Kęstutis TURONIS

Ir žolelių arbatą gėrėme

Paminėtas unikalios asmenybės, garsios liaudies medicinos žinovės habilituotos daktarės Eugenijos Šimkūnaitės 95-metis

Paminėjimo metu...

2015 03 12 Lietuvos mokslų akademijos mažoji konferencijų salė buvo perpildyta. Vakarą, skirtą prisiminti unikalią asmenybę, garsiąją vaistininkę, liaudies medicinos tyrinėtoją ir žinovę, kuri tądien (gimė 1920 03 11, mirė 1996 01 27) būtų pradėjusi 96-uosius, kurios jau 19 metų mūsų tarpe nėra, habilituotą daktarę Eugeniją Šimkūnaitę, organizavo Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondas ir Lietuvos mokslų akademijos Mokslininkų rūmai.

Vakarą pradėjo ir vedė Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo prezidentas dr. Romas Pakalnis. Jis sakė, jog Lietuvoje tikriausiai yra mažai žmonių, kurie nėra girdėję apie Žiniuonę, apie moterį, kuri turėjo tvirtą nuomonę, kurios vardu pavadinta Tauragnų miestelio mokykla. Beje, Eugenija Šimkūnaitė savo žemę padovanojo šiai mokyklai.

Eugenija Šimkūnaitė gimė Sibire, Novorosijske, bet greit tėvai su maža dukryte grįžo į Tauragnus. Tėvelis buvo farmacininkas, todėl Eugenija nuo mažumės domėjosi augalais.

… Sambūryje Lietuvos onkologijos instituto gydytojas fitoterapeutas Juozas Ruolia daugiausia pasakojo apie augalus, kurių arbatos padeda ilgai būti sveikais. Tačiau, pasak oratoriaus, reikia žinoti, jog būtina jausti saiką. Jeigu norime ilgai turėti žvitrias akis, kasdien valgykime bent po dešimt mėlynių, ar saujelę šilauogių, riešutų. Moters sveikatai – rimta pagalba naudojant medetkų žiedus, o vyrams – ožrožę. Ežuolę, kurią jau augina daug sodininkų, reikia skinti tik žiedui prasiskleidus. Daug vilčių teikia teikia auksinė šaknis, reikia valgyti ir salierų lapus, kuriuos dar daug šeimininkių išmeta į kompostą, nes juose žmogaus organizmui daug naudingų medžiagų. Visas pasaulis cheminių vaistų prisivalgė, grįžtą į pamirštą, dabar fitoterapijai – žalia gatvė.

Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus direktorius doc. Tauras Mekas, Eugenijos Šimkūnaitės paramos ir labdaros fondo pirmininkė Birutė Karnickienė sakojo, jog mokslininkės neturime, bet jos palikimas – vaistažolių mišiniai. Tai tikras indėlis fitoterapijos mokslo tęsimui. Buvo prisiminta ir apie jos tvirtą nuomonę, todėl prie jos buto, tapusio muziejumi, pastatytas paminklinis akmuo. O receptus rašydavo tokia rašysena, kad reta vaistininkė sugebėdavo perskaityti.

Prof. Ona Ragažinskienė pasidžiaugė, jog labdaros ir paramos fondo valdyba aktyviai dirba, tad vaistažolių rinkiniai pakeičia cheminius vaistus.

… Susirinkimo metu buvo priimta rezoliucija, kuri įteikta Sveikatos apsaugos ministerijai. Rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys, jog reikia priimti sprendimą dėl augalinių vaistinių preparatų ir maisto papildų kokybės nustatymo, jog Europos Sąjungos mastu Europos Parlamente būtų organizuotas renginys tema „Augalinių ir homeopatinių vaistinių preparatų bei maisto papildų teisinis reglamentavimas, tausojantis racionalus vartojimas užtikrinant ligų profilaktiką ir sveiką gyvenseną“. Be to, siūloma Švietimo ir mokslo ministerijai skatinti Lietuvos universitetus parengti programas gydytojų fitoterapeutų ruošimui. Tai padėtų pagerinti specialistų, darančių tiesioginę įtaką žmonių sveikatai, kvalifikaciją.

… Vakaro metu buvo pristatytas naujas leidinys „Eugenijos Šimkūnaitės receptų rinkinys“, demonstruotas režisieriaus Henriko Šablevičiaus dokumentinis filmas ,,Žiniuonė“.

… Pagal Eugenijos Šimkūnaitės receptą ACORUS firmos atstovės išvirė imuninę sistemą gerinančią arbatą, vaišino Žiniuonės Eugenijos Šimkūnaitės gerbėjus.

Kęstučio Turonio nuotrauka