Ineta STRAVINSKAITĖ-JANAVIČIENĖ

Jūžintų vaikams – žaidimo aikštelė

Ji įrengta pridavus elektronikos atliekas

Ši žaidimo aikštelė - dovana vaikams, rūšiuojantiems atliekas

Rokiškio rajono savivaldybės Jūžintų seniūnijos vaikai gali pasidžiaugti netoli maudyklos įrengta žaidimo aikštele, kurią už ypač aktyvų elektronikos ir buitinės technikos atliekų rinkimą bendruomenei padovanojo projekto „Mes rūšiuojam“ organizatoriai.
Beveik 4,4 tūkst. eurų vertės žaidimų aikštelė buvo pagrindinis prizas, dėl kurio pernai varžėsi daugiau kaip 430 Lietuvos seniūnijų. Iš viso projekto metu gyventojams buvo išdalinta prizų už beveik 15 tūkst. eurų.

Jūžintų seniūnė Audronė Baltuškaitė džiaugiasi, kad prie populiarios maudyklės susirinkusiems vaikams dabar yra kur pažaisti ir artimiausiu metu planuoja greta žaidimų aikštelės pastatyti suoliukus, ant kurių galėtų ilsėtis žaidžiančių vaikų tėvai.

„Mums labai reikėjo žaidimų aikštelės, todėl išgirdę apie pagrindinį „Mes rūšiuojam“ projekto prizą užsibrėžėme tikslą jį laimėti, nes savo lėšų vaikų žaidimo aikštelei neturėjome. Labai stengėmės, stipriai konkuravome su keliomis kitomis seniūnijomis“, – prisimena Jūžintų seniūnė. Ji pasakoja, kad į elektronikos atliekų rinkimą įsitraukė visa bendruomenė, seniūnija paskleidė tarp žmonių informaciją apie būtinybę tvarkyti elektronikos ir baterijų atliekas, seniūnija savo transportu rinko ir vežė iš gyventojų senus šaldytuvus, virykles, skalbimo mašinas, kuriuos patiems žmonėms išvežti ir priduoti būtų pakankamai sudėtinga.

„Atliekų rinkimas ir rūšiavimas man įaugęs į kraują, nes pati rūšiuoju jau 15 metų, tad ir dalyvavimas šiame projekte buvo natūralus siekis saugoti savo aplinką bei pagerinti sąlygas bendruomenės nariams,“ – sakė Audronė Baltuškaitė.

Taip Jūžintų seniūnijoje buvo surinkta 19 tonų elektronikos ir baterijų atliekų, savo sandėliukus apsišvarino ne tik Jūžintų, bet ir aplinkinių gyvenviečių gyventojai.

Projektą „Mes rūšiuojam“ organizuojančios Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovas Alfredas Skinulis džiaugiasi, kad Lietuvoje yra nemažai tokių aktyvių žmonių, kurie įtikina aplinkinius saugoti aplinką, o tuo pačiu – bendruomenei gauti naudos. Šiemet aktyvioms bendruomenėms organizuojamas projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“, kurio metu aktyvūs bendruomenių nariai, tapę projekto ambasadoriais, gali organizuoti atliekų surinkimą iš savo bendruomenių narių ir taip bendruomenei uždirbti taškų, kurie pavirsta eurais. Daugiau informacijos apie projekto sąlygas: http://www.mesrusiuojam.lt/vasaros-projektas/.
Projektas „Mes rūšiuojam“ per keletą gyvavimo metų smarkiai išsiplėtė. Prasidėjęs švietimo, mokslo įstaigose, vėliau persikėlė į įmones ir organizacijas, taip pat automobilių servisus, kuriuose susidaro nemažai pavojingų ir kitokių atliekų. Projekto organizatoriai kartu su Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija rūpinasi tinkamu senų automobilių išardymu ir atliekų sutvarkymu, tam organizuojamas „Mes rūšiuojam. Daugiau erdvės kiemuose“. Šiemet prie kitų prisijungė ir projektas „Mes rūšiuojam SKM“ – tai Sostinės krepšinio mokyklos ir projekto „Mes rūšiuojam“ organizatorių inicijuotas projektas, kurio metu Sostinės krepšinio mokyklos komandos renka elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių atliekas ir jas pristato įmonei „Atliekų tvarkymo centras“.

„Mes rūšiuojam“ projektų metu renkamos elektronikos, buitinės technikos, baterijų atliekos, taip pat automobilių servisuose renkami oro ir kuro filtrai, panaudotas tepalas, senos padangos ir kt. Visos atliekos turi būti sutvarkytos taip, kaip reikalauja Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių institucijų nustatytos ir prižiūrimos aplinkos apsaugos normos, kad atliekos neužterštų aplinkos, būtų perdirbtos, o žaliavos panaudotos pakartotinai. Didžioji dalis atliekų gali būti perdirbta, taip sumažinant ribotų išteklių naudojimą, bei kai kurių gaminių savikainą.

Projekto vykdytojų archyvo nuotrauka