Saulius TAMOŠIŪNAS
Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos biologijos bei chemijos mokytojas

Kai kiekviena diena – atskiras atradimas

Henriko Gudavičiaus knygos „Laiškai iš kaimo“ sutiktuvės Varėnos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje

Fotomenininkas Algimantas Černiauskas pristato knygos autorių, kolegą, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato ekologą Henriką Gudavičių (kairėje)

„Pirmiausia reikia pažinti tai, kas gyvuoja šalia tavęs. Artimiausi tavo tėviškės kaimai ir turi būti tikrųjų atradimų žemė“, – teigia Henrikas Gudavičius.

2015-05-07 Varėnos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje pristatyta Varėnos krašto šviesuolio, gamtininko, publicisto, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato ekologo Henriko Gudavičiaus knyga „Laiškai iš kaimo“. Pasakojimus nuostabiai iliustruoja brolių fotomenininkų Algimanto ir Mindaugo Černiauskų fotografijos.

Į šios knygos sutiktuves susirinko Varėnos rajono literatai, mokytojai, bibliotekos darbuotojai, kultūros ir švietimo vadovai, rajono politikai…

Eitaras Kazimieras Krupovičius, viešosios bibliotekos direktorius, pristatė susirinkusiems svečius: knygos autorių Henriką Gudavičių; fotomenininką Algimantą Černiauską, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato Merkinės lankytojų centro vedėją; Gediminą Kajėną, VšĮ „Bernardinai.lt“ kultūros redaktorių; dr. Mindaugą Lapelę, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato Gamtos skyriaus vedėją; Algį Kašėtą, Varėnos rajono savivaldybės merą, bei jo pavaduotoją Giedrių Samulevičių, rajono tarybos narį Vidą Mikalauską.

Gediminas Kajėnas pasakojo, kaip knygos autoriaus publikacijos-dienoraščiai pateko į VšĮ „Bernardinai.lt“ internetinius puslapius, o vėliau 2014 metais buvo išleista knyga „Laiškai iš kaimo“, glaudžiai bendradarbiaujant su „Bernardinai.lt“, knygos leidimą iš dalies parėmė Lietuvos kultūros taryba.

Algimantas Černiauskas šios knygos nuotraukų autorius ir kolega, supažindino visus, kaip prieš 25 metus iš Vilniaus į Varėnos kraštą dalyvauti Dzūkijos nacionalinio parko kūrimo darbuose atvyko žemaitis Henrikas Gudavičius. Jis apsistojo sodyboje netoli Liškiavos, prie Krūčiaus upelio. Įkūrė botanikos sodą, kuriame augina ir veisia iki šiol vaistinius bei retuosius Dzūkijos krašto augalus, rūpinasi, kad jie neišnyktų. Nuolatinis knygos autoriaus rūpestis dėl augalų, supanti gamtinė įvairovė, jos tyrinėjimai, pokalbiai su kaimo žmonėmis – viskas užfiksuota, viskas užrašyta. Tapęs parko ekologu kalbino vietinius gyventojus, užrašinėjo senolių pasakojimus, inicijavo laikraščio „Šalcinis“ leidimą, tapo jos redaktoriumi. „Šalcinis“ iki šiol leidžiamas, jo puslapiuose populiarinamos Dzūkijos etninės kultūros ir gamtos vertybės. Vėliau Henrikas – ir daugelio knygos serijų apie etnografinius parko kaimus bendraautorius.

Henrikas Gudavičius priminė, kad jam labiau patiktų knygos pristatymas prie Krūčiaus upelio, botanikos sode, priminė, kad knygoje „Laiškai iš kaimo“ publikuoti 2008-2012 metais rašyti dienoraščiai.

Dienoraščio žanrą pasirinko, nes tai arčiau tiesos, gyvi herojai neleis pameluoti: „Memuarai poetizuoja, pagražina tikrovę. Kai neturi vaizduotės, stebi aplinką ir fiksuoji tai, ką pamatei, ką jauti“.

Gražius žodžius apie kolegą, knygos autorių tarė ir dr. Mindaugas Lapelė, paminėjęs, kad šis be galo kuklus žmogus fiksuoja išeinančius dalykus:

„Jo misija – švietėjiška. Jaučiamas pratinimas prie gamtos. Henrikui kiekviena diena – atskiras atradimas. Jis nepraradęs žavėjimosi džiaugsmo. Tuo žaižaruoja ir knyga.

Toks paprastas gyvenimo prasmės paaiškinimas: reikia eiti kartu su metų laikais! Kai šitaip pagalvoji, turėtų atsitraukti ir nutolti visos šiandieninio pasaulio grimasos, visos destrukcijos ir savigriovos. Dievas davė dieną ir davė darbą. Išaušta diena – ir eini savo takais. Pamažu, pamažu paaiškėja tokio paprasto ir lėto ėjimo prasmė. Pats sau susikuri prasmę, o kokia nors kilniadvasio filosofo kažkada lyg specialiai tau užrašytoji tezė tiktai patvirtina, kad elgiesi teisingai…“

Padėkos žodžius knygos autoriui tarė Algis Kašėta, Varėnos rajono meras, išreiškęs viltį, kad ateityje išvysime ir daugiau Henriko Gudavičiaus knygų…

Belieka padėkoti: „Bernardinai.lt“ kolektyvui – surengus nuostabų susitikimą su knygos autoriumi, nuoširdų pabendravimą; Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojams – už jų rūpestį renginio metu.

Autoriaus nuotrauka