Parengė Ramunė TOLVAIŠYTĖ

Kaip išsivaduoti nuo sąnarių girgždėjimo šaltuoju metų laiku

Kodėl, atėjus vėlyvam rudeniui ar žiemai, „laužo“ kaulus ir kaip nuo viso to išsivaduoti?

Kineziterapeutai teigia, jog visa paslaptis ta, kad mes vis mažiau dėmesio skiriame savo fizinei formai. Raumenys, kurių dėka per kraują sąnariai aprūpinami deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, atrofuojasi, sąnariai negauna viso to, ko jiems reikia, ir pradeda „girgždėti“.

Taip pamažu pasireiškia sąnarių distrofija. Ji turi įtakos ir mūsų termoreguliacijai. Normaliam sveikam žmogui, kintant temperatūrai, problemų nekyla, juk organizmas ir raumenys reaguoja į tai normaliai, kraujotaka nesutrinka, neatsiranda ir skausmų. O jeigu esama problemų, pirmasis skambutis kaip tik – sezoniniai skausmai. Kyla jie pereinant iš vasaros į rudenį, iš rudens – į žiemą ir iš žiemos – į pavasarį. Suprantama, sąnariai taip gali reaguoti ir į viršsvorį, ir į problemas su skydliauke. Bet vis dėlto pagrindinė priežastis yra netreniruotas kūnas. Pamėginkite nuo šios dienos laikytis paprastų patarimų.

Rytais gerkite vandenį

 

Reikia išgerti mažų mažiausiai stiklinę šilto vandens, galima – truputį parūgštinto citrina, ryte – prieš valgį. Vanduo – tai dušas visam organizmui, ir sąnariams – taip pat. Be vandens kenčia raumenys, tirštėja kraujas. Įpratinkite save išgerti mažų mažiausiai penkias stiklines vandens per dieną.

Imkitės pratimų

 

Patys paprasčiausi ir tuo pačiu metu patys efektyviausi pratimai, treniruojantys kelių ir klubų sąnarius, suaktyvinantys kraujotaką juosmens srityje ir apskritai pagerinantys kraujo cirkuliaciją, – pritūpimo pratimai. Pradėkite nuo penkių-dešimties pritūpimų ryte ir vakare, palaipsniui didindami jų skaičių. Jei iš pradžių sudėtinga – įsitverkite abiem rankomis už durų rankenos. Būtinai laikykitės pagrindinės sąlygos: nugara turi būti maksimaliai tiesi, o kai atsitiesiate – atlenkite kelius ne pilnutinai, kad jiems tenkantis krūvis nebūtų toks didelis.

Lankykitės pirtyje

 

Esame įpratę mėginti įveikti sąnarių skausmą, tepdamiesi tepalais ir susisupdami į šiltus pledus. Gydytojų nuomone, tai – bandymas pabėgti nuo savo problemų. Skausmas sąnariuose yra panašus į sumušimo skausmą – mums lygiai taip pat reikia atsikratyti pabrinkimo raumenyse. Kai įšildome kūną, kraujagyslės kiek išsiplečia, kraujas pradeda cirkuliuoti greičiau, atrodo, tarsi skausmas pasitraukia. Bet pabrinkimas, raumenų distrofija lieka. Todėl kur kas svarbiau prie nesveikosios vietos pridėti šalčio – bet kiekvienąsyk ne ilgiau kaip trims-dešimčiai minčių. Reaguodamas į tai, kūnas pradeda intensyviau skleisti šilumą, sustiprina kraujo mikrocirkuliaciją, ir to dėka skausmas sumažėja.

Dar galima kaitalioti šilumą ir šaltį. Pavyzdžiui, saunoje ar mūsų lietuviškoje pirtyje. Bet gydymą visuomet dera pradėti nuo šalčio. Ir daryti vienodus laiko intervalus tarp šilumos ir šalčio poveikio, pavyzdžiui, penkios minutės saunoje ir penkios šaltame baseine. Šalto vandens poveikio dėka po garinės pirties kur kas geriau ir saugiau išsitempia raumenys ir raiščiai. O šaltas vanduo grūdina, stiprina imunitetą, ir tai ypač svarbu šaltuoju metų laiku.