Irma MINSKIENĖ
VšĮ „Ekoagros“

Ir „ekologiški viščiukai“ skaičiuojami rudenį

„Ekoagros“: ekologinių ūkių kasmetinių patikrų sezonas artėja į pabaigą

Patikrinimo metu

Didėjimas augintojų gretose

2021 10 19. Šie metai sertifikavimo įstaigos „Ekoagros“ tikrintojams ir ekspertams intensyvūs. Norinčiųjų sertifikuotis skaičius išaugo, didėja sertifikuojamos ekologiškai dirbamos žemės plotai.

Didžiausią „Ekoagros“ pareiškėjų dalį sudaro ūkiai, ekologiškai auginantys žemės ūkio augalus bei gyvūnus. Šią sritį pasidalinę ūkius pagal rajonus, kuriuose jie įsikūrę, sertifikuoja keturi įstaigos padaliniai – du įstaigos centrinės Kauno būstinės sertifikavimo skyriai ir du regioniniai filialai Telšiuose ir Utenoje.

Naujų prašymų sertifikuoti šią sritį iš viso šiemet „Ekoagros“ gavo apie pusketvirto šimto. Augimą paskatino atnaujintas paramos teikimas naujai įsitraukiantiems į ekologinį ūkininkavimą.

„Vien Telšių filiale šiemet naujų pareiškėjų daugiau kaip šimtas. Esami pareiškėjai kuria naujus ūkius, sertifikuotis ateina jų artimieji ir giminaičiai, keičiasi sertifikuotais plotais“, – pasakoja Telšių filialo direktorius Darius Šion.

Naujovės: ilgesnis kasmetinių patikrų sezonas, naujos technologijos

Išaugus norinčiųjų sertifikuotis skaičiui bei dėl COVID-19 pandemijos vėluojant pasėlių deklaravimui buvo pakoreguotas ir Ekologinio žemės ūkio taisyklėse nustatytas kasmetinių patikrų sezono laikotarpis. Jis pratęstas dviem savaitėmis ir truks iki spalio galo.

O patikros, lyginant su ankstesniais sezonais, šiemet pradėtos anksčiau.

„Tikrintojai sezono pradžioje tikrino ūkius, kurie pirmieji deklaravo pasėlius. Gaila, kad stambesni augalininkystės ūkiai, kurie užaugina ir rinkai tiekia ekologiškus grūdus, deklaravo šiek tiek vėliau. Jų patikros būtų įvykusios vasaros pradžioje ir imant derlių jie jau galėjo turėti patvirtinamuosius dokumentus“, – sako Utenos filialo direktorius Tautvydas Burneika.

Dar viena šių metų patikrų sezono naujiena, kad ūkiai tikrinami naudojantis planšetėmis ir elektroniniais žemėlapiais.

Pasak Telšių filialo direktoriaus, dėl to pagerėjo kontrolės efektyvumas, sutaupoma laiko, ne tik popieriaus ir rašalo. Žemėlapiuose atvaizduojami tikrinamo pareiškėjo, sertifikuotų kaimyninių pareiškėjų laukai, ribos, pasėliai, galima peržiūrėti istorines praėjusių metų ribas, informaciją apie augintus augalus.

Jam pritaria ir Utenos filialo direktorius: „Naudojantis planšetėmis tikrintojai dažniau pamato ir kaimyninius šoninius sertifikuojamus laukus, dalies laukų kontrolė vyksta ištisus metus. Pasitaiko, kad taip nustatoma ir grubių ekologinės gamybos reikalavimų pažeidimų.“

Darbai bus pabaigti laiku

 

Be pagrindinės pareiškėjų dalies – ekologine augalininkyste, gyvulininkyste užsiimančių ūkininkų, „Ekoagros“ sertifikuoja ir mažiau populiarias veiklas: laukinės augalijos rinkimą, ekologinę žuvininkystę, ekologinę bitininkystę. Kitą darbų dalį sudaro produktų sertifikavimas pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą. Tai vaisiai, uogos, daržovės, bičių produktai, kiaušiniai.

Be to, plečiantis pirminei gamybai, didėja ir sertifikuotų perdirbimo, transportavimo, prekybos įmonių skaičius. Šie ūkio subjektai tikrinami ir sertifikuojami ištisus metus, ne sezoniškai. Praėjusių metų pabaigoje „Ekoagros“ turėjo 328 tokius pareiškėjus, šių metų spalio 1 d. duomenimis, jau yra 350. Dažniausiai sertifikuotos naujos veiklos – nuotolinė ir didmeninė prekyba, perdirbimas, importas. Be to, pagal naujas taisykles sertifikuotos 4 ekologiško viešojo maitinimo įstaigos.

„Be visų naujienų, šiemet, kaip ir pernai, visiems – tiek ūkininkams, tiek tikrintojams – įtampos daugiau ir dėl Covid-19 situacijos. Nors metai nelengvi, įtempti, suplanuotus darbus pabaigsime laiku. O tikslius sertifikuotų ūkių ir žemės ploto skaičius paskelbsime pasibaigus metams, kai baigsime visas kontrolės procedūras ir išduosime visus sertifikavimą patvirtinančius dokumentus“, – sako „Ekoagros“ direktorė Virginija Lukšienė.

Autorės archyvo nuotrauka