Ligita ŠUKLIAUSKIENĖ

Kaip atsiginti nuo teršėjų?

Moksleiviai dairosi po Lietuvos miestelius

Po viktorinos...

Draugiškumas aplinkai ateityje tik vešės! Tuo įsitikinę moksleiviai iš Anykščių, Kretingos ir Jonavos rajonų. Kaip sukurti draugišką aplinkai miestą, kuriame būtų gera gyventi? Kuo pakeisti aplinką teršiančius automobilius? Į šiuos klausimus atsakymų ieškojo projekto „Ateities mokslininkai“ dalyviai – dalijosi krašto išsaugojimo ateities kartoms idėjomis su bendraamžiais.

Anykščiams šią vasarą suteiktas kurortinio miesto statusas, o prie naujojo Medžių lajų tako nusidriekė kilometrinės eilės automobilių su smalsiais turistais. Tad Anykščių Jono Biliūno gimnazijos moksleiviai nusprendė ištirti aplinkos taršą. Anykščių regiono oras ir vanduo yra ypatingai švarūs – moksleiviai tuo įsitikino, ištyrę upės, ištirpusio sniego ir geriamo iš krano vandens nitratų kiekį.

Moksleivių vertinimu, kiek prastesnė situacija yra dėl triukšmo, atliekų. Jaunieji ateities mokslininkai siūlo vietoj paprasto automobilio dideliems atstumams pasirinkti dviračius arba elektromobilius, o kad aplinka būtų dar gražesnė – atliekas rūšiuoti.

Taip pat anykštiečiai, Antano Vienuolio progimnazijos mokiniai, teigia, kad ateityje svarbiausia bus ekologiškumas, natūralumas ir patogumas. Moksleiviai įsitikinę, kad ateityje vienas iš efektyviausių būdų išspręsti susidariusias globalines aplinkosaugos problemas gali būti vandenilio energetika, nes vandeniliu varomi varikliai išskiria visiškai nekenksmingus produktus: vandens garus ir šilumą.

Kretingos rajono Darbėnų gimnazijos moksleiviai siūlo pereiti nuo naftos, anglių ir kito iškastinio kuro prie biokuro (pavyzdžiui, granulių). Tai, anot moksleivių, padės palikti švarią ir nenukamuotą aplinką ateities kartoms. Apsilankę vienoje biokurą gaminančių Kretingos bendrovių, moksleiviai stebėjo granulių gamybos procesą ir įsitikino, kad tai – švarus, natūralus ir visiškai nekenksmingas aplinkai energijos šaltinis, nes granulės yra gaminamos iš medienos pjuvenų, saulėgrąžų lukštų, įvairių šiaudų, medienos drožlių.

Kavarsko vidurinės mokyklos moksleiviai pagamino ateities miesto maketą-viziją. Pasak jų, ateityje kiekvienas namas turės saulės kolektorius, todėl žmonės galės taupiai šildyti namus, vandenį ir lauko baseinus. Pagrindinės tokio miesto transporto priemonės taps elektromobiliai bei vandeniu varomi automobiliai, be to, miesto panoramoje rasis vis daugiau hidroelektrinių ir vėjo jėgainių. Vėliau, kai technologijos patobulės, žmonės, kaip alternatyvios energijos šaltinį, naudosią žaibą.

„Ateities mokslininkai“ renginio metu taip pat vyko Kalėdinė viktorina apie atsinaujinančios energijos šaltinius. Į klausimus atsakinėjo septynios komandos iš trijų Lietuvos rajonų. Geriausiai pasirodė ir nugalėtojais tapo Anykščių Jono Biliūno gimnazijos komanda. Visi viktorinos dalyviai pelnė neįprastus, taupančius energiją prizus.

„Ateities mokslininkai“ – tai daugiau kaip 40 entuziastų iš 7 mokyklų subūręs projektas. Jo organizatorius – UAB „Renerga“ (koncerno „Achemos grupė“ narė), kuri jau daugiau kaip dešimt metų organizuoja stovyklas bei šventines viktorinas ir taip skatina moksleivius domėtis atsinaujinančia energetika.

Autorės archyvo nuotrauka