaminiai, parketas ir muzikos instrumentai apskritai gali būti sugadinti.

 

Patalpose, kurias apšildo radiatoriai, mums tenka išbūti gerą pusmetį. Tam reikia gerai pasiruošti, nes buvimas stipriai šildomose patalpose gali suduoti nemažą smūgį sveikatai.

Radiatoriai, židiniai, krosnys ir kiti šildymo prietaisai ne tik skleidžia šilumą, bet ir stipriai džiovina orą, atimdami iš jo deguonį, kurio žiemą dėl temperatūrų skirtumo ir taip esama mažiau. Dėl deguonies trūkumo žmogus jaučia chronišką mieguistumą, nuovargį, negali sutelkti dėmesio, prastai miega. Optimaliu laikomas 45-55 proc. drėgnumas, bet žiemą dėl šildančių baterijų jis siekia maksimaliai 25-30 proc. Nuo sauso oro nukenčia gleivinė, kyla rizika susirgti persišaldymo ligomis. Sausas oras blogai veikia odą, skatina raukšlių ir pleiskanų atsiradimą. Jis didina dulkių koncentraciją ore, labai apsunkindamas gyvenimą nuo alergijos kenčiantiems asmenims.

Senovinės ketaus baterijos, nežiūrint jų įspūdingos išvaizdos, yra ne tokios efektyvios, kaip norėtųsi. Be to, prie jų sunku pritaisyti termoreguliatorių, leidžiantį kaitalioti temperatūrą. Taigi tokio tipo radiatorius patartina pakeisti naujais, mažiau džiovinančiais orą ir leidžiančiais kiekviename kambaryje nustatyti skirtingą temperatūrą. Pavyzdžiui, prieškambaryje gali būti nuo 16 iki 18 laipsnių šilumos, svetainėje – nuo 18 iki 20. Miegamajame geriau nustatyti 16 laipsnių temperatūrą, o vonioje ar kampiniame kambaryje – 25 laipsnių.

Fontanėliai ar dubenukai kampuose

Ir vis dėlto be oro drėkinimo neišsiversime: net patys geriausi radiatoriai vis vien jį džiovins.

Esama daugybės būdų, leidžiančių apsieiti ir be specialių oro drėkinimo įrenginių. Pavyzdžiui, neblogai valo ir drėkina orą kambariniai augalai. Bet nereikia galvoti, kad mažas augalėlis rimtai padidins drėgmę dideliame kambaryje. Tai turi būti stambūs augalai su dideliais lapais, beje, vienoje patalpoje jų turėtų būti net keletas. Drėkinti orą gali akvariumai su žuvelėmis ir kambariniai fontanėliai. Galima netgi pastatyti kambario kampuose indus su vandeniu. Geriausiai tam tinka platūs dubenėliai: vanduo iš jų greičiau garuoja, drėkindamas orą.

Ultragarsas ar garai?

Minėtosios priemonės ne visada įstengia susidoroti su sausu oru, ir tokiu atveju gali padėti technika. Pačiais populiariausiais yra laikomi ultragarsiniai drėkintuvai, kurie aukštų svyravimo dažnių dėka paverčia vandenį rūko debesėliu. Sausas oras, praeidamas pro mikroskopinių vandens dalelių debesį, patenka į kambarį drėgno rūko pavidalu. Ultragarsinių drėkintuvų pliusams priskirtina tai, kad rūku neįmanoma nusideginti, vadinasi, tokius aparatus galima drąsiai statyti vaikų kambariuose. Be to, tokie prietaisai gana kompaktiški ir suvartoja nedaug elektros energijos. Jų minusas: vanduo patenka į orą kartu su visomis jame esančiomis priemaišomis, vadinasi, jo sudėtis itin svarbi. Todėl prieš įsigyjant drėkintuvą reikia sužinoti, ar į jį yra įstatyti filtrai.

Garinis drėkintuvas

Jis veikia pagal kur kas paprastesnį ir suprantamesnį principą: elektros šildytuvo pagalba vanduo paverčiamas garais. Jo pliusu galima laikyti tai, kad jis sugeba sudrėkinti orą net 60 procentų, o tai pralenkia konkuruojančių prietaisų rodiklius. Be to, nesvarbi į jį pilamo vandens sudėtis: virimo metu vanduo apsivalo natūraliai. Šio drėkintuvo trūkumu galima laikyti tai, kad jis sunaudoja nemažai elektros energijos.

Oro jonizavimas, kurį drėkintuvų gamintojai pateikia kaip privalumą, iš tiesų nereikalingas, kadangi tinka tik vietovei su švariu oru. Užterštoje šiuolaikinių miestų atmosferoje jonizavimo proceso metu gali susidaryti netgi toksiški junginiai.

Blogi laikai rojaliui

Žiemą muzikos instrumentams ateina prastas metas. Visi profesionalūs muzikantai žino, jog geros gitaros ir rojaliai sausose patalpose perdžiūva ir net gali sugesti. Styginių muzikos instrumentų stygos tokiomis sąlygomis būna labai įtemptos, medis, iš kurio pagaminti instrumentai, labai kenčia nuo drėgmės svyravimo, ypač jei nesilaikoma reikiamų saugojimo sąlygų.

Kad instrumentas sėkmingai ištvertų žiemą, saugoti jį reikia tiktai dėžėje su specialiu drėkintuvu, parduodamu muzikos reikmenų parduotuvėse. Į fortepijono arba rojalio korpusą patartina įstatyti indą su vandeniu ir patraukti instrumentą kuo toliau nuo radiatoriaus.

Stokitės ant slidžių

Susidoroti su deguonies trūkumu žiemą galima tiktai vienu būdu. Tam reikia dažniau vėdinti patalpas ir neužmiršti vaikščioti gryname ore. Tą, ką daugelis laiko sezonine depresija arba virusiniu susirgimu, neretai laikoma judėjimo stygiaus priežastimi, pasivaikščiojimų gryname ore trūkumu. Todėl reikia prisiminti, kad šalčiai – tai ne priežastis ištisas savaites sėdėti namuose ir dažniau išeiti į lauką.