Kostas JANKUS

Gydomosios trauktinės – iš pušies kankorėžių

Trauktinė iš pušies kankorėžių vienodai naudinga ir suaugusiems, ir vaikams. Ji tinka anginai, tonzilitui, laringitui, pneumonijai, bronchitui, rinitui ir haimoritui gydyti.

Kankorėžiai

Nuo insulto

Šis Viazemskio receptas skirtas kovai prieš tokią baisią ligą, kaip insultas, sukeliantis pilnutinį paralyžių, o ne kovai prieš mikroinsultus, dabar pasitaikančius itin dažnai.
Stiklinei degtinės prireiks 7 jaunos brandos (žalių) pušies kankorėžių. Galima gaminti trauktinę iš nepjaustytų kankorėžių, tada reikia leisti jiems prisitraukti maždaug du mėnesius, kol gėrimas įgaus gražią konjako spalvą. Tačiau trauktinę galima pasigaminti ir greičiau, per vieną mėnesį, tuo tikslu kankorėžius reikia perpjauti išilgai. Pjaunami jie paprastai, kaip vaisiai. Po to kankorėžius būtina užpilti degtine ir pastatyti į tamsią vietą, periodiškai trauktinę pakratant. Kai tik ji bus paruošta, reikia perkošti ir laikyti tamsioje vietoje, geriausia – šaldytuve.

Nuo slogos ir gerklės uždegimo

Jaunus kankorėžius būtina išplauti, išdžiovinti, susmulkinti, užpilti vandeniu (stiklinei vandens – 200 ml – imama 40 gramų – sauja – susmulkintų kankorėžių). Po to 30 minučių pavirinama, perkošiama. Ši priemonė tinka gerklei skalauti ir slogai gydyti (į kiekvieną šnervę lašinti po 4-5 lašus 5 kartus per dieną. Galima naudoti ir inhaliacijai.

Uogienė iš pušų kankorėžių – nuo kosulio, tuberkuliozės, gripo, anginos

1 kg jaunų pušies kankorėžių reikės 2 kg cukraus ir 3 litrų vandens. Kankorėžius nuplauti, pavirinti 4 valandas vandenyje, nuimti nuo ugnies, leisti prisitraukti 10 valandų, perkošti. Į rausvos spalvos nuovirą įberti cukraus ir dar valandą pavirti. Paruošta uogienė turi medaus spalvą ir skonį, truputį kvepia pušies sakais.

Sveikatą stiprinantis spygliuočių gėrimas

Reikės vieno litro smulkiai sukapotų kedro (pušies, eglės) spyglių, 2,5 stiklinės šalto vandens, 2 arbatinius šaukštelius citrinos sulčių. Iš pradžių spyglius nuplaukite tekančiu vandeniu, susmulkinkite žirklėmis. Užpilkite šaltu vandeniu, parūgštinkite citrinos sultimis. Palikite tamsioje vietoje 3 dienoms. Perkoškite ir gerkite kaip profilaktinę priemonę esant: avitaminozei, uždegiminėms ir peršalimo ligoms; po sunkios ligos, operacijų; sergant parodontoze, jaučiant silpnumą ir nervinį išsekimą, anemiją. Gėrimą rekomenduojama vartoti trumpais kursais (4-5 dienas) po vieną stiklinę per dieną. Tarp kursų privalu daryti ne trumpesnes kaip 2-3 dienų pertraukas.

Nervus raminanti arbata

Paimkite lygiomis dalimis smulkiai sukapotų kedro (pušies, eglės) spyglių, raudonėlio, džiovintų ožkarožių, aviečių, bruknių lapų. Spyglius nuplaukite po tekančiu vandeniu, sukarpykite žirklėmis. Suberkite visus komponentus į arbatinuką. Užpilkite verdančiu vandeniu, uždenkite arbatinuką ir leiskite 5-7 minutėms prisitraukti. Perkoškite ir, jei norite, pasaldinkite medumi. Kasdien šį gėrimą gerkite karštą.

Balzamas tromboflebitui gydyti

Spygliuočių trauktinės suderinamos beveik su visais vaistiniais augalais, ir tai suteikia galimybę pasigaminti įvairaus gydomojo efekto turinčių balzamų. Pavyzdžiui, įpylę į žalių pušies kankorėžių trauktinę barkūno, kaštono žiedų ir vaisių bei vaistinės verbos trauktinės santykiu 5:1:1:1, turėsime balzamą tromboflebitui gydyti.
Priešastminis balzamas

Reikės 5 valgomųjų šaukštų džiovintų pušies pumpurų arba jaunų jos šakelių, 50 ml ženšenio trauktinės, 100 ml erškėtuogių sirupo, 150 ml alijošiaus sulčių, 300 g medaus, 10 g mumijaus, 50 ml vandens. Mumijų ištirpinkite vandenyje, sumaišykite su likusiais komponentais. Palaikykite mišinį savaitę tamsoje vietoje, perkoškite. Gerkite po 1 valgomąjį šaukštą balzamo ryte ir per pietus, prieš valgį.

Priemonė sklerozės profilaktikai

Įberkite į termosą 10 valgomųjų šaukštų susmulkintų eglės spyglių, sumaišytų su 4 šaukštais sutrintų erškėtuogių, užpilkite 1 litru verdančio vandens ir leiskite 10 valandų prisitraukti. Po to perkoškite ir gerkite 4 kartus per dieną po 0,5 stiklinės po valgio.

Vitamininė spygliuočių gira

Spyglius sumalkite mėsmale ir užpilkite šaltu virintu vandeniu (1:5). Leiskite 6 valandas prisitraukti, perkoškite. Įdėkite giros misos, ruginės duonos ar mielių (tokiomis proporcijomis, kaip įprastai girai) ir palikite 1-2 dienas pastovėti. Šiame gėrime daug vitamino C ir vitamino В12, kuris į jį patenka iš mielių.

Augusto Uktverio nuotrauka