Gediminas PETKUS
Lietuvos ornitologų draugija

Kalėdinis paukščių stebėjimo maratonas 2016

Dešimti metai iš eilės Lietuvos ornitologų draugija (LOD) visus neabejingus gamtai, o ypač paukščiams, kviečia dalyvauti Kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone. Šioje akcijoje kviečiame dalyvauti visus – tiek patyrusius, tiek pradedančiuosius paukščių stebėtojus ar tiesiog žmones, mylinčius paukščius. Tai puiki proga metų pabaigos švenčių laikotarpiu ne tik pabūti kartu su artimaisiais, bet ir išeiti į gamtą bei užfiksuoti besikeičiančios gamtos akimirkas.

Pagrindinė šių metų naujovė – maratonas pradedamas viena diena anksčiau, t.y. nuo gruodžio 24 d. (00:00).

Maratono taisyklės

Pagrindinis varžybų tikslas – pamatyti kuo daugiau skirtingų paukščių rūšių per šventinį laikotarpį, t.y. nuo gruodžio 24 d. (00:00) iki gruodžio 31 d. (24:00).

Stebėjimų teritorija – visa Lietuva.

Varžybos yra individualios, todėl jei paukščius stebite keliese – kiekvienas stebėtas paukščių rūšis registruojate atskirai.

Kiekvienas maratono dalyvis turi užpildyti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje pateiktą formą ir iki sausio 6 dienos atsiųsti el. paštu lod@birdlife.lt.

Jei stebėjote įprastą tuo metų laiku paukščių rūšį, užtenka įrašo suvestinėje lentelėje. Jeigu stebėjimas įdomesnis ar neįprastas (vėlyva registracija, neįprastas žiemojimas, reta rūšis Lietuvoje ir pan.), tuomet surašykite visus jų stebėjimo atvejus.

Jei stebėjote labai retą rūšį, privalote užpildę specialią anketą ir kuo greičiau pateikti duomenis Lietuvos ornitofaunistinei komisijai (LOFK). Tik po LOFK patvirtinimo, rūšis bus įskaityta.

Žuvę paukščiai nėra registruojami.

Varžybas laimi tie, kuriems pavyksta pamatyti daugiausiai skirtingų paukščių rūšių.

Formos užpildymo rekomendacijos

Formos pavadinime esantį žodį „Pavardė“ pakeiskite į stebėtojo pavardę.

Pildydami lentelę, tam skirtuose laukeliuose nurodykite savo vardą, pavardę, bendrą stebėtų rūšių skaičių, aplankytų savivaldybių skaičių.

Datos laukelyje nurodykite stebėjimo datą formatu „Metai-mėnuo-diena“.

Jeigu rūšių sąraše nėra Jūsų stebėto paukščio, nurodykite stebėto paukščio rūšį tam skirtuose tuščiuose laukeliuose lentelės apačioje.

Keletas patarimų dalyvausiantiems maratone

Keletą ar keliolika paukščių rūšių galima užregistruoti tiesiog bent vieną kitą valandą praleidus prie lesyklos.

Norint užregistruoti kuo daugiau skirtingų rūšių, verta aplankyti kuo daugiau skirtingų paukščiam tinkamų buveinių (miškas, pieva, neužšalęs vandens telkinys ir t.t.) – kalėdinis periodas tam puikiai tinkantis laikas, nes ne vienas važiuojame aplankyti skirtinguose Lietuvos pusėse gyvenančių giminaičių ir draugų, o tuo pačiu turime progą aplankyti ir skirtingas teritorijas.

Lietuvos paukščių apibūdinimus galite rasti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje (www.birdlife.lt), o nuotraukų pasižiūrėti Lietuvos paukščių fotografų klubo svetainėje (www.birdpix.lt) arba Lietuvos gamtos fotografų svetainėje (www.naturephoto.lt ).

Nepavykus apibūdinti paukščio, pagalbos ieškokite Lietuvos ornitologų draugijos forume.

Daugiausiai skirtingų paukščių rūšių užregistravusių stebėtojų laukia prizai, kurie bus įteikti metinio LOD susirinkimo metu. Visgi svarbu nepamiršti, kad tai gražiausių švenčių laikotarpis ir laiko su artimaisiais nevertėtų aukoti besivaikant retų ar labai retų paukščių rūšių. Ir nesvarbu ar apvažiuosite visą Lietuvą, ar tiesiog paukščius stebėsite pro langą. Šis maratonas turėtų būti malonus laisvo nuo darbų ir šeimyninių rūpesčių laiko praleidimas!

Raimondo Karpavičiaus nuotrauka